Kedy môžem ísť do predčasného dôchodku a oplatí sa to?

Roland Regely | rubrika: Článok | 25. 6. 2021 | 3 komentáre
Strata zamestnania, ale aj únava po odpracovaných rokoch bývajú údajne najčastejšími dôvodmi, prečo ľudia zvažujú odchod do predčasnej penzie. Aj za cenu nižšieho dôchodku.
Kedy môžem ísť do predčasného dôchodku a oplatí sa to?

Zdroj: Shutterstock

Ak sa rozhodnete požiadať o predčasnú penziu napriek faktu, že vám z budúcej penzie za každý mesiac ubudne pol percenta, je potrebné vedieť, že vás ešte čaká splnenie ďalších podmienok.

Kedy možno požiadať o predčasný dôchodok?

  • získal najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia,
  • mu chýbajú najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu
  • ak tento človek získal aj obdobie účasti na starobnom dôchodkovom sporení, súčet súm predčasného starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku z II. piliera musí byť vyšší ako 1,2-násobok sumy životného minima

Pri žiadosti nesmiete vykonávať zárobkovú činnosť

Ku dňu spísania žiadosti o predčasný starobný dôchodok nemôžete byť:

  • povinne dôchodkovo poistený, teda nemôžete byť zamestnaná,
  • vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť,
  • vykonávať pracovnú činnosť v niektorom pracovno-právnom vzťahu mimo pracovného pomeru, napríklad pracovať na dohodu.

Dočasná penzia sa neprepočítava

Keď predčasný penzista dosiahne dôchodkový vek, predčasná penzia sa mu neprepočíta. Dovŕšením dôchodkového veku je predčasný starobný dôchodok starobným dôchodkom. Jeho suma sa neprepočítava a rozhodnutie sa nevydáva.

Tip redakcie: Ak by ste stratili 2 roky pred dovŕšením dôchodkového veku zamestnanie, oplatí sa vám najskôr požiadať o dávku v nezamestnanosti. V prípade, že si do pol roka nenájde zamestnanie a až potom požiadate o predčasný dôchodok, suma predčasného dôchodku sa vám zníži menej, ako keby o ňu požiadali hneď.

 

dôchodok

Zdroj: Shutterstock

Skontrolujte si údaje v Sociálnej poisťovni

V Sociálnej poisťovni si zistite aj skutočnosť, či máte v poriadku všetky doby zamestnania. Ak áno, urýchli to vybavovanie penzie a neprekročí zákonom stanovenú lehotu 60 dní. Priznanie dôchodku sa predlžuje len v prípade, ak budúci penzista nemá v poriadku doklady a treba ich dohľadať v archívoch. O každom predĺžení však Sociálna poisťovňa žiadateľa o dôchodok informuje.

Predčasný dôchodok a práca na dohodu?

Tí, ktorí prestanú poberať predčasný dôchodok a zamestnajú sa, po zániku povinného dôchodkového poistenia môžu opäť požiadať o uvoľnenie výplaty predčasnej penzie. Ak poberateľ predčasného starobného dôchodku začne pracovať, Sociálna poisťovňa mu výplatu dôchodku zastaví. Po ukončení zamestnania alebo dovŕšením dôchodkového veku môže požiadať o uvoľnenie výplaty dôchodku a takzvané vrátenie percenta za obdobie, kedy pracoval a nepoberal predčasný dôchodok.

Od júla roku 2018 môžu predčasní penzisti dostať podobnú výnimku ako študenti. Môžu si tak kompenzovať krátenie dôchodku prácou. Prilepšiť si môžu mesačne maximálne o 200 eur, pričom im ostane aj predčasný dôchodok.

Máte nárok na odchodné a preplatenie dovolenky

Ideálny scenár by mohol vyzerať aj tak, že by sa dohodnete so zamestnávateľom na odchode, pričom bude mať minimálne nárok na odchodné a nech vám preplatí dovolenku, ak vám ešte nejaká ostala.

Potom môžete poberať dávky v nezamestnanosti a ak vám to finančná situácia umožní, požiadajte o predčasný starobný dôchodok. Ak by vám peniaze chýbali, tak samozrejme môže požiadať o penziu aj skôr, ale na základe informácii uvedných vyššie súbeh predčaného starobného dôchodku a dávky v nezamestnanosti nie je možný.

Predčasný dôchodok: kalkulačka a výpočet

Ak si plánujete požiadať o predčasný starobný dôchodok, počítajte s tým, že pohodlie bez práce nebude zdarma. Preto je potrebné si samotnú žiadosť o predčasný dôchodok poriadne premyslieť. Platí totiž, že za každých 30 dní predčasného odchodu do dôchodku vám bude penzia krátená o 0,5 % zo sumy, ktorú by ste dostali v prípade bežného starobného dôchodku.

A dôležité je, že toto krátenie nie je len na určitý čas, ale do konca života. Ak teda požiadate o priznanie predčasného starobného dôchodku presne dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku, výslednú sumu si znížite o 12,5 %. Mali by ste tiež vedieť, že toto platí tak pre ľudí, ktorí poberajú penziu výlučne z 1. piliera ako aj pre ľudí s kombinovanou penziou z 1. a 2. piliera. V praxi to potom vyzerá tak, že aby by ste napríklad dostali starobný dôchodok vo výške 500 eur, ak pôjdete do predčasného dôchodku o dva roky skôr, budete mať mesačne na účte sumu 437,50 eur.

Anketa

Majú ísť ženy do dôchodku skôr ak vychovali deti?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+70
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 3 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako dosiahnuť pasívny príjem a odísť do dôchodku skôr: Začíname s FIRE

8. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Ako dosiahnuť pasívny príjem a odísť do dôchodku skôr: Začíname s FIRE

Buď finančne nezávislý a odíď do dôchodku skôr. To v slovenčine znamená skratka FIRE. Základom je našetriť si dosť peňazí, aby sme dosiahli pasívny príjem. Dá sa to však na Slovensku?... celý článok

Dôchodcovia, pozor: Do 15. júla musí jedna skupina štátu doručiť dôležité potvrdenie

8. 7. 2024 | Redakcia

Dôchodcovia, pozor: Do 15. júla musí jedna skupina štátu doručiť dôležité potvrdenie

Sociálna poisťovňa varuje slovenských dôchodcov žijúcich mimo Európskej únie, že ak do 15. júla nedoručia potvrdenie o žití, môžu prísť o svoju penziu. Tento termín je kritický pre... celý článok

Ako budú vyzerať trináste dôchodky v praxi? Zákon už podpísal prezident, o rok môže byť všetko inak

4. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Ako budú vyzerať trináste dôchodky v praxi? Zákon už podpísal prezident, o rok môže byť všetko inak

Prezident Peter Pellegrini podpísal zmenu, ktorá určuje, že maximálna výška trinásteho dôchodku bude na Slovensku 606,30 eur. Menej peňazí oproti pôvodnej legislatíve teda dostanú predčasní... celý článok

Dôchodcovia, pozor: Júlový termín výplaty dôchodku sa mení

2. 7. 2024 | Redakcia

Dôchodcovia, pozor: Júlový termín výplaty dôchodku sa mení

Kvôli sviatku sv. Cyrila a Metoda sa v júli budú dôchodky poštou vyplácať skôr. Poberatelia, ktorí dostávajú peniaze na účet, ich dostanú v štandardnom termíne.

Takmer 20 000 slovenských dôchodcov čaká od 1. júla zmena, ktorá ich poteší

27. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Takmer 20 000 slovenských dôchodcov čaká od 1. júla zmena, ktorá ich poteší

Zvýšenie životného minima ovplyvní exekučné zrážky z dôchodkov, nároky na predčasný starobný dôchodok a od 1. januára 2025 aj garantovanú sumu minimálneho dôchodku. Sociálna poisťovňa... celý článok