Kedy môžem ísť do predčasného dôchodku a oplatí sa to?

Roland Regely | rubrika: Článok | 25. 6. 2021 | 3 komentáre
Strata zamestnania, ale aj únava po odpracovaných rokoch bývajú údajne najčastejšími dôvodmi, prečo ľudia zvažujú odchod do predčasnej penzie. Aj za cenu nižšieho dôchodku.
Kedy môžem ísť do predčasného dôchodku a oplatí sa to?

Zdroj: Shutterstock

Ak sa rozhodnete požiadať o predčasnú penziu napriek faktu, že vám z budúcej penzie za každý mesiac ubudne pol percenta, je potrebné vedieť, že vás ešte čaká splnenie ďalších podmienok.

Kedy možno požiadať o predčasný dôchodok?

  • získal najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia,
  • mu chýbajú najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu
  • ak tento človek získal aj obdobie účasti na starobnom dôchodkovom sporení, súčet súm predčasného starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku z II. piliera musí byť vyšší ako 1,2-násobok sumy životného minima

Pri žiadosti nesmiete vykonávať zárobkovú činnosť

Ku dňu spísania žiadosti o predčasný starobný dôchodok nemôžete byť:

  • povinne dôchodkovo poistený, teda nemôžete byť zamestnaná,
  • vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť,
  • vykonávať pracovnú činnosť v niektorom pracovno-právnom vzťahu mimo pracovného pomeru, napríklad pracovať na dohodu.

Dočasná penzia sa neprepočítava

Keď predčasný penzista dosiahne dôchodkový vek, predčasná penzia sa mu neprepočíta. Dovŕšením dôchodkového veku je predčasný starobný dôchodok starobným dôchodkom. Jeho suma sa neprepočítava a rozhodnutie sa nevydáva.

Tip redakcie: Ak by ste stratili 2 roky pred dovŕšením dôchodkového veku zamestnanie, oplatí sa vám najskôr požiadať o dávku v nezamestnanosti. V prípade, že si do pol roka nenájde zamestnanie a až potom požiadate o predčasný dôchodok, suma predčasného dôchodku sa vám zníži menej, ako keby o ňu požiadali hneď.

 

dôchodok

Zdroj: Shutterstock

Skontrolujte si údaje v Sociálnej poisťovni

V Sociálnej poisťovni si zistite aj skutočnosť, či máte v poriadku všetky doby zamestnania. Ak áno, urýchli to vybavovanie penzie a neprekročí zákonom stanovenú lehotu 60 dní. Priznanie dôchodku sa predlžuje len v prípade, ak budúci penzista nemá v poriadku doklady a treba ich dohľadať v archívoch. O každom predĺžení však Sociálna poisťovňa žiadateľa o dôchodok informuje.

Predčasný dôchodok a práca na dohodu?

Tí, ktorí prestanú poberať predčasný dôchodok a zamestnajú sa, po zániku povinného dôchodkového poistenia môžu opäť požiadať o uvoľnenie výplaty predčasnej penzie. Ak poberateľ predčasného starobného dôchodku začne pracovať, Sociálna poisťovňa mu výplatu dôchodku zastaví. Po ukončení zamestnania alebo dovŕšením dôchodkového veku môže požiadať o uvoľnenie výplaty dôchodku a takzvané vrátenie percenta za obdobie, kedy pracoval a nepoberal predčasný dôchodok.

Od júla roku 2018 môžu predčasní penzisti dostať podobnú výnimku ako študenti. Môžu si tak kompenzovať krátenie dôchodku prácou. Prilepšiť si môžu mesačne maximálne o 200 eur, pričom im ostane aj predčasný dôchodok.

Máte nárok na odchodné a preplatenie dovolenky

Ideálny scenár by mohol vyzerať aj tak, že by sa dohodnete so zamestnávateľom na odchode, pričom bude mať minimálne nárok na odchodné a nech vám preplatí dovolenku, ak vám ešte nejaká ostala.

Potom môžete poberať dávky v nezamestnanosti a ak vám to finančná situácia umožní, požiadajte o predčasný starobný dôchodok. Ak by vám peniaze chýbali, tak samozrejme môže požiadať o penziu aj skôr, ale na základe informácii uvedných vyššie súbeh predčaného starobného dôchodku a dávky v nezamestnanosti nie je možný.

Predčasný dôchodok: kalkulačka a výpočet

Ak si plánujete požiadať o predčasný starobný dôchodok, počítajte s tým, že pohodlie bez práce nebude zdarma. Preto je potrebné si samotnú žiadosť o predčasný dôchodok poriadne premyslieť. Platí totiž, že za každých 30 dní predčasného odchodu do dôchodku vám bude penzia krátená o 0,5 % zo sumy, ktorú by ste dostali v prípade bežného starobného dôchodku.

A dôležité je, že toto krátenie nie je len na určitý čas, ale do konca života. Ak teda požiadate o priznanie predčasného starobného dôchodku presne dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku, výslednú sumu si znížite o 12,5 %. Mali by ste tiež vedieť, že toto platí tak pre ľudí, ktorí poberajú penziu výlučne z 1. piliera ako aj pre ľudí s kombinovanou penziou z 1. a 2. piliera. V praxi to potom vyzerá tak, že aby by ste napríklad dostali starobný dôchodok vo výške 500 eur, ak pôjdete do predčasného dôchodku o dva roky skôr, budete mať mesačne na účte sumu 437,50 eur.

Anketa

Majú ísť ženy do dôchodku skôr ak vychovali deti?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+70
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 3 komentárov

Toto ste už čítali?

Od mája je vstup do II. piliera povinný. Čo to znamená pre budúcich dôchodcov?

12. 5. 2023 | Marek Mittaš

Od mája je vstup do II. piliera povinný. Čo to znamená pre budúcich dôchodcov?

Rok 2023 prináša množstvo noviniek v oblasti dôchodkového poistenia. Jednou z nich je automatický vstup do piliera od 1. mája 2023. Koho sa táto zmena týka a aké sú možnosti, ak nie... celý článok

Nový systém zvyšovania dôchodkov: Čo čaká penzistov od roku 2024?

21. 2. 2023 | Marek Mittaš

Nový systém zvyšovania dôchodkov: Čo čaká penzistov od roku 2024?

Národná rada Slovenskej republiky v utorok 14. februára 2023 schválila novelu zákona o sociálnom poistení. Čo prinesie úprava systému valorizácie starobných dôchodkov? Aké zmeny čakajú... celý článok

Začalo sa presúvanie úspor v druhom pilieri: Ako sa to dotkne vášho dôchodku?

15. 2. 2023 | Daniel Výcha

Začalo sa presúvanie úspor v druhom pilieri: Ako sa to dotkne vášho dôchodku?

Druhý dôchodkový pilier sa v poslednej dobe teší rastúcemu záujmu sporiteľov. V priebehu rokov prešiel viacerými štrukturálnymi zmenami. Ako ovplyvnili rast hodnoty úspor a čo prináša... celý článok

Dôchodcovia si prilepšia: Ich penzie stúpnu o desiatky eur

10. 2. 2023 | Marek Mittaš | 1 komentár

Dôchodcovia si prilepšia: Ich penzie stúpnu o desiatky eur

Poberatelia dôchodkov sa môžu tešiť. Penzie porastú prakticky najrýchlejšie v histórii. Od 1. 1. 2023 stúpla hodnota dôchodkov o 11,8 %. Od začiatku budúceho roka to bude až o rekordných... celý článok

Rodičovský bonus sa ide opravovať: Tisíce dôchodcov si prilepšia

26. 1. 2023 | Daniel Výcha | 4 komentáre

Rodičovský bonus sa ide opravovať: Tisíce dôchodcov si prilepšia

Väčšina penzistov si v roku 2023 prilepší vďaka novému príspevku. Ak má dôchodca jedno pracujúce dieťa, prípadne viac, k penzii sa mu pripočíta určitá časť ich odvodov. Pôvodný návrh... celý článok