Covid pas a občianka. Aké doklady potrebujem pri ceste do zahraničia v roku 2021?

Roland Regely | rubrika: Článok | 19. 5. 2021
Dovolenka v zahraničí je zväčša príjemnou udalosťou v živote pracujúceho človeka. A ešte príjemnejšie sa bude cítiť, ak si o danej destinácii zistí čo najviac potrebných informácií. Netreba zabúdať ani na doklady, ktoré budete pri ceste do zahraničia potrebovať. Viete, ktoré sú to?
Covid pas a občianka. Aké doklady potrebujem pri ceste do zahraničia v roku 2021?

Zdroj: Shutterstock

Občiansky preukaz - do ktorých krajín s ním môžem cestovať?

Prvý doklad, ktorý musíte mať bezpodmienečne platný je občiansky preukaz. Ak viete, že jeho platnosť bude čoskoro končiť, určite si vybavte nový doklad. Môžete tak urobiť už v polročnom predstihu a predídete tým zbytočným komplikáciam.

Do týchto štátov môžu slovenskí občania cestovať aj na občiansky preukaz:

  • Albánsko, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česko, Čierna hora, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Chorvátsko, Írsko, Island, Taliansko, Kosovo, Cyprus, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Macedónsko, Malta, Nemecko, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Grécko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Srbsko, Švédsko, Spojené kráľovstvo (Veľká Británia, Škótsko, Wales).

Cestovný pas vám otvorí dvere do takmer všetkých krajín

Cestovný pas budete potrebovať do všetkých ostatných krajín, kde nemôžete cestovať na občiansky preukaz. Málokto vie, že cestovných pasov môžete mať niekoľko, odporúča sa mať ich dva – jeden vždy so sebou a druhý napríklad na recepcii hotela alebo v hotelovom sejfe. Žiadosť o vydanie cestovného pasu podáva občan v mieste trvalého alebo prechodného pobytu, alebo v mieste, kde sa zdržiava, na okresnom riaditeľstve Policajného zboru.

 

Koľko stojí pas? Poplatky za vystavenie cestovného pasu:

  • do 30 dní – do 6 rokov – 8 eur
  • do 30 dní – od 6 do 16 rokov – 13 eur
  • do 30 dní – od 16 rokov – 33 eur
  • do 10 dní – do 6 rokov – 16 eur
  • do 10 dní – od 6 do 16 rokov – 26 eur
  • do 10 dní – od 16 rokov – 66 eur
  • do 2 dní – do 6 rokov – 24 eur
  • do 2 dní – 6 do 16 rokov – 39 eur
  • do 2 dní – od 16 rokov – 99 eur

Medzinárodný vodičský preukaz (MVP) a kedy ho potrebujem?

Ak budete chcieť na dovolenke mimo EÚ jazdiť na aute, motorke, či skútri, budete potrebovať medzinárodný vodičský preukaz. Jeho vybavenie je otázkou jednej návštevy oddelenia dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Vydáva sa na počkanie a v dvoch verziách, ktoré korešpondujú so Ženevským a Viedenským dohovorom.

Čo k jeho vybaveniu potrebujete?

  • platný doklad totožnosti a platný vodičský preukaz, na základe čoho oddelenie dokladov preverí v evidenciách identifikačné údaje žiadateľa a jeho udelené vodičské oprávnenia.
  • neretušovanú farebnú alebo čiernobielu fotografiu zhotovenú na hladkom, lesklom polokartóne s rozmermi 3,5 cm x 4,5 cm.
Vydanie MVP stojí 6,50 eur.

V prípade, že cestujete autom, nezabudnite tieto dokumenty

Keď vyrazíte na letnú dovolenku autom, budete potrebovať aj zelenú kartu. Zabezpečuje plnenie v prípade nehody v zahraničí, bez nutnosti uzatvárať si poistenie zodpovednosti osobitne v každej krajine. Vydáva ju poisťovňa, ktorá zabezpečuje povinné zmluvné poistenie vášmu autu.  

Ďalší dokument, ktorý sa vám na cestách po zahraničí bude hodiť je európsky formulár o dopravnej nehode.Vydá vám ho vaša poisťovňa v ktorej máte uzatvorené PZP. Na potreby dovolenky je ideálne aj havarijné poistenie. Ochráni vás pred škodami, ktoré si spôsobíte pri ceste, pred vandalmi, zvieratami a napokon vám môže pomôže v krízovej situácii, keď sa vám napríklad pokazí automobil.

Medzinárodný očkovací preukaz a COVID pas

Medzinárodný očkovací preukaz budete potrebovať do krajín, ktoré vyžadujú očkovanie proti žltej chrípke resp. zimnici. Tento preukaz vám vystavia na počkanie za poplatok v každom očkovacom centre alebo u praktického lekára.

Európsky COVID certifikát by Európsky parlament mal schváliť v júni a platiť by mal najneskôr začiatkom leta, teda ešte v júni – prípadne v júli. COVID pas resp. certifikát bude vydávaný v dvoch jazykoch (napríklad slovenský a anglický), v dvoch podobách (elektronický aj papierový) a s informáciou, či je jeho držiteľ zaočkovaný, otestovaný alebo prekonal COVID (potvrdenie platí 3 mesiace).

COVID pas sa týka tých, ktorí absolvujú očkovanie alebo negatívny PCR test alebo majú doklad o prekonaní choroby COVID-19. Členské štáty EÚ musia očkovací pas poskytnúť všetkým, ktorí spĺňajú aspoň jednu z troch uvedených podmienok.

Certifikát bude mať podobu QR kódu. Kód bude obsahovať informácie, ako je meno, dátum narodenia a informáciu o zdravotnom stave človeka vo vzťahu k ochoreniu COVID-19, teda či už ochorenie prekonal, či bol očkovaný alebo má negatívny PCR či antigénový test.

Kópie všetkých dokladov

Ak si spravíte kópie všetkých dokladov potrebných k vycestovaniu do zahraničia, môžete pokojne spávať. Strata dokladov totiž nie je vôbec príjemná vec. V týchto prípadoch je lepšie mať svoje doklady naskenované aspoň z prednej strany. Uľahčí to komunikáciu s príslušnými úradmi v zahraničí a zabezpečí bezproblémový návrat domov. Poistiť si tieto dokumenty môžete napríklad aj jednoduchým uložením do mailovej schránky, odkiaľ ich budete vedieť kedykoľvek ukázať, či zaslať na vytlačiť.

Strata dokladov v zahraničí - ako ju riešiť?

Ak stratíte alebo prídete o občiansky či vodičský preukaz alebo cestovný pas ohláste to bezodkladne na miestnom oddelení polície. Tu vám vydajú protokol, ktorý bude kľúčový k vybaveniu cesty domov. Musíte s ním totiž navštíviť slovenský alebo európsky honorárny úrad. Tu vám za poplatok vystavia náhradný cestovný doklad, ktorý však poslúži len na cestu naspäť na územie Slovenska. Aby ste tento doklad obdržali, budete potrebovať, aby nejaká blízka osoba potvrdila vašu identitu, alebo poslúžia už vyššie spomínané kópie cestovných dokladov. Cena náhradného cestovného dokladu sa pohybuje v rozmedzí 15-20 eur.

Dôležitá info na záver. Vodičské preukazy, poštové, bankové a daňové karty sa nepovažujú za platný cestovný doklad alebo doklad totožnosti, a teda nepostačujú na preukázanie vašej totožnosti.

Anketa

Necháte sa zaočkovať na COVID-19?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

30. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

Aktuálne údaje z vládneho materiálu ukazujú, že Slovensko na pomoci Ukrajine nielenže nestráca, ale v konečnom dôsledku profituje. Preplácanie výdavkov z európskych zdrojov a rastúce... celý článok

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

28. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pripravuje zásadnú zmenu, ktorá ovplyvní všetkých účastníkov trestných konaní. Od 1. mája 2025 sa paušálne sumy trov trestného konania... celý článok

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

25. 4. 2025 | Gabriel Pleska

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

Zo zhruba stovky bankoviek, ktoré boli vlani novo vydané, vybrali členovia Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky dvadsaťjeden najlepších. Pozrite si, ktoré z nich sa stali Svetovou... celý článok

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

25. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

Slovensko sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, keď sa nachádza medzi krajinami s najvyššími deficitmi a rýchlo rastúcim verejným dlhom. Analytici z Dát bez pátosu označujú túto situáciu... celý článok