Predať byt cez realitku alebo bez nej? Je to súboj medzi časom a peniazmi

Roland Regely | rubrika: Článok | 1. 6. 2020
Ako postupovať pri predaji bytu bez realitky a oplatí sa to vôbec? Pokúsime sa zodpovedať najčastejšie otázky.
Predať byt cez realitku alebo bez nej? Je to súboj medzi časom a peniazmi

Zdroj: Shutterstock

S realitkou alebo bez? Túto otázku si ľudia často kladú. Veď spraviť fotografie, pekný popis a zavesiť to celé na internet nie je až také ťažké, však? Hlavne, nech sa vyhneme plateniu provízie realitke a ušetríme. Avšak tak jednoduché to v skutočnosti nie je a napokon o ušetrení nákladov by sa dalo tiež polemizovať. V skutočnosti si predajom cez realitku môžete kúpiť čas, byt totiž takto často predáte omnoho rýchlejšie ako vo vlastnej réžii. 

Ak sa však predsalen rozhodnete o predaj bytu bez realitnej kancelárie, prinášame vám zopár tipov, na čo všetko sa zamerať.

Ako určiť cenu nehnuteľnosti?

Majitelia bytov si radi svoje nehnuteľnosti nadhodnocujú viac, ako by sa patrilo. To sa však môže odraziť aj na dopyte. Na začiatku predaja sa vo všeobecnosti neodporúča určovať neprimerane vysokú cenu v porovnaní s inými nehnuteľnosťami v danej lokalite. 

Ak sa vám totiž nepodarí byt predať a cenu budete neskôr stále znižovať, u ľudí to vyvolá pocit, že s vašou nehnuteľnosťou niečo nie je v poriadku. V skratke povedané, znižujete atraktivitu svojej nehnuteľnosti a tiež počet záujemcov. 

Veľkú službu vám v tomto prípade môžu spraviť realitné portály, kde nájdete približne rovnaké byty vo vašej lokalite. Navštívte viacero portálov, urobte si cenový prieskum. 

Zvážte to, či je byt v pôvodnom stave, alebo po prerábke. Má vymenené elektrické rozvody? Prerobenú kúpeľňu či záchod? Podlahy sú pôvodne? Okná plastové? Bytovka zateplená? Vchod prešiel rekonštrukciou? Toto všetko treba detailne zvážiť a zahrnuť do ceny. Ak si na to netrúfate, realitna kancelária vám s týmto môže výborne pomôcť.

 

Príprava bytu na predaj

Ako vymačkať z ceny čo najviac? Pokúste sa dať byt do najlepšieho stavu. Tým teraz nemáme na mysli to, aby ste investovali tisíce do prerábky - aj keď aj tento variant vás v konečnom dôsledku oprávňuje pýtať vyššiu cenu - skôr sa zamerajte na drobné nedostatky, ktoré sú viditeľné už pri prvej návšteve záujemcov. Čerstvá maľovka, umyté okná, uprataný byt, opravený nábytok a pocit útulna môže celkový dojem z bytu a výhliadky predaja výrazne zlepšiť.

Zbavte sa všetkých zbytočných predmetov, ktoré vzbudzujú nečistý dojem. Taktiež odstráňte všetky osobné veci, ako napr. vlastné fotografie. Tie by totiž mohli odradiť kupujúceho, ktorý si vo vašom byte chce predstaviť vlastné bývanie so svojou rodinou.

Ak nedostatok zámerne opomeniete a nepoviete o ňom budúcemu majiteľovi, koledujete si o poriadny problém. Na Slovensku ide v tomto prípade o trestný čin a záujemca môže požadovať až odstúpenie od zmluvy.

Ak predávate holobyt, máte o starosť menej. Upravovať nemusíte v podstate nič. Pri holobyte je však vo všeobecnosti problém určite predajnú cenu. V tomto prípade odporúčame obrátiť sa na realitku.

Krásny inzerát je polovica úspechu

Ak nechcete, aby váš inzerát ľudia odignorovali, odporúčame neodfláknuť fotografie a popis nehnuteľnosti. Nezabúdajte, že precízne spravený inzerát spôsobí, že byt dokážete predať rýchlejšie a za lepšiu cenu. Ak máte známeho fotografa, určite ho oslovte - profesionálne fotografie zvyšujú kredit inzerátu. 

V popise inzerátu buďte priamy a nebojte sa kvetnato opísať váš byt. Nemusíte spomínať, čo ste v ňom všetko zažili, ale skúste si spomenúť na všetky benefity, ktoré vám byt za tie roky priniesol. Na ktorú stranu je orientovaný? Akú má občiansku vybavenosť? Je vhodný pre páry? Pre rodiny s deťmi? Mali ste v ňom psíka? Všetko spomeňte, ľudia sa často rozhodujú aj na základe týchto faktorov.

Obhliadky bytu sú rovnako dôležité ako inzerát

Obhliadky s potenciálnymi záujemcami sú pri predaji to najdôležitejšie. Ak nevyužijete realitnú kanceláriu, je práve vo vašich rukách ako to všetko odprezentujete. Vy sami musíte najlepšie spropagovať vašu nehnuteľnosť, vymenovať kladné stránky, no určite neodporúčame veci zbytočne preháňať. 

Pri obhliadkach si voľný čas vymedzte najmä v poobedných a večerných hodinách. Byt by mal byť pred každou prehliadkou čistý a uprataný. Prvý dojem je totiž iba jeden a vy chcete, aby bol dokonalý. Pokiaľ bude záujemca očarený už pri vstupe, máte obrovskú šancu uspieť.

Čo všetko treba vybaviť pri predaji bytu?

Ak nevyužijete služby realitnej kancelárie, budete si musieť svojpomocne vyriešiť aj právne náležitosti. Budete potrebovať viacero zmlúv a potvrdení:

  1. Rezervačná zmluva - Ak už máte kupcu, tak vám odporúčame uzavrieť rezervačnú zmluvu. Nie je to povinná náležitosť, no chráni predávajúceho aj kupujúceho. Pri jej uzavretí kupujúci obvykle zloží rezervačnú zálohu. 

  2. Kúpna zmluva na byt - Ďalší krok je uzavretie kúpnej zmluvy alebo zmluvy o budúcom predaji (pri financovaní pomocou úveru). Kúpna zmluva je na rozdiel od rezervačnej zmluvy, povinným dokumentom. Musí obsahovať spôsob platenia, dátum odovzdania nehnuteľnosti, ozrejmenie, že kupujúci videl nehnuteľnosť a pozná jej stav a tiež stanovisko, že byt kupuje a pristupuje k zmluve so správcom bytového domu

  3. Notársky overená kúpna zmluva - návšteva notára spolu s budúcim majiteľom

  4. Prepis vlastníckych práv na katastri - treba sprievodný list ku kúpnej zmluve a potvrdenie o bezdlžnosti 

  5. Odovzdanie bytu novému majiteľovi - spísanie protokolu o odovzdaní bytu spolu s odovzdaním kľúčov novému majiteľovi. Protokol musí obsahovať údaje o predávajúcom, údaje o kupujúcom, zadefinovanie bytu na základe listu vlastníctva, odpísanie čísla a stavu merača (elektromer, vodomer, plynomer a merač radiátorov).

  6. Prepísanie odoberateľa energií - predajca sa najprv musí odhlásiť, pričom hneď na to sa prihlási na odber energií nový majiteľ.

Anketa

Predávali by ste byt cez realitku alebo bez nej?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok