Nový vodičák vybavíte osobne a do 30 dní. Stačí vám k tomu doklad totožnosti

Roland Regely | rubrika: Článok | 3. 3. 2020 | 1 komentár
Máte poškodený, neplatný alebo stratený vodičák? Prinášame postup, ako si vybavíte nový a čo všetko k vybaveniu budete potrebovať.
Nový vodičák vybavíte osobne a do 30 dní. Stačí vám k tomu doklad totožnosti

Zdroj: Shutterstock

Máte vodičské oprávnenie? Tým pádom by ste mali mať aj vodičský preukaz. Ak si idete vybavovať nový vodičák, lebo ste o ten starý prišli alebo ste len teraz získali oprávnenie, v tomto článku nájdete všetky potrebné informácie k vybaveniu nového preukazu.

Kedy treba vybaviť nový vodičský preukaz?

  • pri zmene osobných údajov a spôsobilosti - napríklad zmena mena/priezviska a zmena zdravotnej a psychickej spôsobilosti
  • ak ste preukaz stratili, zničili alebo vám bol odcudzený
  • ak je preukaz poškodený v takej miere, že sú niektoré jeho údaje nečitateľné
  • ak vám rozhodnutím bolo vodičské oprávnenie odobraté/obmedzené alebo vám bol zadržaný vodičský preukaz a prešla lehota, počas ktorej ste mali zakázané šoférovať

Pozor! Pri zmene trvalého bydliska sa vodičský preukaz nemení. Taktiež si dajte pozor na to, že ak už raz nahlásite stratu vodičského preukazu a neskôr ho nájdete - už ho nesmiete používať, je to trestné. Aj takýto staronový preukaz je potrebné odovzdať na polícii. 

Vodičský preukaz sa považuje za neplatný aj v čase, v ktorom má jeho držiteľ súdom uložené ochranné liečenie.

 

Kde vybavím vodičský preukaz?

Vodičský preukaz dnes vybavíte na akomkoľvek oddelení dokladov okresného riaditeľstva Policajného zboru. Na oddelení dokladov podávate žiadosť ústnou formou a musíte tak urobiť osobne. Oddelenie dokladov následne od vás vyberie správny poplatok, vytlačí dve záväzné žiadosti o vyhotovenie "nového vodičského preukazu" a žiadateľ svojim vlastnoručným podpisom potvrdí správnosť údajov na uvedených žiadostiach. 

Pracovník oddelenia dokladov vyhotoví čiernobielu fotografiu a zosníma podpis žiadateľa, preto je možné doklady vybaviť len osobne.

Vodičský preukaz vám potom vydá oddelenie dokladov podľa miesta, kde ste si podali žiadosť. Budú k tomu potrebovať vaše telefónne číslo, prípadne e-mailový kontakt. Tam zašlú prostredníctvom správy informáciu o vyhotovení nového vodičského preukazu.

Z oddelenia dokladov budete odchádzať o starým vodičským preukazom (ak máte) s určením termínu prevzatia nového vodičského preukazu a potvrdenou žiadosťou o vyhotovenie. S touto žiadosťou môžete šoférovať automobil, avšak nemali by ste tento doklad používať mimo územia Slovenskej republiky.

Ktoré doklady treba na vybavenie vodičáku?

Ak máte vodičské oprávnenie, resp. ste úspešne absolvovali skúšky na kurze autoškoly, máte nárok vybaviť si kartičku s vodičským preukazom. Ak si vybavujete svoj prvý vodičák, postačí vám občiansky preukaz. Ak si vybavujete nový vodičák, budete potrebovať platný doklad totožnosti a "starý vodičský preukaz”. Na základe neho oddelenie dokladov preverí v evidenciách identifikačné údaje žiadateľa a jeho udelené vodičské oprávnenia.

Vodičské preukazy vydané od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004 sú platné do 31. decembra 2023 a vodičské preukazy vydané od 1. mája 2004 do 18. januára 2013 sú platné do 31. decembra 2032.

Koľko stojí vydanie vodičského preukazu?

Stratili ste vodičák alebo vám ho ukradli? Počítajte si s tým, že ak nahlásite odcudzenie vodičského preukazu, budete musieť absolvovať aj výpoveď a v spolupráci s policajtmi spísať zápisniu. 

Za vydanie nového preukazu potom uhradíte správny poplatok vo výške 6,50 eur. Lehota vydania je 30 dní, môžete však využiť aj urýchlené vydanie vodičského preukazu do 2 pracovných dní - cena je 26 eur.

Čo keď stratíte medzinárodný vodičský preukaz?

Medzinárodný vodičský preukaz vybavíte na počkanie na ktoromkoľvek oddelení dokladov okresného riaditeľstva Policajného zboru. Na Slovensku môžete požiadať súčasne o vydanie medzinárodného vodičského preukazu podľa Viedenského dohovoru a ďalšieho medzinárodného vodičského preukazu podľa Ženevského dohovoru. Žiadosť sa podáva zvlášť za každý medzinárodný vodičák.

Anketa

Máte občiansky preukaz vždy so sebou?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+15
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 1 komentárov

Toto ste už čítali?

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

20. 9. 2023 | Daniel Výcha

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

Inflácia síce spomaľuje a vrchol má už za sebou, no jej vplyv v našej ekonomike stále pretrváva. Preto vláda pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť najviac zraniteľným skupinám... celý článok

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

8. 9. 2023 | Barbora Magočová

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

Voľby do NR SR sa blížia a politickým stranám ide o veľa. Nesúperia len o spravovanie krajiny, ale aj o štedré príspevky zo štátneho rozpočtu. O koľko si môžu po voľbách polepšiť z... celý článok

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

7. 9. 2023 | Redakcia

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

Zabudnite na nostalgiu za voľným letom. Máme pre vás plán oddychu už aj na rok budúci. Štátne sviatky a dni pracovného pokoja predstavujú pre väčšinu ľudí čas na oddych doma alebo na... celý článok

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

31. 8. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

Investície s výnosom na úrovni niekoľkých desiatok percent. Sporenie, vďaka ktorému si o 25 rokov môžete kúpiť dom. Aj tieto klamstvá zazneli pri najväčších slovenských finančných podvodoch.... celý článok

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

22. 8. 2023 | Daniel Výcha

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

Prežívame revolúciu, ktorú poháňa umelá inteligencia. Dnes už nie je toto tvrdenie prehnané. Umelej inteligencii sa počas posledných mesiacov podarilo preniknúť do viacerých oblastí... celý článok