Plat ako prezident? Pozrite sa, koľko zarábajú slovenskí sudcovia

Roland Regely | rubrika: Článok | 24. 7. 2019
Koľko zarobí sudca? Koľko ústavný sudca? Prinášame prehľad platov v justičných inštitúciách.
Plat ako prezident? Pozrite sa, koľko zarábajú slovenskí sudcovia

Zdroj: Shutterstock

Výška platu priamo ovplyvňuje kvalitu inštitúcií. Justiční pracovníci by mali dostať adekvátne ohodnotenie, aby sa znížilo riziko korupcie a aby boli jednotlivé pozície dostatočne atraktívne. Zároveň však preto, aby odborníci pracovali pre štátnu sféru, nielen pre súkromný sektor. Sú platy slovenských sudcov dostatočne vysoké? Poďme sa pozrieť na stručný prehľad.

Najlepšie zarábajúci sudca má viac ako prezident

Nie je sudca ako sudca. A nie je plat sudcu ako plat sudcu. Čo to znamená? Že niektorí pracovníci justície na Slovensku zarábajú dobre, iný ešte lepšie. Napríklad len v roku 2016 zarobil predseda trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu (NS) SR Libor Duľa takmer 70-tisíc eur v čistom za rok. Ročný plat v hrubom tak mohol byť pokojne viac ako 100-tisíc eur.

Medzi najlepšie zarábajúcich sudcov patria predseda Súdnej rady a predseda najvyššieho súdu. Len pre predstavu, v čistom je to približne 60 až 70-tisíc eur za kalendárny rok.

 

Priemerný plat sudcu? Viac ako 4-tisíc eur

Priemerný mesačný plat slovenského sudcu (priemerný mzdový nárok) bol v posledných rokoch na základe informácii Ministerstva spravodlivosti približne 4-tisíc eur.

Aj podľa údajov INEKO (Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy) majú sudcovia okresných, krajských súdov a špecializovaného trestného súdu mesačný plat približne 4-tisíc eur.

V roku 2017 si na najlepší zárobok prišli sudcovia a prokurátori z Krajskej prokuratúry v Trnave, Banskej Bystrici a Košiciach. Najviac v Trnave (5 819 eur), potom v Banskej Bystrici (4 669 eur) a napokon v Košiciach (4 500 eur)

Ročné zárobky nad 60 000 eur v čistom má veľa trestných sudcov NS a sudcov Špecializovaného trestného súdu.

Ústavný súd: 12 rokov výborný plat

Sudcov ústavného súdu vymenúva na návrh Národnej rady Slovenskej republiky na dvanásť rokov prezident Slovenskej republiky. Výšku mesačného platu a príplatky určujú poslanci Národnej rady Slovenskej republiky.

Plat ústavného sudcu je vo výške 1,3-násobku platu poslanca mesačne, začínajúc prvým dňom mesiaca, v ktorom zložil ústavou predpísaný sľub.

Príkladom môže byť bývalá predsedníčka ústavného súdu, Iveta Macejková, ktorá za rok 2017 vykázala ročný plat v čistom viac ako 47-tisíc eur. Ostatní ústavní sudcovia zarábajú v priemere viac ako 44-tisíc eur. Plat ústavného sudcu je tak zhruba 4-tisíc eur mesačne.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Anketa

Sú podľa vás platy sudcov adekvátne

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+11
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

plat, štát, štátny rozpočet

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce