Čo robiť, keď sa vymknete z bytu?

Roland Regely | rubrika: Článok | 17. 4. 2019
Stojíte pred dverami a neviete nájsť kľúče. Nepríjemná situácia, ktorá sa môže prihodiť každému, má pomerne jednoduché riešenie. V prvom rade treba zachovať pokoj.
Čo robiť, keď sa vymknete z bytu?

Zdroj: Shutterstock

Každý z nás sa už v živote aspoň raz „vymkol“. Ak sa tak stane, prekontrolujte si svoje osobné veci, porozmýšľajte, kde ste mohli nechať kľúče. Nikde nie sú? Ešte nie je všetko stratené.

Straty a nálezy

Premietnite si, kde ste v dnešný deň boli a kedy ste svoje kľúče videli naposledy. Ak ste boli v obchode, na pošte, v hromadnej doprave, a viete sa tam prípadne vrátiť, urobte to, ak nie – ešte stále môžete na uvedené miesta zavolať a nechať sa informovať o stratách a nálezoch.

Ak totiž stratíte kľúče, peňaženku či osobné veci, podľa zákona by tieto veci nálezca mal odovzdať na oddelení strát a nálezov na príslušnom mieste, ale môže tak urobiť napríklad aj na magistráte alebo obecnom úrade – kontaktujte pri strate aj ich.

 

Tip redakcie: Ak kľúče od bytu necháte u svojich rodičov či známych, môže sa vám to v budúcnosti pri strate kľúčov vyplatiť. V takom prípade totiž nemusíte ihneď nutne volať zámočníka a platiť za otvorenie dverí.

Kedy už treba volať zámočníka

Ak sa kľúče nenašli a vy sa už nutne potrebujete dostať do svojej domácnosti – zostáva jediné – zavolať zámočníka. Za žiadnych okolností sa nepokúšajte otvoriť dvere od bytu svojpomocne, mohli by ste ich nenávratne poškodiť. V tomto prípade odborníci odporúčajú volať najmä autorizované servisné zámočníctva, treba si totiž uvedomiť, že ide o vašu domácnosť a púšťať si do nej pochybných ľudí nechcete.

Zámočníkovi sa po príchode treba preukázať dokladom totožnosti a dosvedčiť vzťah k objektu. Za odomknutie zamknutých dverí sa platí v desiatkach eur, často od 40 do 100 eur. Zámočníci pracujú zväčša nepretržite, môžete ich privolať kedykoľvek.

Ak máte zlomený kľúč v zámke, nepokúšajte sa vybrať jeho zvyšok z vložky. Zvyčajne dôjde k jeho posunutiu ďalej do vložky, namiesto jeho vybratia. Zámočník vám zvyšok zlomeného kľúča vyberie a vložku môžete ďalej používať. Tiež sa môže stať, že zlomený kľúč nepôjde vybrať, v tom prípade vám zámočník kľúč vyberie a vložku vymení.

Vymeňte aj kľúče

V prípade straty kľúčov by ste mali pristúpiť aj k ich výmene. Privyrobenie strateného kľúča môže byť nebezpečné. Nikdy totiž nemožno vedieť, v koho rukách váš stratený kľúč skončil - riziko vykradnutia bytu je skutočne obrovské. Nemuselo by vám v tom prípade pomôcť ani poistenie domácnosti či bytu – zlodejom ste totiž dali eso do rukáva.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Anketa

Mám poistenie:

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Sú elektromobily (ne)ekologické? Na mieste je opatrnosť

14. 3. 2023 | Daniel Výcha

Sú elektromobily (ne)ekologické? Na mieste je opatrnosť

V posledných rokoch sme svedkami veľkého rozmachu elektromobilov a zvýšeného záujmu o ekologické alternatívy k tradičným spaľovacím motorom. Za jednoznačne ekologickejšie riešenie v... celý článok

Najväčšie krachy v roku 2022. Kto prerobil najviac?

3. 2. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie krachy v roku 2022. Kto prerobil najviac?

Vysoká miera inflácie, energetická kríza, narušenie dodávateľských reťazcov – to je len časť faktorov, ktoré sa v roku 2022 podpísali na stave firiem z celého sveta. Niektoré firmy... celý článok

Slováci mieria pracovať za hranice. Trend je jasný, doma ich nezaplatíme

1. 2. 2023 | Marek Mittaš | 1 komentár

Slováci mieria pracovať za hranice. Trend je jasný, doma ich nezaplatíme

Neustály rast cien a len minimálny posun v platoch hovorí jasnou rečou. Slováci, ktorí majú aspoň minimálne jazykové znalosti opúšťajú našu krajinu. Pracovať v zahraničí sa totiž oplatí... celý článok

Koľko nakoniec budú stáť elektrina, voda a plyn po novom?

30. 1. 2023 | Redakcia | 1 komentár

Koľko nakoniec budú stáť elektrina, voda a plyn po novom?

Rast cien energií a vody je v poslednej dobe často spomínanou témou. Zdražovanie zasahuje všetkých – od veľkých firiem až po domácnosti. Príčiny, ako vojna na Ukrajine a celková ekonomická... celý článok

Kuny končia, Chorváti prechádzajú na euro: Hlavné zmeny

12. 1. 2023 | Marek Mittaš

Kuny končia, Chorváti prechádzajú na euro: Hlavné zmeny

Chorvátsko počas prvých dvoch týždňov roku 2023 prechádza na euro. Krajina sa týmto krokom zaradí medzi štáty eurozóny. Turisti sa tak môžu tešiť na jednoduchšie platenie v hotovosti... celý článok