Čo by nemalo chýbať v poistení domácnosti?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 5. 12. 2018
Poistenie domácnosti má mnoho Slovákov ako súčasť poistenia domova. No často ani nevedia, či ho neplatia zbytočne a v mnohých prípadoch ani nevyužijú to, na čo majú nárok.
Čo by nemalo chýbať v poistení domácnosti?

Zdroj: Shutterstock

Poznajte rozsah krytia

Domov, rovnako ako samotné poistenie domova sa skladá z poistenia nehnuteľnosti, teda samotnej stavby a poistenia domácnosti, teda zjednodušene povedané, vybavenia nehnuteľnosti. „Pri výbere poistenia si treba vždy overiť, čo presne je v rámci neho pokryté. Napríklad poistenie domácnosti sa vzťahuje na škody na vybavení domova, ako je napríklad nábytok či domáce spotrebiče,“ hovorí Anna Jamborová z ČSOB a dodáva, že si ho netreba zamieňať s poistením nehnuteľnosti: „Poistenie nehnuteľnosti sa vzťahuje na samotnú budovu, steny, podlahy, dvere, okná či schodiská. Ideálne je preto skombinovať obidva typy poistení.“

Ako hovorí Ing. Jozef Adamkov, predseda predstavenstva Wüstenrot poisťovne a Wüstenrot stavebnej sporiteľne: „Nie je možné zaručiť, že byt alebo dom neohrozí nejaký prírodný živel alebo iné nečakané udalosti, s adekvátnym poistením však má klient záruku, že dostane finančnú pomoc na nápravu vzniknutých škôd.“ Poistenie domácnosti je tak nutným doplnkom poistenia nehnuteľnosti. Pretože samotná domácnosť je dokonca na poistné udalosti náchylnejšia. Je však dôležité vedieť, akú zmluvu uzatvoríte a čo všetko obsahuje. Pretože dobré poistenie domácnosti je možné využiť aj mimo domova.

 

Dôležitosť indexácie

Domácnosť si ľudia poistia, keď sa do nej nasťahujú a má istú hodnotu. No za niekoľko rokov si dokúpia televízie, tablety, mobilné telefóny, herné konzoly, čo hodnotu domácnosti zvyšuje. Ak hodnota domácnosti stúpa, no výška poistnej sumy nerastie a nezodpovedá realite, nastáva podpoistenie. Preto si overte, či je vo vašom poistení domácnosti zahrnutá indexácia.

Bez dohodnutej indexácie už o pár rokov môže byť domácnosť podpoistená a vyplatené krytie nemusí postačovať na pokrytie obnovy celej domácnosti v prípade totálnej škody. Pozor, indexácia musí byť zakotvená v zmluve. Napriek indexácii sa aktuálnosť uzatvorenej zmluvy odporúča prehodnotiť každých 5 rokov. Tak isto napríklad aj po väčšej rekonštrukcii, obnove a dokúpení nábytku, elektroniky a iného zariadenia domácnosti.

Tip: Všetko o poistení domácnosti

Ochrana aj mimo bytu

Do poistenia domácnosti vstupujú aj predmety, ktoré nemáte priamo v byte. Toto mnoho ľudí nevie a tak si často svoje poistenie neuplatňujú v prípade škody na predmetoch mimo interiéru domova. Typickým príkladom sú napríklad bicykle v garáži alebo v pivnici. Pritom bicykel, rovnako ako všetky športové potreby, sú automaticky kryté v poistení domácnosti.

Avšak môže sa stať, že poisťovne pri odškodnení rozlišujú, či bicykel zmizol priamo z bytu či domu alebo z pivníc či garáží, ktoré sa nachádzajú mimo priestoru domácnosti. Tu môže následne uplatniť rozdielne krytie. Napríklad v mimobytových priestoroch patriacich k bytu a vo vedľajších stavbách pri rodinných domoch môže byť krytie znížené.

Pri správnom nastavení poistnej sumy však na bežné krytie škody stačí. „Priemerná poistná suma za zariadenie domácnosti sa pohybuje okolo 20 – 30 tis EUR, napríklad 30%-né poistné krytie pri odcudzení bicykla  z mimobytových priestorov teda v takomto prípade úplne pokrýva náklady na úhradu za drahší bicykel,“ hovorí Róbert Koch, manažér pre poistenie majetku a zodpovednosti UNIQA poisťovne. To samozrejme neplatí len pre bicykel, ale aj pre iné predmety v domácnosti alebo v priľahlých objektoch.

Pozor na nájomcov

V poslednom období aj čoraz viac súkromných osôb prenajíma bývanie alebo jeho časť turistom. Najmä cez rôzne ubytovacie portály. Táto forma privyrobenia však môže vyjsť draho. Poistenie domu či bytu sa totiž nevzťahuje na škody, ktoré na ňom spôsobia nájomcovia napríklad rozbitím alebo pokazením vášho zariadenia.

Preto je vhodné pred prenajatím zistiť, či majú nájomníci poistenie zodpovednosti za škodu. Zničené zariadenie by ste si tak v prípade potreby mohli nárokovať práve z ich poistenia. V prípade, že prenajímate byt častejšie, určite je vhodné objednať si pripoistenie zodpovednosti nájomcov, v rámci ktorej sú kryté škody, ktoré nájomcovia spôsobia vám alebo susedom.

Poistenie domova vás chráni aj mimo domov

Veľa ľudí si neuvedomuje, že kvalitné poistenie domova kryje aj škody, ktoré spôsobíte napríklad na dovolenke. Takúto službu potom v poistení platia, ale prakticky ju nevyužívajú alebo o nej ani nevedia. Preto je vhodné pozrieť sa v zmluve k poisteniu domácnosti na položku poistenie zodpovednosti a jeho rozsah.

Poistenie zodpovednosti príslušníkov domácnosti je už dnes bežne súčasťou každej dobrej poistky a platí pre všetkých členov domácnosti. Tu si však treba dať pozor, že ani zodpovednosť za škodu nie je neobmedzená. Nevzťahuje sa napríklad na veci, pri ktorých  je potrebná samostatná zmluva o prenájme. Ide napríklad o požičania auta, bicyklov, lyží, či skútrov a podobne.

Asistenčné služby

Veľkou výhodou a aj pomocou poistenia domácnosti je, že dokáže nielen nahradiť škody, ale aj poskytnúť pomoc v problémoch. Tak ako sa asistenčné služby využívajú pri poistení automobilov, ich obľuba vzrastá aj v segmente domácností. Preto by v poistení domácnosti už nemali chýbať asistenčné služby.

Ich rozsah si samozrejme zvolíte aj vzhľadom na to, čo budete potrebovať a čo je pravdepodobné, že sa môže stať pri dome alebo byte. Avšak, pomoc pri havarijných prácach, opravy spotrebičov, zabezpečenie a preplatenie opravára, pomoc pri vymknutí dverí, ale aj pomoc pri strate dokladov či práva, asistencia by mala byť štandardom.

Anketa

Mám poistenie:

Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce