Poistenie majiteľa nehnuteľnosti sa na veci nájomníka nevzťahuje

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 22. 10. 2018
Ak bývate v podnájme, majiteľ má nehnuteľnosť poistenú a dôjde k nejakej poistnej udalosti, toto poistné krytie sa na vaše veci nevzťahuje.
Poistenie majiteľa nehnuteľnosti sa na veci nájomníka nevzťahuje

Zdroj: Shutterstock

Poistenie domácnosti

Aj keď nebývate vo svojom, mali by ste myslieť na poistenie svojho majetku v prípade požiaru, krádeže alebo inej poistnej udalosti. Poisťovne odporúčajú nájomníkom uzavrieť poistenie domácnosti, ktoré bude kryť ich hnuteľný majetok v byte alebo dome, aj keď takúto nehnuteľnosť nevlastnia. Poistenie sa vzťahuje na požiar, víchricu, atmosférické zrážky, povodne, vytopený byt, prípadne poskytnutie náhrady za ukradnuté alebo vandalmi zničené veci.

 

Aký majetok kryje poistenie

Poistenie kryje osobné veci ako počítač, mobilný telefón, posteľ, matrace, nábytok, spotrebiče, obuv a oblečenie. Súčasťou tohto poistenia môžu byť aj maľovky, tapety, podlahy, priečky, respektíve aj stavebné súčasti bytu či domu, ktoré ste si tam namontovali na vlastné náklady. Súčet hodnoty týchto vecí následne tvorí poistnú sumu, ktorú si však nájomca určuje sám.

Tip: Prečo sa oplatí poistenie proti povodniam

Poistná suma

Nastavenie poistnej sumy je jednou z najdôležitejších vecí poistenia domácnosti. Jej výška by mala zodpovedať hodnote celého hnuteľného majetku, ktorý v byte alebo dome máte. Častou chybou záujemcov o toto poistenie je takzvané podpoistenie. To znamená, že poistná suma je nižšia ako celková hodnota poistených vecí.

V prípade škody tak poistné plnenie nezabezpečí znovuobstaranie zničených vecí. Poisťovne počítajú aj s tým, že počas bývania nadobúdate ďalšie hnuteľné veci. V takom prípade si môžete poistnú sumu kedykoľvek navýšiť o hodnotu nových vecí v prenajatej nehnuteľnosti.

Poistenie zodpovednosti

Veľmi dôležité je myslieť aj na poistenie zodpovednosti. Toto poistenie kryje škody, ktoré spôsobíte majiteľovi nehnuteľnosti, prípadne svojim susedom. Či už ide o bežné nehody ako vytopenie susedov a samotného bytu, alebo zničenie a poškodenie hnuteľného či nehnuteľného majetku majiteľa.

Poistenie aj bez vedomia majiteľa

Poistenie domácnosti a zodpovednosti z občianskeho života si môžete uzavrieť aj bez vedomia majiteľa bytu. Navyše, nemusíte mať v prenajatom byte ani trvalý či prechodný pobyt. K uzavretiu poistenia budete potrebovať len občiansky preukaz a adresu nájmu. Mali by ste však predložiť aj zoznam hnuteľných vecí, ktoré sa v byte nachádzajú.

Prípadné zmeny v zozname hnuteľných vecí pre istotu vždy nahláste v poisťovni. Samozrejmosťou k takémuto poisteniu sú aj asistenčné služby, ktoré sú zadarmo. Táto doplnková služba slúži pre potreby nahlasovania poistných udalostí, prípadne pomôže napríklad, keď sa vymknete z bytu.

„V rámci asistenčných služieb je napríklad zabezpečená a preplatená práca inštalatéra, kúrenára či plynára. Rovnako poistenie pomôže aj v prípade, ak je domácnosť z dôvodu havárie dočasne neobývateľná. Kryje totiž krátkodobé náhradné ubytovanie pre klientov do 48 hodín či ochranu nezabezpečenej domácnosti na 72 hodín,“ vysvetľuje Ľubica Dragúňová z Odboru poistenia personálneho majetku poisťovne Generali.

Zdroj: Generali SK

Anketa

Mám poistenie:

Miroslav Homola

Autor článku Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Životné poistenie v roku 2023: Výhody a nevýhody

27. 7. 2023 | Redakcia

Životné poistenie v roku 2023: Výhody a nevýhody

Boli časy, kedy ponuky na životné poistenie prichádzali zo všetkých strán. Tento produkt sa vám snažili predať banky, finanční agenti a možno aj vaši susedia, ktorí vás lákali na životné... celý článok

Sociálne poistenie sa mení: O koľko dostanú invalidi viac?

13. 7. 2023 | Daniel Výcha | 2 komentáre

Sociálne poistenie sa mení: O koľko dostanú invalidi viac?

Väčší počet ľudí, ktorí poberajú invalidný dôchodok, nové diagnózy a ochorenia, ktoré určujú nárok na jeho poberanie, ako aj zvýšenie sumy samotného dôchodku – to sú dôsledky novely... celý článok

Najlepšie ponuky cestovného poistenia. Poznáme víťazov roka 2023

29. 6. 2023 | Redakcia

Najlepšie ponuky cestovného poistenia. Poznáme víťazov roka 2023

Pred letom sme na Finparáde aktualizovali rebríček cestovného poistenia. Najlepším poskytovateľom poistenia je Uniqa poisťovňa, druhé miesto zaujíma Allianz a tretie miesto patrí AXA-ASSISTANCE.... celý článok

Aké staré dlhy na sociálnom a zdravotnom poistení možno ešte vymáhať?

28. 6. 2023 | Barbora Magočová

Aké staré dlhy na sociálnom a zdravotnom poistení možno ešte vymáhať?

Sociálna poisťovňa a zdravotné poisťovne môžu žiadať len úhradu pohľadávok, ktorých trvanie nepresiahlo určitú hranicu. Zákon ich obmedzuje nielen v možnosti staršie pohľadávky predpísať,... celý článok

Platí, že poistenie sa najviac oplatí poisťovni? Poradíme, aby sa oplatilo aj ľuďom

20. 6. 2023 | Jan Müller | 1 komentár

Platí, že poistenie sa najviac oplatí poisťovni? Poradíme, aby sa oplatilo aj ľuďom

Má zmysel poistiť sa? Ako kedy. Musíme si položiť otázku, či za to, čo dostávame, neplatíme zbytočne. Alebo zbytočne veľa. Alebo napríklad aj málo a tým pádom opäť zbytočne.