Ako si nájsť lacný podnájom v Bratislave?

Roland Regely | rubrika: Článok | 10. 4. 2019
Lacné bývanie a Bratislava. Takéto prepojenie sa dnes v hlavnom meste hľadá veľmi ťažko. Aké sú teda alternatívy, ak túžite po lacnom podnájme v Bratislave?
Ako si nájsť lacný podnájom v Bratislave?

Zdroj: Shutterstock

Prezeráte si inzeráty a neveriacky krútite hlavou: „To vážne stojí toľko?“ Áno. Podnájom v Bratislave nie je lacná záležitosť. Avšak, aj v hlavnom meste možno nájsť lacné ubytovanie, ide len o to, ako ďaleko chcete bývať od centra a či ste ochotný upustiť od niektorých nárokov.

Najdrahší podnájom majú tí, ktorí sa rozhodnú bývať v lokalite Staré mesto a bývajú osamote. Náklady na podnájom v jednoizbovom byte môžu pokojne vyjsť aj na 500 až 600 eur. Za nižšiu cenu si viete nájsť garsónku v okrajových štvrtiach, vtedy dokážete ušetriť stovky eur.

Najlacnejšie vychádza zdieľané bývanie

Študenti, pracujúci ľudia, ale aj páry často kvôli cene hľadajú tzv. zdieľané byty. Na stránkach ako bedrooms.sk, roommates.sk alebo spolubyvanie.sk možno nájsť veľmi výhodné bývanie aj v hlavnom meste. Podľa aktuálnych cien viete v zdieľanom byte v Bratislave bývať už od 110 eur na osobu za mesiac. Vo vyhľadávaniach uvedených stránok si viete zvoliť, či chcete izbu priechodnú alebo nepriechodnú, či hľadáte bývanie sólo, alebo vo dvojici.

Ako to funguje? Toto bývanie často pracuje s väčšími bytmi, prípadne rodinnými domami. Neprenajímate si teda celú nehnuteľnosť, ale len jej časť. V najčastejšom prípade jednu izbu. Ostatné miestnosti ako kuchyňa, toaleta, kúpeľňa či predsieň sú zdieľané.

 

Pravidlá zdieľaného bývania

Je potrebné si uvedomiť, že nie každý prenajímateľ umožní podnájom napr. študentom. O nich panuje predstava že sú nestáli, sú náchylnejší na hluk i miera zodpovednosti je pri nich otázna. Odborníci teda odporúčajú študentom, aby popri škole aj pracovali, pri nájomcoch to vzbudzuje väčšiu dôveru.

Ideálny nájomca pre majiteľa bytu je nefajčiar, má jasnú predstavu o tom, ako dlho sa chce v podnájme zdržiavať v horizonte mesiacov a nemá problém zvládnuť aj základné upratovanie v byte.

Vyžadujte od prenajímateľa zmluvu a veľmi dobre si ju prečítajte. Ľahko sa totiž môže stať, že bez zmluvy vás z podnájmu vyhodia v tom najnevhodnejšom čase. Tiež sa ubezpečte, že po vypršaní zmluvy ju nebude problém predĺžiť na ďalšie obdobie.

Platenie za energie je ďalšia dôležitá vec, o ktorej sa treba dobre informovať. Najlepší spôsob je platiť energie každý mesiac podľa toho, koľko ste spotrebovali. Tiež zistíte, kde a na čom môžete ušetriť. V prípade, že platíte pevný mesačný nájom, v ktorom sú energie zahrnuté, sa ľahko môže stať, že vám po roku príde faktúra za zvýšenú spotrebu energií v ohromnej sume, ktorú ste nečakali.

Podpisujete nájomnú zmluvu? Mala by obsahovať tieto náležitosti:

  • Osobné údaje o prenajímateľovi a nájomcovi
  • Označenie bytu, ktorý budete užívať (číslo bytu, adresa, poschodie)
  • Rozsah užívania - opíšte, čo sa v byte nachádza a v akom je to stave
  • Výšku nájomného (suma, výška splátok, termín splatnosti)
  • Výšku úhrady za služby spojené s užívaním bytu
  • Vyhlásenie prenajímateľa, že v opísanom stave preberá byt do nájmu
  • Mená ľudí, ktorí s nájomcom budú bývať v spoločnej domácnosti
  • Dátum uzatvorenia zmluvy a doba, na akú sa uzatvára
  • Vyhlásenie, že po skončení nájmu sa nájomca zaväzuje odovzdať byt v stave, v akom ho prevzal
  • Podpisy oboch zmluvných strán

Alternatívou napríklad aj Airbnb

Ak často cestujete, môžete svoju obľubu ešte viac zužitkovať. Ak pri svojich dovolenkách využívate formu ubytovania prostredníctvom služby Airbnb – teda si krátkodobo prenajímate nehnuteľnosť niekoho, kto v danej krajine alebo meste býva, môžete na tom zbierať body.

Stačí, že odporúčate svojim známym váš osobný odkaz so zľavou na prvé ubytovanie. Z každého takéhoto ubytovania reálne získavate body, ktoré neskôr môžete využiť na svoje cesty, prípadne za ne bývať aj prostredníctvom Airbnb napríklad v Bratislave. Tá v rámci tejto internetovej služby ponúka z celého Slovenska najviac ubytovania. Konkrétne ceny sa môžu líšiť v závislosti od vzdialenosti od centra, avšak opäť platí, že zdieľané ubytovanie vás vyjde najlacnejšie.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Anketa

Kde bývate?

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register