Tisíce slovenských firiem sídlia v daňových rajoch (zoznam krajín)

Roland Regely | rubrika: Článok | 24. 10. 2018
Kým detailné dáta z prvého polroka 2018 ukazovali, že počet slovenských spoločností s vlastníkom sídliacim v daňovom raji medziročne klesá, firmy straty v treťom kvartáli zmazali.
Tisíce slovenských firiem sídlia v daňových rajoch (zoznam krajín)

Zdroj: Shutterstock

Tlačová agentúra Slovenskej republiky priniesla pred nedávnom zaujímavú informáciu. Aktuálne v daňových rajoch sídli 4826 slovenských firiem s podielom na základnom kapitále vo výške takmer 10,5 miliardy eur. Najväčší prílev zaznamenali Spojené štáty americké (53 podnikov) a Cyprus (16). Analýzu priniesla poradenská spoločnosť Bisnode. Aj keď slovenské firmy odchádzajú z tradičných daňových rajov, ešte stále ich tam sú tisíce.

Skokanom sú Spojené štáty americké

„Dáta dlhodobo naznačovali, že Slováci sa pomaly odkláňajú od Spojených štátov amerických ako daňového raja. Čísla za tohtoročný tretí kvartál však ukázali, že práve USA zaznamenali najväčší prílev slovenských firiem v poslednom období. Za posledné mesiace ide o najvýraznejší nárast v počte novozaložených materských či dcérskych spoločností v destináciách, ktoré monitorujeme z hľadiska daňového zvýhodnenia. Nárast, i keď menej výrazný ako pri Spojených štátoch amerických, sme zaznamenali aj pri Cypre a Holandsku, ktoré dlhodobo patria medzi top trojicu obľúbených daňových rajov pre Slovákov,“ uviedla Petra Štěpánová, analytička spoločnosti.

V obľube aj Cyprus, Holandsko či Panama

Za Atlantikom aktuálne sídli spolu 1023 slovenských firiem, čo je o 42 podnikov viac ako v 2. kvartáli tohto roka a o 34 viac ako na konci minulého roka.

Na Cypre sídli aktuálne 1120 slovenských firiem, pričom od začiatku roka ich pribudlo 16. Holandsko zaznamenalo mierny odlev v druhom kvartáli, keď tam sídlo priznalo 1127 spoločností. No rovnako ako USA svoje straty zmazalo. V prospech Holandska hovoria dve veci. Je to členský štát Európskej únie, firmy sa tak vyhnú plateniu zrážkovej dane. Rovnako holandský domicil využívajú najmä holdingové zoskupenia, keďže nemusia platiť daň z dividend.

Za posledné tri mesiace v Holandsku pribudlo 13 nových slovenských firiem.

Plusové hodnoty od začiatku roka si pripísali aj ďalšie daňové raje. Záujem je stále o Panamu (plus desať), Lotyšsko (plus deväť), Hongkong (plus sedem) a Maltu (plus šesť).

Naopak, najväčší odlev od začiatku roka zaznamenali podľa dát spoločnosti Monako (mínus 12), Britské Panenské ostrovy (mínus 11) a Seychelská republika (mínus osem).

Odhady do budúcna: asi sa to nezmení

Brusel teraz tlačí na to, aby sa medzi krajinami únie zintenzívnila výmena dát pre daňové účely. Napríklad tomu, kto už má účet v cudzine, sa môže pokojne stať, že ho zahraničná banka vyzve na doplnenie niektorých údajov či dokladov. Kto si tam účet ešte len bude chcieť otvoriť, bude predkladať viac dokumentov ako donedávna.

Ale motivácie firiem znížiť si daňové zaťaženie, utajiť vlastníkov alebo ochrániť majetok zrejme pretrvajú. Pokiaľ bude rásť daňové zaťaženie, tak firmy budú odchádzať do destinácií s nízkym zdanením. Ak sa bude často meniť legislatíva, tak dajú prednosť krajinám, ktoré budú ochraňovať vlastníctvo firiem.

Na čiernej listine až 17 krajín

V decembri minulého roku EÚ schválila zoznam sedemnástich krajín, ktoré nedodržujú daňové štandardy. Ich daňové systémy považuje EÚ za problémové. EÚ ich označuje za nespolupracujúce daňové jurisdikcie. 

Na čiernej listine daňových rajov sa ocitli krajiny ako Južná Kórea, Tunisko, ale aj Spojené arabské emiráty. Krajiny sa na zoznam vo viacerých prípadoch dostali za to, že neuplatňujú mechanizmus automatickej výmeny informácií. Ďalším častým dôvodom sú preferenčné dane, ktoré EÚ považuje za problémové.

Zaujíma vás problematika daňových rajov? Pozrite si aj článok o tom, ako Firmy v daňových rajoch už nemusia byť v bezpečí.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce