Odstupné môžete získať, aj keď ho Zákonník práce nepriznáva

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 2. 8. 2018
Vedeli ste, že na odstupné môžete mať nárok aj nad rámec Zákonníka práce? Aký je rozdiel medzi odstupným a odchodným? Čítajte a zistite, čo vám pri skončení pracovného pomeru náleží.
Odstupné môžete získať, aj keď ho Zákonník práce nepriznáva

Zdroj: Shutterstock

Dôvody vyplatenia odstupného nehľadajte len v Zákonníku práce

Zákon garantuje právo na odstupné len pre niektoré prípady skončenia pracovného pomeru. V prvom rade vám odstupné náleží, ak je váš pracovný pomer ukončený z tzv. organizačných dôvodov. Pod tieto možno podradiť situácie, keď váš pracovný pomer skončí dohodou alebo výpoveďou zo strany zamestnávateľa preto, že:

  • sa váš zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje,
  • sa váš zamestnávateľ alebo jeho časť premiestňuje a vy nesúhlasíte so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,
  • ste sa stali pre zamestnávateľa nadbytočnými vzhľadom na jeho písomné rozhodnutie (príp. rozhodnutie príslušného orgánu) o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
  • vás zamestnáva agentúra dočasného zamestnávania a vy sa stanete nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia k inému zamestnávateľovi pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý váš pracovný pomer na určitú dobu.

Nárok na odstupné vám vzniká priamo zo zákona aj vtedy, keď s vami zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou preto, že ste vzhľadom na váš zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratili spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. V neposlednom rade vám podľa Zákonníka práce automaticky náleží odstupné aj vtedy, keď sa váš pracovný pomer skončil dohodou alebo výpoveďou zo strany zamestnávateľa z dôvodu, že už nesmiete vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak ste na pracovisku dosiahli najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.

Pre úplnosť dodajme, že odstupné môžete získať aj vtedy, ak váš pracovný pomer skončí z iných dôvodov. V niektorých prípadoch môže odstupné nad rámec Zákonníka práce priznávať kolektívna zmluva; všeobecne však platí, že nárok na odstupné, ktoré neplynie z pracovnoprávnych predpisov, treba so zamestnávateľom (ideálne) písomne dohodnúť.

Tip: Zamestnanci sa dočkali. Od 1. mája sú vyššie mzdy!

Kto a kedy má nárok na odstupné pri výpovedi

Zdroj: shutterstock

Odstupné je určované podľa dĺžky trvania pracovného pomeru

Odstupné je koncipované ako peňažné plnenie, ktoré by vám malo uľahčiť obdobie spojené s hľadaním novej práce; zároveň by však malo byť aj akousi satisfakciou za roky odpracované u vášho zamestnávateľa.

V prípade, že sa váš pracovný pomer končí výpoveďou z organizačných dôvodov alebo z dôvodu straty spôsobilosti vykonávať vašu prácu, musíte dostať odstupné najmenej v sume:

  • vášho priemerného mesačného zárobku, ak váš pracovný pomer trval najmenej 2 roky a menej ako 5 rokov,
  • dvojnásobku vášho priemerného mesačného zárobku, ak váš pracovný pomer trval najmenej 5 rokov a menej ako 10 rokov,
  • trojnásobku vášho priemerného mesačného zárobku, ak váš pracovný pomer trval najmenej 10 rokov a menej ako 20 rokov,
  • štvornásobku vášho priemerného mesačného zárobku, ak váš pracovný pomer trval najmenej 20 rokov.

Ak sa váš pracovný pomer končí z vyššie uvedených dôvodov dohodou, musí vám zamestnávateľ vyplatiť odstupné najmenej v sume:

  • vášho priemerného mesačného zárobku, ak váš pracovný pomer trval menej ako 2 roky,
  • dvojnásobku vášho priemerného mesačného zárobku, ak váš pracovný pomer trval najmenej 2 roky a menej ako 5 rokov,
  • trojnásobku vášho priemerného mesačného zárobku, ak váš pracovný pomer trval najmenej 5 rokov a menej ako 10 rokov,
  • štvornásobku vášho priemerného mesačného zárobku, ak váš pracovný pomer trval najmenej 10 rokov a menej ako 20 rokov,
  • päťnásobku vášho priemerného mesačného zárobku, ak váš pracovný pomer trval najmenej 20 rokov.

Ak bol váš pracovný pomer ukončený (či už výpoveďou alebo dohodou) preto, že nesmiete vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak ste na pracovisku dosiahli najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného úradu, musíte dostať na odstupnom najmenej desaťnásobok vášho priemerného mesačného zárobku.

Odstupné vám nenáleží, ak ste si pracovný úraz spôsobili porušením právnych predpisov alebo ostatných predpisov či pokynov na zaistenie BOZP, hoci ste s nimi boli riadne a preukázateľne oboznámený a ich znalosť a dodržiavanie sa zo strany zamestnávateľa sústavne vyžadovala a kontrolovala. Na odstupné môžete zabudnúť aj v prípade, že ste si pracovný úraz spôsobili požitím alkoholu či drog a zamestnávateľ nemohol úrazu zabrániť.

Dôchodcovia môžu pri skončení pracovného pomeru získať aj odchodné

So skončením pracovného pomeru súvisí nielen odstupné, ale aj tzv. odchodné. Na odchodné vzniká nárok pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo na invalidný dôchodok v prípade, že pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %.

Odchodné náleží najmenej vo výške priemerného mesačného zárobku, ak požiadate o poskytnutie dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení. Rovnaké odchodné môžete pri skončení pracovného pomeru získať, ak vám bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

22. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

Trináste dôchodky predstavujú pre štát náklad takmer 830 miliónov eur. Štát na to ale nemá peniaze. Skončíme ako Grécko, budú nás musieť zachraňovať, varuje analytik Ivan Bošňák.

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok