25 rokov od seba a stále spolu. Len tak trochu inak

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 2. 7. 2018
Pred nedávnom prebehol v Českej republike prieskum agentúry Express People, ktorý bol zameraný na vnímanie Slovákov pracujúcich a žijúcich v Čechách. Výsledok prieskumu bol pomerne prekvapujúci.
25 rokov od seba a stále spolu. Len tak trochu inak

Zdroj: Shutterstock

25 rokov od seba, no stále spolu

Aj po štvrťstoročí od rozdelenia sme si ako dve krajiny veľmi blízki. Prelínanie našich národov prebieha najmä v pracovnom prostredí a turistickom ruchu. 40 % Čechov, ktorí pracujú so Slovákmi nás už však vníma ako akúkoľvek inú národnosť. Zhruba 11 % opýtaných cíti tlak zo strany Čechov, aby Slováci hovorili v českom jazyku.

Anketa tiež ukázala, že Slováci sú vnímaní ako priateľská národnosť, ktorá sa nebojí zmien a riskovania. Napriek týmto superlatívom nás však nevnímajú ako svetových inovátorov. Prieskum prebehol na počte 1048 opýtaných, z ktorých až 46 % má priamu pracovnú skúsenosť so Slovákmi alebo Slovenkami.

12 % z celkového počtu nás považuje za konkurentov na pracovnom trhu, ktorí ohrozujú dobre platené pozície, a to hlavne vo veku do 26 rokov. Česi ďalej v odpovediach uviedli, že Slováci sa vedia baviť, sú hrdí, priebojní ale aj arogantní. Najviac slovenských pracovníkov je v Prahe, Brne, v Stredočeskom kraji, Plzni, Liberci a v Zlíne. Najmenej ich pracuje v kraji Vysočina.

TIP: Slovensko vs. Čechy. Kde sa zarába lepšie?

Záujem o prácu v Česku klesá

Podľa odborníkov atraktivita pracovných pozícii v Českej republike zo strany Slovákov klesá. Kvalifikovanejší ľudia ostávajú doma na dobre platenej pozícii, ostatní pokračujú ďalej na západ. Podľa agentúry v priemysle neexistuje medzi Slovákom a Čechom rozdiel. Je to hlavne kvôli podobnému jazyku a vzdelaniu, ktoré pochádza z rovnakého federálneho systému.

Podľa štatistík žije u našich českých susedov zhruba 113 000 Slovákov, z toho 48 322 osôb má zaevidovaný trvalý a 64 855 prechodný pobyt. Celkový počet ráta len s ľuďmi, ktorí sú takto nahlásení, výsledok tak môže byť ešte o niečo vyšší. Aj napriek vysokému číslu nie sme najpočetnejšia skupina cudzincov žijúcich v Čechách. Prvé miesto si držia Ukrajinci.

Dôvodom odchodu do Česka aj naďalej ostáva štúdium, viac pracovných príležitostí a vyššia priemerná mzda.

Porovnanie priemernej mzdy v ČR a SR:

Priemerná mzda v ČR a SR

Zdroj: CZSO, ŠÚSR

Nie len práca, ale aj štúdium

Okrem pracovných príležitostí lákajú Slovákov do Česka aj vysoké školy. Celkovo má Slovensko za hranicami zhruba 30 000 študentov vysokých škôl, z toho až 22 000 je práve na českých vysokých školách. Prevažne študujú v najväčších mestách Česka, respektíve v Prahe a v Brne.

V minulosti však mali naše krajiny zmluvu, ktorá obmedzovala počty študentov jednej krajiny v druhej. Slovenským študentom boli v Česku dovolené len odbory, ktoré neboli na našich vysokých školách a naopak českým študentom len odbory, ktoré neboli na českých vysokých školách. V roku 1999 bola zmluva zrušená a počet študentov na jednotlivých vysokých školách nie je obmedzený.

Hlavným dôvodom migrácie študentov k našim susedom je predovšetkým kvalita vzdelania, rozmanitosť študijných odborov, zahraničné študijné pobyty, kvalitnejší vyučujúci, lepšie materiálne vybavenie škôl a v neposlednom rade odbornosť. V rámci zahraničných výmenných pobytov sa študent môže pozrieť do celej Európy, Japonska, Číny, Kanady, USA a podobne.

Nezamestnanosť máme vyššiu

Miera nezamestnanosti je na Slovensku stále vyššia než v Česku. Podľa najnovších výsledkov je to 5,5 % u nás, 3,2 % v Čechách. Napriek tomu riešia obe republiky rovnaký problém, kritický nedostatok ľudí na voľné pracovné pozície. Vrchol náborov na voľné miesta v Česku by mal byť v septembri, kedy nastáva sezóna dopytu po práci v takmer všetkých priemyselných a logistických firmách.

Počet cudzincov v Česku

Podľa Ministerstva vnútra Českej republiky je na ich území momentálne zaevidovaných 539 970 cudzincov, z toho sú najpočetnejšie skupiny 120 431 Ukrajincov, 113 000 Slovákov, 60 296 Vietnamcov, 14 312 Bulharov a 13 119 Rumunov. Zvyšok sú ľudia ďalších svetových národností, ktorí sú v Česku hlavne kvôli práci.

Celkový počet cudzincov v ČR:

Druh pobytu Muži Ženy Spolu
Prechodný 152 784 98 080 250 864
Trvalý 150 381 134 725 285 106
Spolu 303 165 232 805 535 970

Zdroj: MV ČR,CZSO, ŠÚSR

Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register