Od 1. januára možno ľahšie získať podporu v nezamestnanosti

Roland Regely | rubrika: Článok | 2. 1. 2018
Po novom vzniká poistencovi nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných 4 rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej 2 roky.
Od 1. januára možno ľahšie získať podporu v nezamestnanosti

Zdroj: Shutterstock

Od 1. januára 2018 musí byť poistenec pre nárok na dávku v nezamestnanosti poistený najmenej dva roky v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Posudzovanie obdobia poistenia sa tak pre poistencov predĺži a zjednotí.

K dávke sa dostane viac ľudí

Zjednotí sa obdobie vyplácania dávky (podporné obdobie) na 6 mesiacov pre všetkých poistencov, teda aj tým, ktorí predtým pracovali na dobu určitú, resp. si dávku uplatnili z dobrovoľného poistenia. Znamená to, že k dávke v nezamestnanosti bude mať prístup väčší počet poistencov, ktorí si v minulosti platili poistné na poistenie v nezamestnanosti.

Ako to bolo doteraz

Do konca roka 2017 musel byť poistenec pre nárok na dávku poistený najmenej dva roky v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Tomuto poistencovi sa vyplácala dávka 6 mesiacov.

 

Dávka sa vyplácala 4 mesiace tým poistencom, ktorí boli poistení dva roky v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie ako zamestnanci na dobu určitú, resp. si nárok na dávku uplatňovali z dobrovoľného poistenia a nemali v posudzovanom období uzatvorený pracovný pomer na neurčitý čas.

Čo všetko sa mení od januára 2018

Od 1.1.2018 existuje jediná podmienka a jedna dĺžka podporného obdobia. Nárok na dávku v nezamestnanosti majú osoby, ktoré v posledných 4 rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistené v nezamestnanosti najmenej 2 roky. Podporné obdobie pre dávku v nezamestnanosti od 1. 1. 2018 je 6 mesiacov. Do doby poistenia sa započítava doba dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti a doby poistenia v nezamestnanosti z ľubovoľného právneho vzťahu zamestnanca - v zásade s pravidelným príjmom, napr.:

 

  • z pracovného pomeru
  • z dohody s pravidelným príjmom
  • iný právny vzťah s pravidelným príjmom.

 

Napríklad na dohody s nepravidelným príjmom sa poistenie v nezamestnanosti nevzťahuje. Tiež povinné poistenie szčo neobsahuje poistenie v nezamestnanosti. Preto sa takáto doba nezapočítava do doby poistenia v nezamestnanosti pre účely dávky v nezamestnanosti. Pozrite si aj praktický článok: kedy sa vyplácajú dávky v nezamestnanosti

nezamestnanost

 

Počíta sa aj PN, materské či ošetrovné

Do doby poistenia v nezamestnanosti sa započítavajú aj doby, kedy poistenie v nezamestnanosti trvalo, ale bola vylúčená povinnosť platiť poistné (napríklad zamestnanec na PN, poberajúci materské, ošetrovné). Do doby poistenia v nezamestnanosti sa nezapočítava doba prerušenia poistenia, s výnimkou, ak bolo poistenie prerušené z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.

Naďalej platí, že doba poistenia sa zisťuje pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie a do doby poistenia sa nezapočíta doba poistenia získaná pred vznikom nároku na predchádzajúcu dávku v nezamestnanosti.

Naďalej tiež platí, že dávka sa určí na deň ako 50 % denného vymeriavacieho základu (DVZ). DVZ sa zistí z obdobia poistenia v posledných 2 rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov vo zamestnanie. Vymeriavacie základy získané v toto období sa vydelia počtom dní, za ktoré sa platilo poistné (z dní poistenia sa vylučujú dni, kedy bola vylúčená povinnosť platiť poistné). Všetko o podpore a dávkach v roku 2018 nájdete v špeciálnej sekcii Podpora a dávky.

 

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+37
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Nová éra peňazí: Čo je digitálne euro a ako bude fungovať

21. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová éra peňazí: Čo je digitálne euro a ako bude fungovať

Digitálne euro, projekt vedený Európskou centrálnou bankou, je v plnom prúde príprav. Táto digitálna verzia hotovosti, na rozdiel od kryptomien, bude centralizovaná a kontrolovaná ECB.... celý článok

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

20. 5. 2024 | Redakcia

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

Dane sa zvyšovať nebudú, ale je možné že pribudnú úplne nové dane. Povedal to minister práce Erik Tomáš. Zároveň prisľúbil, že vláda nebude brať ľuďom nasporené peniaze v druhom pilieri.... celý článok

BMG Invest: Príbeh najväčšieho podvodu na Slovákoch. Ľudia prišli o peniaze i životy

20. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

BMG Invest: Príbeh najväčšieho podvodu na Slovákoch. Ľudia prišli o peniaze i životy

Jozef Majský, muž, ktorý sa stal symbolom podvodov a finančných škandálov na Slovensku, zomrel vo veku 78 rokov. Mnohí si ho pamätajú ako človeka, ktorý tuneloval nebankovky a obral... celý článok

5 vecí, ktoré sú v Česku lepšie ako na Slovensku

20. 5. 2024 | Barbora Magočová

5 vecí, ktoré sú v Česku lepšie ako na Slovensku

Česi a Slováci žili dlhý čas v spoločnom štáte. Po rozdelení si ale obe krajiny začali spravovať svoje záležitosti samy. Hoci to nepočúvame radi, treba si priznať, že nás Česko v mnohých... celý článok

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

15. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

Investigatívni novinári spracovali uniknuté dáta o vlastníkoch nehnuteľností v Dubaji. Úniky odhalili nielen svetových zločincov, ale aj niekoľko známych mien zo Slovenska. Napríklad... celý článok