Manželstvo vs. život na psiu knižku – čo sa oplatí viac?

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 17. 1. 2017
Čoraz viac párov volí spolužitie „bez papiera“. Zákony však prisudzujúmanželstvu úplne inú kvalitu, ako vzťahu druha a družky. Oba spôsobyspolužitia sme porovnali za vás. Čo je výhodnejšie?
Manželstvo vs. život na psiu knižku – čo sa oplatí viac?

Zdroj: Shutterstock

Dedenie medzi manželmi je jednoduchšie

Manželstvo sa z hľadiska dedenia oplatí najmä v situácii, keď má jeden z partnerov deti z iného vzťahu. Manžel/ka totiž dedí vždy v tzv. prvej dedičskej skupine spolu s poručiteľovými deťmi, a to rovnakým dielom.

Ak poručiteľ má deti a nie je s partnerom zosobášený, dedia zo zákona len deti. Druh či družka majú šancu bez závetu dediť len v prípade, že poručiteľ deti nemá, a to zároveň len vtedy, ak žili s poručiteľom najmenej jeden rok pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a z tohto dôvodu sa o spoločnú domácnosť starali, príp. ak boli odkázaní výživou na poručiteľa. O dedičstvo sa však delia s poručiteľovými rodičmi (za predpokladu, že títo ešte žijú).

Dedenie medzi druhom a družkou sa dá samozrejme riešiť aj testamentom – ak má však jeden zo nezosobášeného páru vlastné deti, môže ich z dedičstva vylúčiť úplne len vtedy, keď existujú dôvody pre ich vydedenie. Nesplnenie podmienok pre vydedenie znamená, že maloletí potomkovia dostanú ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletí potomkovia aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona; časť závetu, ktorá uvedenému odporuje, je neplatná.

Manželstvo rieši aj bytové otázky

Už zo skutočnosti, že manželia sú povinní spolu žiť, vyplýva povinnosť toho z manželov, ktorý má právo k bytu či k domu, poskytnúť bývanie aj druhému manželovi. Neplatí to len pri vlastníctve bytu; zákon výslovne uvádza, že ak sa niektorý z manželov stal nájomcom bytu pred uzavretím manželstva, vznikne obom manželom spoločný nájom bytu uzavretím manželstva. Nezosobášení partneri nie sú povinní poskytovať si navzájom bývanie.

Manželia majú jednoduchšie postavenie aj v prípade prechodu nájmu bytu. Ak totiž zomrie jeden z manželov, ktorí boli spoločnými nájomcami bytu, stane sa jediným nájomcom automaticky pozostalý manžel. Na druha či družku môže nájom bytu prejsť len prípade, že sa starali o spoločnú domácnosť alebo boli na pozostalého odkázaní výživou a ak s ním zároveň žili v spoločnej domácnosti aspoň tri roky pred jeho smrťou a nemajú vlastný byt.

Manželia sú zvýhodnení aj pri prechode nájmu k družstevnému bytu. Ak ide o družstevný byt v spoločnom nájme a právo na byt bolo nadobudnuté počas trvania manželstva, stane sa výlučným nájomcom pozostalý manžel. Ak zomrelý manžel nadobudol právo na byt pred uzatvorením manželstva, prechádza jeho smrťou členstvo v družstve a nájom družstevného bytu na toho dediča, ktorému pripadol členský podiel. Z vyššie uvedených pravidiel pre prechod dedičstva vyplýva, že pozostalý manžel má oproti druhovi oveľa väčšiu šancu družstevný byt získať.

Manželia môžu vyťažiť z daňových výhod

Manželský status zvýhodňujú aj daňové predpisy. Daňovník má napríklad možnosť uplatniť si nezdaniteľnú časť základu dane na manželku alebo manžela, a to za podmienok uvedených v ustanovení § 11 zákona o dani z príjmov. Nezosobášení partneri si na svojho druha nezdaniteľnú časť základu dane uplatniť nemôžu, a to ani vtedy, ak jeden z nich nedosahuje nijaké príjmy kvôli starostlivosti o spoločné dieťa či kvôli strate zamestnania.

Ďalšiu výhodu ponúka možnosť daňovej optimalizácie príjmov prostredníctvom ich rozdelenia medzi oboch manželov. Rozdelením príjmov možno dosiahnuť nižšie dane napríklad pri príjmoch z prenájmu.

Uzatvorenie manželstva je podmienkou pre priznanie zvláštnych dávok

V prípade, že druh či družka umrie, nemá pozostalý partner nárok na nijakú zvláštnu sociálnu dávku. Ak by boli partneri zosobášení, mohol by v ich prípade vzniknúť nárok na vyplatenie vdovského (resp. vdoveckého) dôchodku. Nárok na uvedenú dávku manželovi vzniká v prípade, že zosnulý z manželov:

  • 1) ku dňu smrti poberal starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo mal nárok na predčasný starobný dôchodok,
  • 2) ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok,
  • 3) zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

Dôchodok sa vypláca počas jedného roka od smrti manžela. Po uplynutí uvedenej doby sa dôchodok vypláca, ak:

  • 1) sa pozostalý manžel stará o nezaopatrené dieťa,
  • 2) je pozostalý manžel invalidný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %
  • 3) vychoval aspoň 3 deti,
  • 4) dovŕšil vek 52 rokov a vychoval 2 deti,
  • 5) dovŕšil dôchodkový vek.

Manželia sa môžu zo zákona zastupovať

Nezanedbateľnou výhodou uzatvorenia manželstva je aj možnosť manželov navzájom sa zastupovať v tzv. bežných veciach (najmä prijímanie tzv. bežných plnení). Táto výhoda môže manželom ušetriť nielen čas, ale aj peniaze – nezriedka sa totiž stáva, že ak zastúpený a zástupca nie sú zosobášení, vyžadujú tretie osoby úradne osvedčenie podpisu zastúpeného na písomnom splnomocnení.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Daň, manžel, Objektívne právo

Toto ste už čítali?

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

30. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

Aktuálne údaje z vládneho materiálu ukazujú, že Slovensko na pomoci Ukrajine nielenže nestráca, ale v konečnom dôsledku profituje. Preplácanie výdavkov z európskych zdrojov a rastúce... celý článok

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

28. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pripravuje zásadnú zmenu, ktorá ovplyvní všetkých účastníkov trestných konaní. Od 1. mája 2025 sa paušálne sumy trov trestného konania... celý článok

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

25. 4. 2025 | Gabriel Pleska

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

Zo zhruba stovky bankoviek, ktoré boli vlani novo vydané, vybrali členovia Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky dvadsaťjeden najlepších. Pozrite si, ktoré z nich sa stali Svetovou... celý článok

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

25. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

Slovensko sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, keď sa nachádza medzi krajinami s najvyššími deficitmi a rýchlo rastúcim verejným dlhom. Analytici z Dát bez pátosu označujú túto situáciu... celý článok