TOP mobilné aplikácie, ktoré pomôžu spravovať rozpočet

Roland Regely | rubrika: Článok | 11. 6. 2020
Nech už zarábate sto alebo stotisíc eur, vo svojich peniazoch by ste mali mať poriadok. Nákupy, výplaty, úvery, poistky, sporenia, to všetko by malo mať systém. Tieto mobilné aplikácie vám pomôžu sledovať vaše príjmy a výdavky.
TOP mobilné aplikácie, ktoré pomôžu spravovať rozpočet

Zdroj: Shutterstock

Z nekontrolovateľných financií sa človeku rýchlo zatočí hlava. Aby sa teda ich správa nestala vašou nočnou morou, najlepšie spravíte, ak si pomôžete takým šikovným nástrojom ako je smartfón. Dnes už ním disponuje skutočne veľké množstvo obyvateľstva a k jeho ovládaniu netreba maturitu. Výhodou týchto aplikácií je, že sú vždy poruke a viete tak operatívne zapisovať a sledovať stav svojich príjmov a výdavkov.

Aplikácií zameraných na správu peňazí je ale neskutočne veľa. Ako sa teda zorientovať a stiahnuť si do mobilu tú najužitočnejšiu? To vám nepovieme. Ale ukážeme vám 5 výborných mobilných aplikácií, s ktorými to pre vás bude hračka.

Mobilné platby sú čoraz populárnejšie a naše smartfóny už často používame aj namiesto našej peňaženky. Vedeli ste, že niektoré mobilné aplikácie vám pomôžu sledovať vaše príjmy a výdavky a lepšie plánovať rozpočet domácnosti?

1. Aplikácia Mint

Aplikácia Mint je dostupná pre mobilné zariadenia s operačným systémom Android a iOS, teda iPhone. Virtuálne združuje všetky vaše financie na jedno miesto, a vy tak máte prehľad, koľko ste minuli v reštaurácii, v obchode alebo len tak doma pri nákupe cez e-shop.

Aplikácia je bezplatná, chránená heslom a tým pádom zabezpečená pred akýmkoľvek zneužitím. Jej prednosťou je najmä to, že dokáže vytvárať z vašich príjmov a výdavkov prehľadné a vizuálne atraktívne grafy. Skvelou funkciou je nepochybne aj možnosť deaktivovať aplikáciu na diaľku. To samozrejme len v krajnom prípade, keby vám niekto odcudzil smartfón.

Zdroj: Mint App

2. Aplikácia You need a budget (YNAB)

Vďaka svojmu jednoduchému používateľskému rozhraniu je jasné, že je určené najmä pre začiatočníkov. Takisto hravo zvláda v jednoduchom procese spravovať vaše finančné prostriedky, pričom dôraz kladie najmä na váš zostatok. Cieľom tejto aplikácie totiž je, aby naučila svojho majiteľa lepšie hospodáriť so svojimi financiami. Snaží sa ho motivovať, aby mal vždy v zásobe aj nejaké zostatkové financie pre prípad potreby. Takže ak ste finančný analfabet, toto je pre Vás určite jedna z najužitočnejších aplikácií.

YNAB si rozumie s operačným systémom Android aj s iOS (iPhone).

Zdroj: YNAB

3. Aplikácia Wallet

Naši českí bratia priniesli aplikáciu Wallet, ktorá funguje bezplatne na Androide aj iPhone. Zaplatiť si tu však možno aj prémiový účet za 15 eur, ktorý vám odkryje všetky funkcie aplikácie. Aj bezplatná verzia toho však obsahuje viac, ako býva zvykom.

Bezplatná aplikácia umožňuje vytvoriť až tri účty - hlavný bankový účet, sporiaci účet a investičný účet. Aplikácia ponúka aj widgety priamo na plochu vášho mobilného telefónu, čo výrazne skracuje spôsob zaznamenávania všetkých potrebných výdavkov. Upozorňuje na termíny splatnosti, a dokáže taktiež kategorizovať vaše príjmy a výdavky. Tým, že je to česká aplikácia, veľkým plusom je synchronizácia s bankovými účtami s podporou väčšiny slovenských bánk.

Oceňujeme tiež možnosť vytvárať si nákupné zoznamy a bezchybnú slovenčinu v aplikácii.

4. Aplikácia Spendee

Ďalšou českou aplikáciou, ktorú určite odporúčame všetkým, ktorí chcú mať svoje financie pod kontrolou je Spendee. Tu však platí, že bezplatná verzia toho až tak veľa neponúka, a nie každému sa chce platiť 15 až 23 eur ročne.

Voľne dostupná a bezplatná verzia vám umožňuje vytvoriť si iba jednu peňaženku, čo značne znižuje vaše možnosti. Ponúka však zadarmo výborné mesačné štatistiky vašich príjmov a výdavkov. Bezplatná verzia síce neumožňuje synchronizáciu s bankovými účtami - ale ak si priplatíte za základnú verziu, Spendee vás naučí šetriť.

5. Aplikácia Revolut

Britský Revolut je v podsate ako banková aplikácia. Založením konta získavate virtuálnu platobnú kartu a za pár eur, prípadne zadarmo (záleží od konkrétnych podmienok) si môžete nechať poslať domov aj fyzickú platobnú kartu. Nejde teda len o appku na šetrenie peňazí, je to plnohodnotná banka s debetnou kartou, bankovým účtom a výbornými funkciami.

Revolut kategorizuje vaše výdavky a vy tak každý mesiac vidíte, koľko miniete na stravu, cestovanie, bývanie, šport, atď. Podľa aktivít si tiež môžete stanovovať rozpočty na najbližšie obdobie. Priamo v aplikácii máte možnosť nastaviť si rozdelenie účtov či trvalé príkazy a plánované platby, ktoré sa takisto prejavia v prehľadných analýzach.

Revolut je v základnej verzii účtu zadarmo a tiež pracuje s tzv. stredovými kurzami, takže pri prevode peňazí do inej meny dostávate často najvýhodnejšiu ponuku na trhu. Priplatiť si môžete aj za prémiový účet a získate tým okrem iného napríklad aj vstupy do letiskových salónikov MasterCard a pod.

revolut karta zadarmo

Zdroj: Pixabay

6. Aplikácia N26

Obdobou Revolutu je nemecká appka N26. Je veľmi podobná Revolutu. Okrem perfektnej a prehľadnej správy peňazí umožňuje výber hotovosti, prevod peňazí a bezkontaktnú platbu prostredníctvom služieb Apple Pay a Google Pay. Bezplatný účet môžete získať aj zadarmo.

Šikovné sú push notifikácie okamžite po všetkých činnostiach účtu vrátane platieb kartou a mobilným telefónom, výberov z bankomatu, inkasa a prevodu. Užívateľ si tiež môže uzamykať a odomykať platobnú kartu priamo v appke - toto zvládne aj Revolut. Označenie transakcie pomocou # umožňuje vytvoriť vlastné osobné značky - teda tzv #tagy, môžete si tak lepšie usporiadať peniaze a transakcie na svojom účte.

Bezplatná funkcia aplikácie N26 Spaces umožňuje vytvárať podúčty na šetrenie peňazí. Vytvoríte si ich kedykoľvek a prispôsobíte svojmu vlastnému cieľu.

Pozn. redakcie: prehľad o osobných účtoch už dnes poskytujú aj mobilné aplikácie bánk, výrazne najlepšiu ju má Tatra banka, ktorá za to bola aj ocenená uznávaným magazínom Global Finance.

Anketa

Aký operačný systém používate?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce