Slováci si zarobia viac, príplatky za víkendy a noc sa zvyšujú. Firmy sú však v smútku

Redakcia | rubrika: Článok | 27. 8. 2024
Zvýšenie minimálnej mzdy na 816 eur od budúceho roka vyvoláva obavy medzi zamestnávateľmi, ktorí varujú pred rastom nákladov na príplatky za nočnú prácu, víkendy a sviatky. Podľa prezidenta Republikovej únie zamestnávateľov Miroslava Kiraľvargu má až 20 percent všetkých pracujúcich nárok na nejaký príplatok, čo predstavuje približne 500-tisíc zamestnancov.
Slováci si zarobia viac, príplatky za víkendy a noc sa zvyšujú. Firmy sú však v smútku

Zdroj: Shutterstock

Od budúceho roka vstúpi do platnosti nová výška minimálnej mzdy na Slovensku, ktorá bude činiť 816 eur. Tento krok opäť vyvolal vlnu kritiky medzi zamestnávateľmi, ktorí upozorňujú na následné zvýšenie príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky, upozorňuje STVR.

Tieto príplatky sa totiž vypočítavajú na základe minimálnej mzdy, a teda sa automaticky zvyšujú spolu s ňou. Aj napriek opakovaným snahám zamestnávateľov o zmenu zákona, ich požiadavky zostali nevypočuté.

Príplatky sa zvýšia tisíckam zamestnancov

V Košiciach, kde v jednej z miestnych pekární pracuje približne 300 zamestnancov, sa tento problém stáva čoraz pálčivejším. Generálny riaditeľ pekární Viktor Gumán vyjadril obavy z ďalšieho zvyšovania nákladov: „Zhruba 81 percent času, kedy sa vyrába čerstvé pečivo, pripadá na obdobia, kedy sú zamestnanci odmeňovaní príplatkami. Výroba prebieha prevažne v noci, cez sviatky a v nedeľu.“

Nejde však len o pekárov. Podľa prezidenta Republikovej únie zamestnávateľov Miroslava Kiraľvargu má až 20 percent všetkých pracujúcich nárok na nejaký príplatok, čo predstavuje približne 500-tisíc zamestnancov. Zamestnávatelia preto navrhovali, aby si mohli v niektorých prípadoch sami určiť výšku príplatkov. Tento návrh však odborári a Ministerstvo práce zamietli. Kiraľvarga poznamenal, že „všade, kde nie sú odborári, sa postupuje podľa zákona. Tam, kde je podniková kolektívna zmluva a sú odborári, sa príplatky riadia podľa dohôd, ak sa sociálni partneri nedohodnú inak.“

Monika Uhlerová, prezidentka Konfederácie odborových zväzov SR, pre STVR zdôraznila, že ak by sa pristúpilo k zmene, táto nová výška príplatkov by bola pravdepodobne nižšia alebo by zostala zmrazená. „V Zákonníku práce už teraz existuje možnosť upraviť výšku príplatkov, ale nepredpokladáme, že by táto možnosť viedla k ich zvýšeniu.“

Hýbať s príplatkami nie je dobrý nápad

Minister práce Erik Tomáš zo strany Hlas-SD vyjadril, že diskusie o tejto téme budú pokračovať až do posledného hlasovania v Národnej rade SR.

Ekonomickí odborníci varujú, že akékoľvek zásahy do príplatkov by neboli správnym krokom. Podľa nich už dnes Slováci zarábajú najmenej v rámci krajín V4. Odborníci sú toho názoru, že príplatky za sviatky a nadčasy, ktoré sa vypočítavajú z tarifnej mzdy, sú nastavené správne, ale príplatky za nočné zmeny, soboty a nedele, ktoré sú viazané na minimálnu mzdu, často nezodpovedajú skutočnej hodnote práce zamestnancov, najmä ak ide o vysokokvalifikovaných pracovníkov.

Manipulácia s príplatkami je na Slovensku horúcou témou už niekoľko rokov a prešla viacerými zmenami. V roku 2020 ich vtedajší minister práce Milan Krajniak zafixoval, čo vyhovovalo zamestnávateľom, ale od roku 2023 sa príplatky opäť naviazali na minimálnu mzdu, čo je stav, ktorý pretrváva dodnes.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

NBS dvíha varovný prst: prejedáme si tu peniaze na budúcnost a tak to aj vyzerá

10. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

NBS dvíha varovný prst: prejedáme si tu peniaze na budúcnost a tak to aj vyzerá

Slovensko málo investuje do opráv infraštruktúry a je to vidno na každom kroku, na rozbitých cestách či meškajúcich vlakoch. Odborníci z Národnej banky Slovenska však bez okolkov pomenovali... celý článok

Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

10. 7. 2025 | Barbora Magočová

Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

Transakčná daň so sebou priniesla aj zvýšený záujem o platby v hotovosti. Peniaze (a to najmä bankovky) sa však pomerne ľahko opotrebujú či poničia. Aká miera poškodenia ešte umožňuje... celý článok

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

1. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom júnovom rozpočtovom semafore prináša znepokojivé správy: deficit verejnej správy na rok 2025 sa odhaduje na viac ako 7 miliárd eur,... celý článok

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

30. 6. 2025 | Redakcia

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

Minister financií Ladislav Kamenický stojí pred výzvou, ktorá môže zmeniť tvár ekonomiky krajiny. S plánovanou sumou opatrení, ktorá by mohla presiahnuť 2,3 miliardy eur, sa očakáva... celý článok

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

24. 6. 2025 | Anna Kubešková

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

Rodina je bezpečný prístav. Pocit bezpečia, ktorý nám rodina poskytuje, však môžu narušiť hádky, medzigeneračné rozpory alebo strach z neschopnosti postarať sa o chorých členov rodiny.... celý článok