Výšku materského si živnostníčka môže ovplyvňovať sama

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 14. 5. 2019
Aj keď len nepriamo cez zaplatené nemocenské poistenie. Aké veľké poistné a ako dlho by musela odvádzať, aby dosiahla čo najvyššie materské? Poďme sa na to pozrieť.
Výšku materského si živnostníčka môže ovplyvňovať sama

Zdroj: Shutterstock

Materské a rodičovský príspevok sa často zamieňajú. Dochádza k tomu preto, lebo sa oba poskytujú počas materskej, resp. rodičovskej dovolenky. Kým materské je zásluhové a nárok naň má len niekto, na získanie rodičovského "iba stačí" starať sa o maloleté dieťa.

 

Ako sme už vyššie uviedli, materské je zásluhové. Okrem toho, že má byť žena tehotná a následne sa starať o dieťa, musí byť v posledných dvoch rokoch pred pôrodom najmenej 270 dní nemocensky poistená. Nie je podmienkou, aby bola v posledných dvoch rokoch poistená spomínaný počet dní súvisle alebo prerušovane.

Tiež nie je dôležité, či bola poistená ako zamestnanec, SZČO alebo ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Dôležité je, aby po sčítaní poistených dní bola mamička poistená aspoň 270 dní (9 mesiacov) pred pôrodom.

Živnostníčka na materskej

Foto: Shutterstock

Výška materského závisí od zaplateného poistného

Materské predstavuje 75 % z denného vymeriavacieho základu (alebo pravdepodobného DVZ). Ten sa určí z vymeriavacích základov, z ktorých bolo v rozhodujúcom období zaplatené nemocenské poistenie.

Veľmi zjednodušene povedané je výška materského u zamestnankyne približne 75 % jej hrubej mzdy. Blíži sa k úrovni čistej mzdy.

Výška materského samostatne zárobkovo činnej osoby závisí od toho, koľko odvádzala na poistnom na nemocenské. Ak sa jej mesačné odvody pohybovali na úrovni minimálnej mzdy, nuž i materské bude nízke.

Platí, že čím vyššie boli vymeriavacie základy pre poistné a tým i vyššie odvedené poistné, bude aj vyšší vymeriavací základ na výpočet materského.

Maximálne materské, aké by mohla SZČO získať v roku 2019 je približne 1 400 až 1 450 eur za mesiac. Ten je možné dosiahnuť, ak mesačný vymeriavací základ v rozhodujúcom období bol mesačne asi 1 900 eur.

Pozor na nedoplatky. Ak by mala súkromná podnikateľka nedoplatky na poistnom vo výške viac ako 5 eur, nemôže si materské nárokovať. Preto, ak otehotniete, určite sa informujte na Sociálnej poisťovni o stave svojho účtu.

Ako sa materské poskytuje

Oproti susedným krajinám sa materské na Slovensku poskytuje o pár týždňov dlhšie. Jeho výška je plus mínus na rovnakej úrovni.

Obyčajne sa materské poskytuje osem až šesť týždňov pred dátumom pôrodu, ktorý určí lekár. A 26 až 28 týždňov po pôrode, teda 34 týždňov v celkovej dĺžke (ak by sa dieťa narodilo pred termínom pôrodu).

V prípade, že je mamička osamelá, poberá materské až 37 týždňov. Pri narodení dvojičiek či viac detí naraz sa materské poskytuje až 43 týždňov.

Anketa

Podporuje štát rodičov na materskej (rodičovskej) dovolenke dostatočne?

Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+6
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register