Čo robiť, keď nestíhate podať daňové priznanie

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 8. 3. 2021
Konkrétne to k dani z príjmov. Požiadajte o odklad. Resp. stačí ak to daňovému úradu oznámite. Ale aj to musíte urobiť včas.
Čo robiť, keď nestíhate podať daňové priznanie

Zdroj: Shutterstock

Dnes už to nie je tak ako kedysi, keď sa muselo daňový úrad o odklad dane z príjmov žiadať. Stačí ak podáte oznámenie. Avšak i to musíte urobiť správne a dodržať termín. 

Termín na podanie daňového priznania k dani z príjmov 2021

Minulý rok sa termín na riadne podanie daňového priznania kvôli pandémii posúval až do jesene. Pandémia trvá a momentálne snáď ešte vo väčšom rozsahu než vlani na jar, avšak trvá už rok a tak mali daňovníci dosť času tento stav si uvedomiť a na svoje priznanie sa pripraviť. Iste mnohí by mohli namietať, no daňová správa s posúvaním termínu nepočíta.

Riadny termín na podanie daňového priznania k dani z príjmov získaných v roku 2020 je streda 31. marec 2021.

Každý daňovník, ktorý podáva daňové priznanie, má možnosť predĺžiť si lehotu na podanie daňového priznania k dani z príjmov sám

Ako podať oznámenie o predĺžení lehoty na podanie DP

Oznámenie musíte podať na predpísanom tlačive, ktoré vypadá ako dvojstránka z daňového priznania. Stiahnuť si ho môžete aj z našich stránok v ... daňové priznanie na stiahnutie: Odklad daňového priznania

Daňovník si na tomto oznámení sám určí ako dlho si lehotu predĺži. Bežný daňovník si bez udania akéhokoľvek dôvodu môže predĺžiť na mesiac, dva alebo až tri mesiace. Urobí sa to potom tak, že do príslušného políčka vyplní dátum.

Keďže štandardný termín na podanie daňového priznania je streda 31. marec, predĺžiť si daňovník môže lehotu alebo do 30. apríla, 31. mája či 30. júna 2021.

Daňovníci, ktorí však majú príjmy zo zahraničia môžu posunúť lehotu až o šesť mesiacov. Pochopiteľne môžu aj na kratšiu lehotu. Daňový úrad nezaujíma prečo a aký nový termín si daňovník zvolí. Vyberať môže teda okrem 30.4., 31.5., 30.6. aj z 31.7., 31.8. či až do 30.9.2021.
V prípade, že sa však daňovník rozhodne využiť dlhšiu lehotu na podanie DP ako sú 3 mesiace, musí príjmy zo zahraničia v daňovom priznaní uviesť. V opačnom prípade si „koleduje“ o pokutu.

 

Oznámenie o predĺžení lehoty na podanie DP musí byť daňovému úradu doručené najneskôr stredy do 31. marca 2021. A to elektronicky, poštou alebo na podateľňu daňového úradu príslušného podľa miesta bydliska či sídla daňovníka.

Kedy sa platí daň

V prípade dodržania riadneho termínu na podanie daňového priznania k dani z príjmu sa musí aj vypočítaná daňová povinnosť odviesť – teda daň sa musí zaplatiť.

Rovnako to platí aj pri novom termíne uvedenom na oznámení o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania. Termín pre podanie daňového priznania je aj termín splatnosti daňovej povinnosti. Najneskôr 30.4.,31.5.,30.6., 31.7., 31.8. alebo 30.9. musí byť daň aj zaplatená. 

Kedy je DP doručené a daň zaplatená

Ak patríte medzi daňovníkov, ktorí permanentne nestíhajú a všetko si nechávajú na posledný okamih, táto informácia má pre vás obzvlášť váhu.

Doručené daňové priznanie prípadne oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania môžete 31. marca 2021 alebo osobne podať na podateľni, prípadne elektronicky odoslať na daňový úrad, avšak tiež stačí ak prídete na poštu a odošlete ho presne 31.3.. Ak má vaše daňové priznanie razítko pošty s týmto dátumom, považuje sa doručené.

Takisto je to aj s platbou. Ak uhradíte daň bezhotovostným prevodom z účtu presne 31.3. (technicky, tento deň bola z vášho účtu platba odpísaná), považuje sa za zaplatenú. Pri platbe v hotovosti sa za deň zaplatenia počíta deň, kedy ste platbu uhradili na pošte alebo na pokladni daňového úradu. 

Anketa

Dostali ste už niekedy pokutu od daňového úradu?

Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register