Ako sa účtuje a zdaňuje bitcoin

Roland Regely | rubrika: Článok | 16. 4. 2018
Obchodovali ste v predchádzajúcom období s kryptomenou a podarilo sa vám určitú sumu aj zarobiť? Nezabúdajte, že na Slovensku treba takýto príjem zdaniť
Ako sa účtuje a zdaňuje bitcoin

Zdroj: Shutterstock

Kryptomeny sú fenoménom na finančnom trhu a Slovensko nie je výnimkou. Okrem možností nevídaného a rýchleho zhodnotenia investície, či hrozby bleskového pádu, však so sebou prinášajú aj nové otázky ohľadom ich účtovania či zdaňovania. Myslieť by ste na to mal každý, kto s nimi v uplynulom období narábal.

Upozornilo na to aj Ministerstvo financií

Ako nedávno upozorňuje Slovenská komora daňových poradcov, to, že príjmy z obchodovania s virtuálnymi menami treba zahrnúť do daňového priznania, už potvrdilo aj Ministerstvo financií SR. „Digitálne meny, takzvané kryptomeny, používajú fyzické aj právnické osoby ako platobné prostriedky a elektronicky ich prevádzajú, uchovávajú alebo sa s nimi dá obchodovať. Z toho vyplýva aj potreba takéto aktívum zdaniť. Ministerstvo financií SR preto pripravilo metodické usmernenie, v ktorom hovorí kto a ako by mal takéto virtuálne meny zdaňovať. Dani z príjmu tak podlieha príjem z obchodovania s virtuálnou menou, ale aj akákoľvek jej výmena za tovary a služby,“ dodáva pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu financií Alexandra Gogová.

Kto musí zdaniť príjem z bitcoinu

Na dane treba podľa daňových poradcov myslieť pri výmene virtuálnej meny za majetok alebo za službu, teda nákup v obchode, e-shope či pri úhrade za poskytnutie služby. Takisto pri predaji virtuálnej meny výmenou za oficiálnu menu, napríklad pri predaji na burze. Za predaj sa považuje aj výmena virtuálnej meny za inú kryptomenu. Od príjmov z predaja virtuálnej meny si môže daňovník odpočítať náklady na jej získanie. Paradoxne, ak ste zaznamenali z predaja kryptomien stratu, tak si ju nemôže v daňovom priznaní odpočítať od iných príjmov.

Ako na to idú v zahraničí vs. Slovensko

Ako píše portál voFinanciach.sk, na Slovensku sa príjmy z kryptomien fyzických osôb zdaňujú tradičnými sadzbami daní z príjmov, teda 19 % alebo 25 % v závislosti od výšky základu dane. Navyše sa na tento príjem uplatňujú zdravotné odvody vo výške 14 %.

V Českej republike fyzické osoby platia iba 15 % daň z príjmov a žiadne odvody. Vôbec žiadne dane z kryptomien neplatia v Slovinsku, Švajčiarsku, či Bielorusku. V Nemecku takisto žiadne dane neplatia v prípade, ak kryptomeny vlastnia dlhšie ako 1 rok.

Sadzba rovnaká ako pri iných príjmoch

Sadzba dane je pri kryptomenách na Slovensku rovnaká ako pri iných príjmoch. Podľa Petra Paška zo Slovenskej komory daňových poradcov sa tak príjem z kryptomien pri fyzických osobách zdaňuje sadzbou 19 % alebo 25 %, v závislosti od výšky základu dane daňovníka. Okrem toho treba brať do úvahy, že tento druh príjmu podlieha aj zdravotnému poisteniu vo výške 14 %. Zdravotné poistenie sa vypočíta v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia.

Ako dodáva Miroslav Marcinčin zo Slovenskej komory daňových poradcov, povinnosť zdaniť príjmy môžu mať aj osoby, ktoré prijali virtuálnu menu ako formu odmeny. „Je to pre nich zdaniteľný príjem rovnako, ako keby dostali za svoju činnosť alebo nakladanie s majetkom odmenu v eurách. Napríklad nájomné platené v bitcoinoch,“ hovorí.

Ako sa účtuje bitcoin a iné kryptomeny

Z pohľadu účtovníctva sa virtuálne meny považujú za majetok, keďže sa jedná o aktíva účtovnej jednotky, ktoré sú výsledkom minulých udalostí a je takmer isté, že zvýšia ekonomické úžitky účtovnej jednotky a vo svojej podstate sa dajú spoľahlivo oceniť. Virtuálne meny považujeme na účely účtovníctva za krátkodobý finančný majetok iný ako peňažné prostriedky. V prípade jeho predaja nie je možné dosiahnuť daňovú stratu. Tým sa v podstate docielilo rovnaké daňové zaobchádzanie, tak u fyzických osôb nepodnikateľov ako i u podnikateľských subjektov bez ohľadu na formu účtovania, resp. vedenia daňovej evidencie.

Účtovanie výnosov

Podľa Petra Paška zo Slovenskej komory daňových poradcov pri kryptomenách zostáva otázkou, v akom momente účtovať o výnose, resp. príjme účtovnej jednotky. „Máme zato, že v prípade predaja virtuálnej meny by to mal byť moment faktického nakladania s virtuálnou menou druhou stranou, teda v momente potvrdenia transakcie v blockchaine,“ tvrdí. V prípade výmeny jednej virtuálnej meny za inú, prípadne za tovar alebo za službu, by sa o výnose malo podľa neho účtovať v okamihu, kedy dôjde k obom prevodom. „Upozorňujeme teda, že o výnose, resp. príjme z predaja virtuálnej meny by sa nemalo účtovať iba v momente predaja či výmeny za fiat menu, ale aj pri výmene za inú virtuálnu menu, obstaranie služby, tovaru, resp. majetku,“ dodal.

Bitcoin a daň z pridanej hodnoty

Nákup a predaj samotných kryptomien v Európe nepodlieha dani z pridanej hodnoty (DPH). Usmernenie rezortu financií o kryptomenách z pohľadu DPH nehovorí. Miroslav Marcinčin zo Slovenskej komory daňových poradcov však na druhej strane upozorňuje, že pri platbe kryptomenou za tovary a služby už DPH brať do úvahy treba. „Dodanie tovarov alebo služieb v kryptomene podlieha DPH rovnako, ako by podliehalo, ak by sa predávalo za eurá,“ tvrdí.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Andrej Danko ukázal návrh na ohlodanú transakčnú daň: zmenu by pocítili tisícky ľudí

16. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Andrej Danko ukázal návrh na ohlodanú transakčnú daň: zmenu by pocítili tisícky ľudí

Návrh na zmiernenie transakčnej dane, ktorý predložil Andrej Danko, môže priniesť úľavu malým podnikateľom. Podľa návrhu by sa daň nemala týkať fyzických osôb – podnikateľov a malých... celý článok

Slováci objavili kľučku v transakčnej dani, peniaze si posielajú takmer zabudnutým spôsobom

14. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci objavili kľučku v transakčnej dani, peniaze si posielajú takmer zabudnutým spôsobom

V snahe obísť traksakčnú daň sa niektorí podnikatelia vracajú k hotovostným transakciám, zatiaľ čo iní objavili staronovú možnosť: poštové poukážky. Slovenská pošta hlási zvýšený záujem... celý článok

Daň z DPH aj daňového bonusu: expert upozorňuje na bizarnosť transakčnej dane

11. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Daň z DPH aj daňového bonusu: expert upozorňuje na bizarnosť transakčnej dane

Slovenská transakčná daň dnes zasahuje aj tam, kde to nedáva žiadnu logiku – do platieb DPH aj do vyplácania daňových bonusov. Daňový a odvodový expert Jozef Mihál kritizuje, že štát... celý článok

Transakčná daň vybuchla, hovorí Danko. Chce ju zrušiť, no nie úplne

10. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň vybuchla, hovorí Danko. Chce ju zrušiť, no nie úplne

Transakčná daň, ktorá od svojho zavedenia vyvolala vlnu nevôle u slovenských podnikateľov, sa opäť dostáva do centra pozornosti. Andrej Danko, predseda SNS, sa snaží presadiť jej zrušenie,... celý článok