Nemáte na nájomné: čo hrozí, ak nezaplatíte včas a kedy vás možno z bytu vyhodiť?

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 3. 5. 2022
Omeškanie s platením nájomného či úhrady za služby sa vám môže predražiť; ak ste sa však dostali do hmotnej núdze, musí na to prenajímateľ prihliadať.
Nemáte na nájomné: čo hrozí, ak nezaplatíte včas a kedy vás možno z bytu vyhodiť?

Zdroj: Shutterstock

Na sankčný poplatok spojený s omeškaním má prenajímateľ nárok automaticky 

V súvislosti s nájmom bytu sa v drvivej väčšine prípadov platia dva typy úhrad:

1) nájomné – ako odplata za užívanie bytu,

2) úhrada za plnenia poskytované s užívaním bytu – ľudovo nazývaná aj „úhrada za služby“; ide o platbu určenú na náklady za dodávky elektriny, plynu, vody, tepla a podobne. 

Termín splatnosti nájomného a úhrady za plnenia poskytované s užívaním bytu hľadajte vo vašej nájomnej zmluve. Zákon medzi následkami oneskorenia s platením nájomného a úhrady za služby v podstate nerozlišuje; omeškanie s hradením oboch platieb sankcionuje rovnako. Toto nastáva prvým dňom nasledujúcim po dohodnutom dni splatnosti, ak však trvá len pár dní, zákon ho toleruje. Pokiaľ ale nájomné a úhradu za služby nezaplatíte ani do piatich dní po ich splatnosti, vznikne prenajímateľovi nárok na poplatok z omeškania. Povinnosť na zaplatenie poplatku vyplýva priamo zo zákona – nemusí byť teda osobitne dohodnutá v nájomnej zmluve. 

Poplatok z omeškania je za každý deň omeškania 0,5 ‰ (promile) z dlžnej čiastky, najmenej však vždy aspoň 0,83 EUR za každý (aj začatý) mesiac omeškania. 

Dlh nájomcu a nájom podľa zákona o krátkodobom nájme bytu 

Všeobecne možno konštatovať, že za neplatenie nájomného alebo úhrady za služby vám v každom prípade hrozí ukončenie nájmu zo strany prenajímateľa. Podmienky tohto ukončenia zistíte podľa režimu, v ktorom bola uzatvorená vaša nájomná zmluva. Na Slovensku môže byť zmluva o nájme bytu uzatvorená podľa Občianskeho zákonníka alebo podľa zákona o krátkodobom nájme bytu. 

Ukončenie nájomnej zmluvy sa bude spravovať zákonom o krátkodobom nájme bytu, ak:

1) je nájomná zmluva uzatvorená najviac na 2 roky a nájom vrátane jeho predĺžení trvá najviac šesť rokov,
2) je písomnej nájomnej zmluve:

a) zmluvná strana v postavení fyzickej osoby označená menom, priezviskom, miestom trvalého pobytu a dátumom narodenia,
b) zmluvná strana v postavení fyzickej osoby – podnikateľa označená obchodným menom, miestom trvalého pobytu, dátumom narodenia, miestom podnikania a identifikačným číslom,
c) zmluvná strana v postavení právnickej osoby označená obchodným menom, sídlom a identifikačným číslom a tiež menom a priezviskom osoby oprávnenej za ňu konať,
d) označený predmet nájmu a rozsah jeho užívania,
e) určenie alebo spôsob určenia výšky nájomného a výšky úhrad za služby,
f) opis stavu bytu, jeho príslušenstva a vybavenia a tiež opis závad bytu, jeho príslušenstva a vybavenia, ktoré sú prenajímateľovi známe v čase uzavretia nájomnej zmluvy,
g) určenie doby nájmu,
h) vyhlásenie nájomcu, že si je vedomý skutočnosti, že nájomná zmluva sa uzatvára podľa zákona č. 98/2014 Z.z., o krátkodobom nájme bytu.

Prenajímateľ navyše musí riadne splniť svoju povinnosť registrácie k dani z príjmu podľa zákona o dani z príjmov. 

V prípade, že sú všetky vyššie uvedené podmienky splnené, môže s vami prenajímateľ ukončiť nájom výpoveďou, ak ste nezaplatili nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za čas dlhší ako dva mesiace. Dĺžka  výpovednej doby sa spravuje nájomnou zmluvou; nesmie však byť kratšia, než 15 dní. Výpovedná lehota začína plynúť dňom nasledujúcim po dni, v ktorom vám bola doručená výpoveď. 

Dlh nájomcu a nájom podľa Občianskeho zákonníka 

Pokiaľ nie je splnená aspoň jedna z vyššie uvedených podmienok, bude sa ukončenie vašej nájomnej zmluvy spravovať ustanoveniami Občianskeho zákonníka o nájme bytu. Prenajímateľ s vami môže v tomto režime ukončiť nájom písomnou výpoveďou, ak ste nezaplatili nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za dlhší čas ako tri mesiace. Výpovedná lehota trvá 3 mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom vám bola doručená písomná výpoveď. 

Ak ste nezaplatili nájomné alebo úhradu za služby kvôli tomu, že ste sa z objektívnych dôvodov dostali do stavu hmotnej núdze, ktorý trval aj ku dňu doručenia výpovede, výpovedná doba sa môže predĺžiť. V prípade, že hmotnú núdzu prenajímateľovi preukážete, predlžuje sa výpovedná lehota o tzv. ochrannú lehotu v dĺžke 6 mesiacov (spolu teda predĺžená výpovedná doba trvá 9 mesiacov).

Ak sa vám ešte pred uplynutím ochrannej lehoty podarí zaplatiť prenajímateľovi dlžné nájomné alebo sa s ním písomne dohodnete o spôsobe jeho úhrady, predpokladá sa, že dôvod výpovede nájmu bytu zanikol. Stav hmotnej núdze popisujeme napr. v článku: Kto má nárok na dávky v núdzi ako o ne možno žiadať; čiastky životného minima platné pre príslušný rok nájdete v zákone č. 601/2003 Z.z., o životnom minime. 

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci chcú malé domácnosti: Jeden typ nehnuteľnosti je v Bratislave obzvlášť žiadaný

24. 4. 2025 | Redakcia, Ivana Sladkovská

Slováci chcú malé domácnosti: Jeden typ nehnuteľnosti je v Bratislave obzvlášť žiadaný

Bratislavský trh novostavieb zažil v prvom kvartáli 2025 mierne ochladenie po mimoriadne silnom závere roka 2024, no stále sa drží na úrovni dlhodobého priemeru. V prvých troch mesiacoch... celý článok

Štát kvôli energopomoci prelustruje, koľko zarábate a kde bývate. Môžete to odmietnuť, tu je návod

17. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Štát kvôli energopomoci prelustruje, koľko zarábate a kde bývate. Môžete to odmietnuť, tu je návod

Ministerstvo hospodárstva SR zavádza nový systém, ktorý má byť presnejší a adresnejší, pričom využíva existujúce údaje z registrov. Tento krok však vyvoláva otázky o ochrane súkromia... celý článok

Sú vlastníci väčších bytov znevýhodnení? Niektorí volajú po zmene podľa vzoru ČR

14. 4. 2025 | Barbora Magočová

Sú vlastníci väčších bytov znevýhodnení? Niektorí volajú po zmene podľa vzoru ČR

Prispievate do spoločnej kasy vášho domu viac ako majiteľ susedného bytu? Napriek tomu majú vaše hlasy pri rozhodovaní o dôležitých záležitostiach týkajúcich sa vašej „bytovky“ rovnakú... celý článok

Predávate nehnuteľnosť s hypotékou? Toto sú vaše možnosti

9. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Predávate nehnuteľnosť s hypotékou? Toto sú vaše možnosti

Ak už bývate v nehnuteľnosti, na ktorú ste si vzali hypotéku, no plánujete sa presťahovať, nebudete to mať úplne jednoduché. Hypotéku, ktorú ste si v minulosti vzali s výhodným úrokom,... celý článok

Pomoc štátu pri platení za plyn už nedostanú všetky domácnosti, asi 20 % nedostane nič

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Pomoc štátu pri platení za plyn už nedostanú všetky domácnosti, asi 20 % nedostane nič

Vláda Roberta Fica pripravuje nový model adresnej pomoci s cenami plynu, ktorý by mal zasiahnuť až 80 % slovenských domácností. Energopomoc má po novom ísť len domácnostiam, ktoré splnia... celý článok