Ako si vybaviť hypotéku v roku 2019

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 6. 3. 2019
V súčasnosti už stopercentnú ani deväťdesiatpercentnú hypotéku od banky nedostanete. No aj tak sú úroky na tomto type úveru stále nízke a tak sa oplatí využiť hypotéku ako výhodnú cestu k vlastnému bývaniu. Okrem istej finančnej hotovosti však budete potrebovať na priklepnutie úveru aj niekoľko ďalších dokladov.
Ako si vybaviť hypotéku v roku 2019

Zdroj: Shutterstock

Základom je predstaviť sa

Ak chcete prísť banku žiadať o hypotéku, tak v prvom rade bude nutné prísť s občianskym preukazom. Treba s tým počítať, ako aj s tým, že väčšina bánk požaduje dva doklady totožnosti. Teda napríklad aj kartičku poistenca, či vodičský preukaz. Ak si o hypotéku žiadate v banke, kde máte dlhodobo účet, tak táto povinnosť zväčša odpadáva.

Tak isto počítajte aj s tým, že základom je aj potvrdenie o priemernom hrubom mesačnom príjme. Hoci si banky môžu overiť váš príjem priamo v Sociálnej poisťovni, často budú potvrdenie žiadať aj priamo od vás. Je dobré si ho zabezpečiť. Skráti to čakaciu dobu na úver. To platí aj v prípade, ak máte príjem zo zahraničia. Rovnako ho musíte banke zdokladovať priamo. Niektoré banky môžu pýtať výpis z účtu. Toto však opäť odpadá, ak žiadate o úver vo vašej domovskej banke.

 

Žiadosť o úver vás ešte preskúša

Ak ste sa už rozhodli pre hypotéku, tak bude potrebné v banke podať žiadosť o úver. Ak o úver žiadate so spoludlžníkom, pri podaní žiadosti nie je potrebná jeho prítomnosť v prípade, že počas konzultácie podpísal príslušné súhlasy. K tejto žiadosti už okrem vyššie spomenutých dokladov bude potrebné priniesť doklady k účelu úveru, teda v prípade hypotéky napríklad kúpnu zmluvu, stavebné povolenie alebo položkový rozpočet a, samozrejme, doklady k zakladanej nehnuteľnosti, najmä znalecký posudok.

Môžete využiť služby znalca podľa vlastného výberu a priniesť do banky rovno jeden originál znaleckého posudku. Tento nesmie byť starší ako jeden rok, v prípade refinančného úveru je možné akceptovať aj starší znalecký posudok, nie však viac ako 5-ročný.

Treba povedať, že znalecký posudok nie je vždy nutný, ak si banky vedia spraviť interné ocenenie nehnuteľnosti. V takom prípade treba banke doložiť kolaudačné rozhodnutie, alebo doklad o veku stavby, fotografie každej miestnosti a bytovky z vonkajšej strany. Toto však býva skôr výnimka.

Ak idete stavať, základných potvrdení bude potrebných viac. Prineste zmluvu na výstavbu, geometrický plán, stavebné povolenie, projektovú dokumentáciu a rozpočet nákladov.

Všetky doklady si banka zozbiera a následne prídete podpísať zmluvu. Možností podpisu je viacero. V pobočke banky bez poplatku, alebo na matrike a pred notárom, kde zaplatíte poplatok.

Podpísaním zmluvy sa to nekončí

Máte podpísanú zmluvu o úvere, všetko vyzerá v najlepšom poriadku, ale s byrokraciou ešte nekončíte. Musíte podpísať úverovú zmluvu, záložnú zmluvu, návrh na vklad záložného práva do katastra a prípadne aj ďalšie dokumenty podľa podmienok schválenej hypotéky. Všetky podmienky nájdete v časti Úverovej zmluvy ako podmienky čerpania úveru. Je dobré si ich podrobne preštudovať. Vždy sa môžu od hypotéky ku hypotéke líšiť.

Následne na katastrálny úrad prinesiete 2x návrh na vklad záložného práva, 2x zmluvu o záložnom práve, kópiu plnomocenstva za banku, prípadne ďalšie doklady a prílohy k zmluve. Kataster má zákonnú lehotu do 30 dní, kedy vám musí nehnuteľnosť zapísať a vystaviť List vlastníctva.

Následne prinesiete do banky jeden originál návrhu na vklad záložného práva s vyznačením podania na katastri, zabezpečíte si poistenie nehnuteľnosti, ktoré je pri hypotéke povinné, a potvrdíte si v poisťovni tlačivo potvrdenie prijatia oznámenia o vzniku záložného práva. Následne začnete čerpať a splácať úver.

Anketa

Splácate nejaký úver?

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+7
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci chcú malé domácnosti: Jeden typ nehnuteľnosti je v Bratislave obzvlášť žiadaný

24. 4. 2025 | Redakcia, Ivana Sladkovská

Slováci chcú malé domácnosti: Jeden typ nehnuteľnosti je v Bratislave obzvlášť žiadaný

Bratislavský trh novostavieb zažil v prvom kvartáli 2025 mierne ochladenie po mimoriadne silnom závere roka 2024, no stále sa drží na úrovni dlhodobého priemeru. V prvých troch mesiacoch... celý článok

Štát kvôli energopomoci prelustruje, koľko zarábate a kde bývate. Môžete to odmietnuť, tu je návod

17. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Štát kvôli energopomoci prelustruje, koľko zarábate a kde bývate. Môžete to odmietnuť, tu je návod

Ministerstvo hospodárstva SR zavádza nový systém, ktorý má byť presnejší a adresnejší, pričom využíva existujúce údaje z registrov. Tento krok však vyvoláva otázky o ochrane súkromia... celý článok

Sú vlastníci väčších bytov znevýhodnení? Niektorí volajú po zmene podľa vzoru ČR

14. 4. 2025 | Barbora Magočová

Sú vlastníci väčších bytov znevýhodnení? Niektorí volajú po zmene podľa vzoru ČR

Prispievate do spoločnej kasy vášho domu viac ako majiteľ susedného bytu? Napriek tomu majú vaše hlasy pri rozhodovaní o dôležitých záležitostiach týkajúcich sa vašej „bytovky“ rovnakú... celý článok

Predávate nehnuteľnosť s hypotékou? Toto sú vaše možnosti

9. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Predávate nehnuteľnosť s hypotékou? Toto sú vaše možnosti

Ak už bývate v nehnuteľnosti, na ktorú ste si vzali hypotéku, no plánujete sa presťahovať, nebudete to mať úplne jednoduché. Hypotéku, ktorú ste si v minulosti vzali s výhodným úrokom,... celý článok

Pomoc štátu pri platení za plyn už nedostanú všetky domácnosti, asi 20 % nedostane nič

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Pomoc štátu pri platení za plyn už nedostanú všetky domácnosti, asi 20 % nedostane nič

Vláda Roberta Fica pripravuje nový model adresnej pomoci s cenami plynu, ktorý by mal zasiahnuť až 80 % slovenských domácností. Energopomoc má po novom ísť len domácnostiam, ktoré splnia... celý článok