Predali ste alebo rekonštruovali nehnuteľnosť? Aké sú vaše povinnosti voči poisťovni?

Redakcia | rubrika: Článok | 1. 3. 2023
Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s množstvom povinností. Okrem štandardných zápisov ohľadom stavu energií, zápisu v katastri nehnuteľností či ohlasovacích povinností pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko ohlasovacích povinností sa týka aj poisťovne. Kontaktovať vašu poisťovňu je na mieste aj v prípade jej rekonštrukcie. Samozrejme v prípade, ak je predmetná nehnuteľnosť poistená.
Predali ste alebo rekonštruovali nehnuteľnosť? Aké sú vaše povinnosti voči poisťovni?

Zdroj: Shutterstock

Ak predávate nehnuteľnosť, zmenu vlastníka nahláste poisťovni 

Poistná zmluva pri predaji nehnuteľnosti automaticky zaniká. Ak predávate poistenú nehnuteľnosť, byt alebo dom, aj napriek tomu informujte o predaji vašu poisťovňu. Tá totiž na úplné zrušenie poistnej zmluvy potrebuje listiny potvrdzujúce zmenu vlastníka. „Aby poisťovňa poistnú zmluvu zrušila, je dôležité, aby dostala podnet od klienta. Klient musí požiadať o zrušenie poistnej zmluvy vrátane informácie preukazujúcej zmenu vlastníctva, napríklad list vlastníctva, alebo rozhodnutia katastra nehnuteľností SR,“ radí Barbora Lipanová, manažérka správy poistných zmlúv PREMIUM Poisťovne. 

Poisťovňu kontaktujte aj pri dedení bytu či domu 

Rovnako je potrebné postupovať v prípade zdedenej nehnuteľnosti. Tu dochádza ku zmene poistníka, čiže majiteľa zdedenej nehnuteľnosti, ktorý bol uvedený v pôvodnej poistnej zmluve.  Ak ste si mysleli, že keď budete pokračovať s úhradami poistného dohodnutého v pôvodnej zmluve, poisťovňa vám vyplatí pri škodovej udalosti poistné plnenie, mýlite sa. Aj keď mohlo ísť napríklad o vášho zosnulého rodiča.   „Ak zomrie poistník, vstupuje do jeho práv a povinností dedič poistených vecí na základe právoplatného rozhodnutia súdu. Je opäť nevyhnutné, aby nám nový vlastník oznámil túto skutočnosť,“ dodáva Barbora Lipanová z PREMIUM Poisťovne. 

Zmena nehnuteľnosti rekonštrukciou môže viesť k podpoisteniu 

Aj rekonštrukčné práce vedú k zmenám na nehnuteľnostiach, o ktorých je dobré poisťovňu informovať. Ak svoj dom či byt stavebne upravujete, napríklad realizovaním letnej terasy či malej dostavby, je potrebné zapísať zmenu výmery nehnuteľnosti aj v katastri nehnuteľností. Následne je dôležité informovať o nových rozmeroch nehnuteľnosti aj poisťovňu, aby poistná zmluva korešpondovala s novou realitou. Každá stavebná úprava, ktorá má vplyv na hodnotu nehnuteľnosti, čiže prestavba, rekonštrukcia atď., má vplyv aj na stanovenie poistnej sumy v poistnej zmluve, respektíve limity poistného plnenia. Preto je opäť dôležité, aby klient oznámil zmenu svojej poisťovni, prípadne so svojím finančným agentom správne určil novú hodnotu stavby či poisťovanej veci,“ radí Barbora Lipanová z PREMIUM Poisťovne. 

Škoda, ktorá nastane po rekonštrukcii nehnuteľnosti 

Každá nehnuteľnosť si po rokoch užívania vyžaduje rekonštrukciu. Ak máte nehnuteľnosť poistenú, nesnažte sa opravy riešiť svojpomocne. Naopak, radšej sa obráťte na odborníkov a nezabudnite sa vybaviť dokladom o realizácii stavebných či iných prác. Ak potom v práve zrekonštruovanej nehnuteľnosti nastane škodová udalosť, môžete vyžadovať náhradu škody od spoločnosti, ktorá vykonala rekonštrukciu. „Škodu v takomto prípade určite žiadajte od stavebnej spoločnosti. Je dôležité, aby mali uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu voči tretím osobám, prípadne si uzatvorili zmluvu o dielo alebo si klient inak zabezpečil možné následky konania či nekonania stavebnej firmy,“ objasňuje Pavol Ondruška, riaditeľ úseku likvidácie z PREMIUM Poisťovne. 

Situácií, ktoré môžu v procese zmeny vlastníka nehnuteľnosti prekvapiť, je veľmi veľa. Ak máte predaj, kúpu, dedenie či rekonštrukciu nehnuteľnosti už za sebou, rozhodne je na mieste kontaktovať finančného poradcu pre budúcu ochranu svojho majetku. Ak zmenu plánujete, poraďte sa s poistným maklérom o správnom postupe.

 

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Fond prevádzky, údržby a opráv: Čo by o ňom mal vedieť každý vlastník bytu?

3. 3. 2023 | Barbora Magočová

Fond prevádzky, údržby a opráv: Čo by o ňom mal vedieť každý vlastník bytu?

Ak vlastníte byt či nebytový priestor v bytovom dome, ovplyvňujú obsah vášho účtu či peňaženky aj úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv. Ako sa určuje výška platieb, ktoré do fondu... celý článok

Ako získať peniaze na obnovu rodinného domu?

27. 1. 2023 | Redakcia

Ako získať peniaze na obnovu rodinného domu?

Štandardy energetickej náročnosti sa neustále posúvajú vpred. Aby štát motivoval ľudí k rekonštrukcii starších rodinných domov s využitím moderných technológií a materiálov, spustil... celý článok

Na Slovensku praská realitná bublina: Rast cien skončil

19. 1. 2023 | Redakcia

Na Slovensku praská realitná bublina: Rast cien skončil

Ceny nehnuteľností posledné mesiace výrazne rástli. Bolo teda len otázkou času, kedy realitná bublina praskne. Ak ste preto neustále odkladali kúpu nehnuteľnosti, viac to už robiť nemusíte.... celý článok

Od januára sa sprísnia hypotéky: Kto by sa mal poponáhľať s úverom na bývanie? Plus KALKULAČKA

7. 12. 2022 | Marek Mittaš

Od januára sa sprísnia hypotéky: Kto by sa mal poponáhľať s úverom na bývanie? Plus KALKULAČKA

Štatistiky dlhodobo ukazujú, že na Slovensku máme problém s dlhmi. V roku 2021 bol priemerný dlh Slovákov podľa Allianz Global Wealth Report druhý najvyšší v rámci strednej a východnej... celý článok

Čo robiť, ak vám nájomca neplatí nájomné. Praktický návod, ako postupovať?

28. 9. 2022 | Barbora Magočová

Čo robiť, ak vám nájomca neplatí nájomné. Praktický návod, ako postupovať?

Finančné problémy nájomcov sa dotknú aj mnohých prenajímateľov; ak z nájomného hradíte splátky hypotéky, ktorú ste si vzali práve na nájomný byt, je pre vás neplatiaci nájomník značným... celý článok