Platobné karty a ich využitie. Viete, ktorú kedy použiť?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 26. 9. 2022
Hlavné dekoračné prvky počas jesene sú tradične tekvička, suché listy a konár šípok. Ak však budete chcieť túto jeseň svoj interiér osviežiť, a nielen vytiahnuť klasické evergreeny, tak máme pre vás pár super tipov. A to nielen do obývačky.
Platobné karty a ich využitie. Viete, ktorú kedy použiť?

Zdroj: Shutterstock

Druhy platobných kariet

Za tenkými kúskami plastu, ktoré na prvý pohľad vyzerajú rovnako, sa môžu skrývať úplne rozdielne princípy využívania peňazí. Aké druhy platobných kariet sú v ponuke slovenských bánk a ako presne fungujú?

Debetné karty

Typom platobných kariet, s ktorým sa môžete najčastejšie stretnúť, sú debetné karty. Na to, aby ste mohli mať debetnú kartu, je potrebné si najprv založiť bežný bankový účet. K nemu vám banka automaticky poskytne tento typ karty.

Princíp debetnej karty je veľmi jednoduchý – môžete platiť len toľko, koľko máte na účte. Využívate teda iba vlastné finančné prostriedky.

Výhody:

Nevýhody:

  • ak miniete peniaze na účte, nemôžete počítať s okamžitou pôžičkou od banky.

Debetné karty s povoleným prečerpaním

Situácia sa však komplikuje s aktivovaním povoleného prečerpania na vašom účte. Ide o možnosť, ktorá znie pre klienta veľmi lákavo, pretože poskytuje akýsi pocit istoty. Vybavenie povoleného prečerpania býva bezplatné. Ak by vás niekedy zaskočili neočakávané výdavky, banka vám zvýši disponibilnú čiastku na účte.

V skutočnosti však ide o typ kontokorentného úveru. Povolené prečerpanie je druh pôžičky, ktorú vám v prípade potreby banka okamžite poskytne. Za takúto službu jej ale zaplatíte relatívne vysoké úroky, ktoré závisia od rôznych podmienok v zmluve. Zvyčajne sa pohybujú v intervale 14 – 21 % p.a. Pri nastavovaní úrokovej sadzby banky často posudzujú výšku povoleného prečerpania a dobu splatnosti úveru.

Nebezpečenstvo kontokorentných úverov spočíva aj v spôsobe ich splácania. Sumu, ktorú vám banka požičia, si následne bude postupne po malých čiastkach sťahovať z každej platby prichádzajúcej na váš účet. Toto sa bude diať niekoľko mesiacov, pokojne aj rok. Dôležité je preto mať stabilný príjem, pretože sa nemusíte trápiť žiadnym konkrétnym dátumom splatnosti.

Na druhej strane si treba uvedomiť, že tu neexistuje bezúročné obdobie, ako pri kreditných kartách. V prípade povoleného prečerpania vám banka účtuje úroky z požičanej sumy od prvého dňa, kedy bol úver poskytnutý. Preto je povolené prečerpanie odporúčané najmä pre ľudí, ktorí zriedkavo potrebujú pôžičku na krátky čas. Napríklad, ak platíte nájomné tesne pred výplatou a väčšinou máte na účte dostatok peňazí, ale chcete mať takúto poistku.

Výhody:

  • banka vám v prípade potreby okamžite poskytne pôžičku do určitej sumy,
  • bezplatná aktivácia na už existujúcom účte.

Nevýhody:

  • žiadne bezúročné obdobie.

Kreditné karty

V prípade kreditných kariet sa od bežného bankového účtu dostávame k oddeleným účtom. Ide o samostatný produkt, následkom čoho sú kreditné karty vydávané na žiadosť klienta, nie automaticky.

Keď platíte kreditnou kartou, zásadne používate financie poskytnuté bankou. Vďaka tomu sa vaše peniaze oddelia od požičaných, čo zabezpečuje lepší prehľad o stave prostriedkov. Úver na kreditnej karte sa pravidelne obnovuje, preto ste sa možno stretli s odborným pomenovaním „revolvingový úver.“

Kreditné karty poskytujú viacero výhod. Hlavnou z nich je možnosť využitia bezúročného obdobia. Ide o časový interval špecifikovaný v zmluve, počas ktorého môžete pôžičku na kreditnej karte splatiť bez úrokov. Dĺžka bezúročného obdobia sa pritom pohybuje okolo 40 – 60 dní. Ak dovtedy stihnete splatiť kredit poskytnutý bankou na vašu kartu, úroková sadzba vás nemusí trápiť.

V opačnom prípade budete úver splácať v mesačných splátkach, ktoré majú zvyčajne stanovenú minimálnu hodnotu. Tu si ale dávajte pozor. Na rozdiel od povoleného prečerpania si pri kreditných kartách musíte splácanie kontrolovať sami. Ak splátku nepošlete včas, k základnému úroku sa pripočíta úrok z omeškania. Celkový úrok sa potom môže pokojne vyšplhať až k 20 %, ale opäť to závisí od konkrétneho produktu a podmienok určených bankou.

Kreditná karta je výborným nástrojom na pokrytie krátkeho obdobia v mesiaci, kedy vám chýbajú peniaze. Napríklad, ak vám výplata chodí týždeň po pravidelných platbách (bývanie, splátka hypotéky…). Vtedy vám požičané peniaze pokryjú dočasnú dieru v rozpočte, ale keď príde výplata, môžete úver splatiť ešte v bezúročnom období.

Výhody:

  • bezúročné obdobie,
  • banky k nim poskytujú bonusy, ako cestovné poistenie či poistenie tovaru zaplateného kartou.

Nevýhody:

  • poplatok za výber hotovosti,
  • poplatok za kartu, aj keď ju nepoužívate.

Charge karty

Posledný druh platobných kariet, s ktorými sa stretnete na Slovensku, sú charge karty. Aj v tomto prípade je to jedna z foriem úveru. Jeho splácanie však prebieha jednorazovo a neplatíte úroky. Žiadne postupné sťahovanie z prichádzajúcich platieb ani mesačné splátky. Jednoducho sa s bankou dohodnete, že budete používať ich peniaze a v konkrétny deň nasledujúceho mesiaca naraz vrátite využité prostriedky.

Výhody:

  • žiadny úrok – splatíte iba toľko, koľko miniete.

Nevýhody:

  • často vysoký poplatok za zriadenie,
  • žiadna flexibilita z hľadiska splácania.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Najvýhodnejšie bežné účty podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Veľká slovenská banka má novú aplikáciu, zatiaľ len pre pozvaných klientov

17. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Veľká slovenská banka má novú aplikáciu, zatiaľ len pre pozvaných klientov

VÚB banka už spustila svoju novú verziu aplikácie pre mobilné bankovníctvo. Zatiaľ je dostupná len pre vybraných klientov, ktorí ju testujú. Tí však nie sú nadšení, aplikácii dávajú... celý článok

Využívate bankový účet naplno? Tu sú skryté možnosti

16. 4. 2024 | Marek Mittaš, PR článok

Využívate bankový účet naplno? Tu sú skryté možnosti

Bankový účet je bežnou súčasťou života každého z nás, na Slovensku ho používa takmer každý dospelý. Avšak nie vždy využíva všetky možnosti, ktoré mu účet ponúka. Prípadne naopak, platí... celý článok

Aktualizovali sme rebríčky sporiacich účtov a termínovaných vkladov

10. 4. 2024 | Redakcia

 Aktualizovali sme rebríčky sporiacich účtov a termínovaných vkladov

Prvé tri miesta v rebríčku sporiacich účtov obsadili Fio banka, Prima banka a 365. bank. Pri termínovaných účtoch sa v rebríčku umiestnili Privatbanka, Fio banka a Prima banka. Toto... celý článok

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2023

21. 2. 2024 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2023

V spolupráci s portálom Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vám prinášame výsledky 2. ročníka súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2023.

Poslali ste peniaze na nesprávny účet, zmizli vám z karty, alebo vás okradli podvodníci? Čo robiť?

21. 12. 2023 | Marek Mittaš

Poslali ste peniaze na nesprávny účet, zmizli vám z karty, alebo vás okradli podvodníci? Čo robiť?

Online služby zjednodušili množstvo procesov, vrátane platieb a nakupovania. Bohužiaľ, kvôli nim vznikli aj mnohé problémy a komplikácie, s ktorými sa môže stretnúť každý z nás. Medzi... celý článok