VÚB láka firmy na úver s lepším úrokom. Musia však splniť „zelenú“ podmienku

Redakcia | rubrika: Článok | 21. 10. 2021
VÚB zníži úrokovú sadzbu pri úvere až do 0,3 percenta. Ale len firmám, ktoré investujú do obnoviteľných riešení.
VÚB láka firmy na úver s lepším úrokom. Musia však splniť „zelenú“ podmienku

Zdroj: Shutterstock

Slovenské firmy a samosprávy môžu získať investičný úver so zvýhodnenou úrokovou sadzbou, ak ich projekt spĺňa kritéria cirkulárnej ekonomiky. Tie boli špecifikované v spolupráci s Ellen MacArthur Foundation, ktorá je strategickým partnerom medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo.

Pod túto bankovú skupinu patrí aj slovenská VÚB banka. „Sme veľmi radi, že ako súčasť tejto skupiny môžeme využiť jej osobitný fond na financovanie nových projektov firiem a samospráv u nás na Slovensku,“ hovorí vrchný riaditeľ úseku Firemné bankovníctvo Andrej Viceník.

Tip: Kde zobrať peniaze na rekonštrukciu bývania? (+porovnanie úverov)

Stačí, ak firma alebo samosprávy dajú posúdiť svoje projekty špecialistom banky a v prípade splnenia podmienok môžu získať úver so zľavou z úrokovej sadzby do 0,3 percenta. Platí to pre úvery nielen do 20 miliónov eur, ale samozrejme aj vyššie.

Základnou podmienkou je, že všetky takto financované projekty musia byť zrealizované na Slovensku.

Päť princípov cirkulárnej ekonomiky

Cirkulárna ekonomika alebo inak obehové hospodárstvo patrí v súčasnosti medzi kľúčové témy Európskej únie. Okrem stabilnej ekonomiky má tento systém zaistiť aj zdravé životné prostredie.

Je založený na efektívnom využívaní prírodných zdrojov pomocou účinného zhodnocovania. A to nielen materiálov, ale hlavne produktov či ich komponentov.

Takto sa výrazne minimalizuje odpad a náklady na vstupné materiály i energiu, potrebné pre výrobu nových výrobkov. O investičný úver so zvýhodnenou úrokovou sadzbou môžu požiadať firmy a samosprávy, ktorých projekt splní kritériá.

Kritériá cirkulárnej ekonomiky:

  • Riešenia, ktoré predlžujú životnosť produktu.
  • Výroba z obnoviteľných alebo recyklovaných zdrojov.
  • Optimalizácia efektívnosti a efektívnosti spotreby zdrojov.
  • Výrobky, ktoré je možné úplne recyklovať alebo kompostovať.
  • Inovatívne technológie umožňujúce cirkulárne business modely.

Okrem projektov spĺňajúcich kritériá cirkulárnej ekonomiky môžu získať výhodu aj projekty z oblasti obnoviteľnej energie, energetickej efektívnosti či environmentálne udržateľného riadenia živých prírodných zdrojov, využívania pôdy a biodiverzity.

Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register