Nové bankové poplatky v roku 2019 (za toto všetko si priplatíme)

Roland Regely | rubrika: Článok | 25. 1. 2019
Posledné veľké zmeny v bankových poplatkoch sa udiali v lete roku 2018. Novoročné úpravy cenníkov prinieslo viacero bánk.
Nové bankové poplatky v roku 2019 (za toto všetko si priplatíme)

Zdroj: Shutterstock

Tak ako sme avizovali koncom roka 2018, v roku 2019 si za niektoré veci priplatíme. Zmeniť cenník na prelome rokov 2018 a 2019 sa rozhodlo až šesť bánk. Poďme si ich vymenovať a postupne ukázať, čo všetko upravili. Nové bankové poplatky má Slovenská sporiteľňa, ČSOB, Tatra banka, Unicredit Bank, OTP Bank a Oberbank.

Tatra banka a jej cenník od 31.12.2018

Začnime tými pozitívnymi zmenami. Banka doplnila do obľúbeného balíka Tatra Personal 1 výber hotovosti z bankomatov iných bánk na území Slovenskej republiky, plus nabáda k aktivácii bezplatných push notifikácií prostredníctvom svojho internetbankingu, resp. mobilnej aplikácie, SMS správy upozorňujúce na pohyby na účtoch sú totiž od 1.1.2019 spoplatnené sumou 1 euro. Predtým to bolo 30 centov.

Banka potešila študentov. Účet zadarmo, resp. 100% zľavu z poplatku za účet získavajú deti od 0 do 15 rokov a študenti denného štúdia od 15 do 26 rokov.

Zdraželi vklady v hotovosti. Vklad hotovosti na účet treťou osobou stojí 3 eurá, predtým to bolo presne o polovicu menej. Výber hotovosti na pobočke banky bude stáť 4 eurá, predtým to bolo o euro lacnejšie.

Ešte jedna významná zmena týkajúca sa hypoték. Poplatok za ohodnotenie bytu je 150 eur za jednu nehnuteľnosť, predtým to bolo o 50 eur lacnejšie.

 

ČSOB banka a jej cenník od 1.1.2019

Chodia vám výpisy poštou? Od januára 2019 si za ne priplatíte o 50 centov viac. Nový poplatok je 1,50 eur.

Zmenili sa poplatky za kreditné karty. Pri karte MasterCard Credit Basic a vedení úverového účtu vás to vyjde 1,50 eur mesačne, čo je o 50 centov viac, ako minulý rok. Rovnako sa upravil aj poplatok za služby spojené s kreditnou platobnou kartou MasterCard Credit Standard. Spolu s vedením úverového účtu to je 2,50 eur mesačne, čo je opäť o 50 centov viac.

Ak máte úver, prípadne hypotéku a budete meniť zmluvné podmienky počas ich platnosti, zaplatíte sumu 180 eur, namiesto 150 eur.

Slovenská sporiteľňa a jej cenník od 1.1.2019

Vklady v hotovosti, ktoré boli doposiaľ v SLSP bezplatné, vyjdú po novom na 50 centov za jednu takúto operáciu. Bezplatný bude len prvý vklad hotovosti v kalendárnom mesiaci.

SLSP prináša aj nové poplatky k úverom. Spracovateľský poplatok bude závisieť od výšky sumy, ktorú si z banky beriete. Ak si napríklad vezmete menší úver do 1500 eur, zaplatíte poplatok 30 eur. Ak si však vezmete úver v hodnote vyššej ako 12 000 eur, neminie vás poplatok vo výške 300 eur.

Oberbank a jej cenník od 1.1.2019

Oberbank poteší všetkých, ktorí sa rozhodnú zrušiť trvalý príkaz na úhradu v obchodnom mieste. Doposiaľ bol poplatok za takúto zmenu 5 eur, po novom to bude o polovicu menej.

Unicredit Bank a jej cenník od 1.2.2019

Bezplatné notifikácie o pohyboch na debetnej karte končia. SMS notifikácie ako notifikácie o kartových transakciách pri Ukonte zostávajú aj v roku 2019 bezplatné. (Pozn. redakcie: za chybne zverejnenú informáciu o ukončení bezplatných SMS notifikácií dňa 25.1.2019 sa ospravedlňujeme).

Spoplatnený je len SMS kľúč, čo je jeden z možných autorizačných nástrojov pre elektronické bankovníctvo. V tomto nástroji bude od 1. 2. 2019 cena za SMS správu spoplatnená sumou 5 centov. Jedinou výnimkou je Ukonto premium, kde zostávajú aj tieto SMS notifikácie zdarma.

Stanovisko banky: „Snažíme sa motivovať klientov k využívaniu  modernejšej a pohodlnejšej alternatívy a ponúkame Smart kľúč, ktorý je pohodlnejší a modernejší na používanie a je zadarmo. Tento Smart kľúč, ktorý je bez poplatku ponúkame aktívne klientom na pobočke. Notifikácie transakcií debetných kariet mimo balíka a notifikácie k termínovaným vkladom sú reálny náklad. V týchto prípadoch je možné zvoliť aj emailové notifikácie, tie sú zdarma aj mimo balíkov. Banka sa snaží motivovať klientov k využívaniu balíka služieb -  najpopulárnejšieho U konta, ktoré je zdarma s výbermi zo všetkých bankomatov doma a v zahraničí zadarmo, pri splnení jednoduchej podmienky zasielania mesačne 400 eur na účet. Tam sú notifikácie o kartových transakciách zdarma. Pri Ukonto premium zostávajú všetky sme notifikácie zdarma - aj pri sms kľúči, aj pri notifikácii transakcií debetných kariet aj notifikácii k termínovaným vkladom.“

OTP banka a jej cenník od 1.2.2019

Aj OTP banka má novinky, ktoré potešia. Ak máte bežný účet, teda OTP READY konto pre mladých do 26 rokov, získate neobmedzený počet vkladov finančných prostriedkov v hotovosti v obchodnom mieste. Predtým boli vklady hotovosti spoplatnené sumou 50 centov a zároveň neobmedzený počet výberov hotovosti platobnou kartou z bankomatu OTP Banky Slovensko, predtým bol v balíku zahrnutý len 1 výber mesačne.

Ak budete vyberať hotovosť a bude to menej ako 10 000 eur, zaplatíte poplatok 3 eurá, rok dozadu to boli 2 eurá. Výbery hotovosti nad sumu 10 000 eur budú naďalej za poplatok 0,05 % zo sumy výberu.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Anketa

Už ste vkladali peniaze cez bankomat?

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie bežné účty podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce