6 dôvodov, prečo na dovolenke používať platobnú kartu

Lenka Vyplašilová | rubrika: Článok | 3. 8. 2017
Mnohí dovolenkári, rovnako ako doma na Slovensku, aj v zahraničí intenzívne používajú platobné karty. A dobre robia - cestovanie s platobnou kartou má mnoho výhod!
6 dôvodov, prečo na dovolenke používať platobnú kartu

Zdroj: Shutterstock

Letná sezóna je v plnom prúde a natešení dovolenkári cestujú nielen po Slovensku a okolí, ale najmä do prímorských destinácií. Cestovanie s platobnou kartou je výhodnejšie ako výmena eur za valuty. Je to jednoduché riešenie, ako máte v zahraničí k dispozícii dostatočné množstvo peňazí a zbytočne sa nemusíte báť straty hotovosti. Čo za výhody prináša cestovanie s platobnou kartou? 

Výhody používania platobnej karty v zahraničí

  • Platobná karta je v dnešnej dobe už takmer štandardom pri nákupe leteniek či rezervovaní hotelu. Ideálne kreditná. 
  • Nemusíte so sebou nosiť príliš veľa hotovosti a peniaze na karte máte kedykoľvek k dispozícii či už na platbu alebo výber z bankomatu. 
  • Platba kartou je rovnako ako doma, tak aj v zahraničí zdarma. 
  • K medzinárodným platobným kartám často dostanete doplnkové služby v podobe celoročného cestovného poistenia zdarma (líšia sa v závislosti od typu karty a vydavateľa) alebo zvýhodneného, prípadne bezplatného vstupu do letiskových salónikov, s ktorým si spríjemníte nekonečné čakanie na svoj let. 
  • Po návrate z dovolenky nemusíte riešiť výmenu valút späť na euro
  • Ak v zahraničí používate platobnú kartu, banka vám spravidla prepočíta cudziu menu výhodnejším kurzom, aký by vám poskytla zmenáreň. 

Výhodnejší kurz ako v zmenárni

Na prepočet kurzu sa používa kurz kartovej asociácie VISA alebo Mastercard, ktorý je prepočítavaný kurzom devíza – predaj, prípadne devíza – stred platným v deň transakcie. „V krajinách s cudzou menou sú platby kartou a výbery z bankomatu zvyčajne najvýhodnejším spôsobom bankovania. Výhodnejším ako zmena valút v banke či v zmenárni,” informuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. 

Čo robiť, ak v zahraničí o kartu prídete

Ak máte so sebou platobnú kartu, ktorú stratíte, poškodíte, alebo vám ju nedajbože ukradnú, tak to musíte banke čo najskôr telefonicky oznámiť, nechať ju okamžite zablokovať, a tak zabrániť jej prípadnému zneužitiu. Novú platobnú kartu ale dostanete až po návrate domov, a vy by ste tak pri absencii hotovosti mohli veľmi ľahko osťať na vytúženej dovolenke bez akýchkoľvek prostriedkov a prístupu k nim. „Ak klient platobnú kartu stratí, alebo mu ju ukradnú, okamžite by mal kontaktovať linku klientskeho centra a kartu zablokovať. Karta sa zablokuje hneď potom, ako o to požiada. Karta sa tým stáva nefunkčnou a nie je možné ju zneužiť. Na klientske centrum je možné volať nepretržite aj zo zahraničia,” vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. 

Majte so sebou aspoň dve platobné karty, ideálne každú inú

Tejto extrémnej situácii sa môžete vyhnúť, ak do zahraničia vycestujete aspoň s dvomi platobnými kartami – ideálne jednou debetnou a jednou kreditnou a kombináciou viacerých kartových asociácií. Nie je vhodné nosiť obe karty dohromady, pretože pri strate alebo odcudzení peňaženky súčasne prídete o obe karty.  „Užitočné je mať pri sebe minimálne dve platobné karty. Aj pre prípad, že by ju klienti stratili alebo im ju ukradli. Výhodné je mať pri sebe karty spoločností Visa aj MasterCard, z toho jednu embosovanú,“ uzatvára Cesnaková. 

Lenka Vyplašilová

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie bežné účty podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce