Ukradnuté či stratené doklady v zahraničí – ako postupovať

Roland Regely | rubrika: Článok | 24. 7. 2017
Nepríjemná udalosť v podobe stratených či ukradnutých dokladov môže pokaziť pocit z dovolenky. Povieme vám, ako postupovať.
Ukradnuté či stratené doklady v zahraničí – ako postupovať

Zdroj: Shutterstock

 

Stratu alebo krádež cestovných dokladov bezodkladne na miestnej polícii, ktorá o tom vystaví potvrdenie. S ním treba zájsť na zastupiteľský úrad SR alebo generálny konzulát, ktorý pre návrat domov vydá náhradný cestovný doklad. Ten má časovo obmedzenú platnosť a slúži iba na jednorazovú cestu späť na Slovensko.

Doklady sa našli, dá sa s nimi ešte cestovať?

Odpoveď znie nie. Údaje o takomto doklade boli vložené do informačného systému, a preto pri každej kontrole sa hľadí na takýto doklad ako na neplatný. Na hraniciach či letisku vás nepustia, lebo cestujete s ukradnutým alebo strateným dokladom.

Čo robiť, keď v danej krajine Slovensko nemá zastupiteľský orgán

Slovenský občan nachádzajúci sa v krajine, kde SR nemá diplomatické zastúpenie, sa môže pri strate, krádeži cestovného dokladu alebo peňazí, obrátiť na ktorýkoľvek iný zastupiteľský úrad členskej krajiny EÚ pôsobiacu v danom štáte a požiadať o nevyhnutnú pomoc.

Koľko stojí náhradný cestovný pas

Na vydanie náhradného cestovného dokladu je potrebné zaplatiť poplatok 10 eur a pripojiť k nemu 2 fotografie pasového formátu. Rovnako je nutné aj dokázať svoju totožnosť.

Strata alebo odcudzenie ostatných dokladov

 

  • Vodičský preukaz - stratu alebo odcudzenie vodičského preukazu máte povinnosť nahlásiť okresnému dopravnému inšpektorátu do siedmich dní.
  • Osvedčenie o evidencii a technické osvedčenie vozidla - stratu alebo krádež osvedčenia o evidencii a technického osvedčenia vozidla máte povinnosť hlásiť na ktoromkoľvek pracovisku vedenia evidencie vozidiel v Slovenskej republike. 
  • Ostatné doklady, karty, preukazy - ich stratu/odcudzenie je potrebné hlásiť inštitúciám, ktoré ich vystavili. Ohlásenie týchto strát je nutné vykonať čo najskôr, pretože môže dôjsť k ich zneužitiu.

 

Poplatky za znovuvybavenie dokladov

Občiansky preukaz:

 

  • Za stratený alebo odcudzený občiansky preukaz zaplatíte v oboch prípadoch správny poplatok 16,50 eur.
  • Pri opakovanej strate alebo odcudzení dokladov v priebehu dvoch za sebou nasledujúcich rokov sa správny poplatok zvyšuje na 33 eur.

 

Oslobodenie od poplatkov:

 

  • Ak sa občianskeho preukazu občana násilím zmocnila iná osoba a táto skutočnosť bola ohlásená na polícii, za podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu nemusíte platiť.
  • Od poplatku je oslobodené aj podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu osobou, ktorá má viac ako 60 rokov alebo ak ide o občana s ťažkým zdravotným postihnutím.

 

Cestovný pas:

 

  • Ak neohlásite bezodkladne stratu, odcudzenie, poškodenie alebo zneužitie cestovného pasu, dopustíte sa priestupku, za ktorý vám môže byť uložená pokuta až do výšky 331 eur.
 

 

Ako vybaviť občiansky preukaz: všetko, čo potrebujete vedieť
Ako vybaviť cestovný pas: všetko, čo potrebujete vedieť

Anketa

Ukradli Vám niekedy peňaženku alebo doklady?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok