Alkohol, zelenina či mäso. Koľko míňajú Slováci na jedlo a nápoje?

Redakcia | rubrika: Článok | 6. 8. 2021
Ľudia sa počas pandémie vrhli na hromadenie zásob potravín. Slovenská rodina tak na jedlo minie v priemere viac ako 330 eur mesačne. Vyplýva to z prepočtov spoločnosti FinGO.sk.
Alkohol, zelenina či mäso. Koľko míňajú Slováci na jedlo a nápoje?

Zdroj: Shutterstock

Slovenskí spotrebitelia dávajú na potraviny i nealko nápoje viac ako 20 percent z mesačného rozpočtu. Ešte pred vypuknutím koronakrízy sa míňalo na potraviny približne 17 percent z mesačného rozpočtu domácnosti, v roku 2021 spotreba stúpla na takmer 21 percent.

V rámci 27 krajín Európskej únie (EÚ) ide o jeden z najvyšších podielov, zároveň aj o jeden z najvyšších nárastov za posledné mesiace. Rodina, kde sú dvaja dospelí a dve deti, tak v priemere minie na potraviny a nealkoholické nápoje vyše 330 eur mesačne.

 

Ľudia si robili zásoby

Podľa ekonomickej analytičky z FinGO.sk Lenky Buchlákovej sa ľudia potravinami aj predzásobovali. Ako tvrdí, výrazné to bolo najmä v prvej vlne pandémie, avšak tento trend pretrval menšej miere aj počas druhej vlny.

„Mnohí sa stále predzásobujú trvanlivými potravinami ako sú cestoviny, konzervy, múka, ryža či balená voda. Vidíme aj trend nákupu potravín cez internet. Nakupujeme online mäsové výrobky, ovocie, zeleninu či mliečne výrobky,“ tvrdí.

Pod vyššiu spotrebu potravín sa podpísal aj rast cien. Tie boli v apríli medziročne vyššie o 1,6 percenta. Medzimesačne sa najviac zvýšili ceny pri mliečnych výrobkoch, zelenine a mäse.

Tip: Koľko stojí Valentín? Výdavky na romantiku vzrástli za posledné desaťročie o 427 percent

Kto má najdrahšie potraviny v rámci Vyšehradskej štvorky (V4):

 • Slovensko má najvyššie ceny potravín spomedzi krajín V4.
 • V Česku sú ceny potravín lacnejšie v priemere o 16 %.
 • V Maďarsku sú ceny potravín lacnejšie o takmer 20 %.
 • V Poľsku sú ceny potravín lacnejšie o takmer 30 %.

Viac ide aj na bývanie

Keďže ceny energií sú v tomto roku o niečo nižšie (zhruba o 3,8 %), menej peňazí ako vlani ide mesačne aj na bývanie. Priemerná slovenská rodina minie na to minie vyše 24 percent z celkových mesačných výdavkov domácnosti.

„Priemerná domácnosť by tak mala za rok ušetriť zhruba 14 eur. V budúcom roku však z dôvodu rastu trhových cien, ktoré tvorí zhruba 40 % z koncovej ceny elektriny, ktorú platia slovenskí odberatelia, opäť bývanie predraží,“ tvrdí Buchláková.

Ako sa menilo správanie míňania počas pandémie:

 • Pred krízou sa na rekreáciu a kultúru míňalo 9 % z rozpočtu domácností, počas pandémie to bolo necelých 8 %.
 • Výdavky na dopravu klesli až o viac ako 2 %, na 6,2 % mesačne z rozpočtu domácností.
 • Výdavky na potraviny a nealkoholické nápoje v EÚ predstavovali 13 % celkových výdavkov mesačne.
 • Kategórie výdavkov domácností ako bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá tvorili 23,5 % výdavkov domácností.

Výdavky na potraviny podľa krajov:

 • V rámci regionálneho rozdelenia najviac míňajú na potraviny ľudia v Trenčianskom kraji, v prípade štvorčlennej rodiny ide o sumu viac ako 350 eur.
 • Najmenej dávajú na jedlo a nealkoholické nápoje v Prešovskom kraji. Priemerná suma tam dosahuje úroveň 262 eur mesačne.
 • Výdavky na potraviny však rástli vo všetkých krajoch za posledných päť rokov v priemere o viac ako 12 eur mesačne na osobu.

Slovensko je ôsmou najlacnejšou krajinou v EÚ

V EÚ má najnižšie ceny Bulharsko, naopak, najdrahšie sa žije v Dánsku. V Bulharsku sú ceny ani nie polovičné než je priemer EÚ, v Dánsku sú o 41 percent vyššie. Slovensko je na úrovni 65 percent, to znamená, že ceny máme celkovo o 35 percent nižšie než priemer celej únie.

V rámci Európy a v prípade potravín a nealkoholických nápojov bolo v roku 2020 najdrahšie Švajčiarsko. Alkohol a cigarety sú najdrahšie v Írsku. Írsko bolo za vlaňajšok jednou z najdrahších aj v prípade cien oblečenia, nábytku či doplnkov do domácnosti, dopravy a rekreácie, kultúry a v cenách v reštauráciách a hoteloch.

Najdrahším členským štátom EÚ v prípade menovaných položiek je Dánsko. Najvyššie náklady na komunikáciu (poštové a telekomunikačné služby) majú v Grécku, Švédi majú najvyššie ceny oblečenia a obuvi, v Luxembursku je najdrahšie bývanie.

„Slovensko je aktuálne ôsmou najlacnejšou krajinou v rámci EÚ, no ešte v roku 2000 sme boli za Rumunmi a Bulharmi tretí. Ak sa pozrieme na jednotlivé segmenty spotrebného koša, tak najviac sme poskočili v tabuľke v prípade oblečenia a obuvi,“ dodala analytička.

Anketa

Aká je výška Vašej čistej mzdy?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Od štátu môžete získať až 19 000 eur na renováciu vášho domu: Aké podmienky musíte splniť?

25. 9. 2023 | Marek Mittaš

Od štátu môžete získať až 19 000 eur na renováciu vášho domu: Aké podmienky musíte splniť?

Na začiatku septembra 2023 bola spustená štvrtá výzva v rámci Plánu obnovy rodinných domov. Tentokrát bol vyčlenený rozpočet vo výške 190 miliónov eur pre 10 000 záujemcov. Žiadateľ... celý článok

Ste spoluvlastníkom veci, ktorú neužívate? Kedy môžete žiadať kompenzáciu?

19. 9. 2023 | Barbora Magočová

Ste spoluvlastníkom veci, ktorú neužívate? Kedy môžete žiadať kompenzáciu?

Ak sa podieloví spoluvlastníci nedokážu ohľadom spoločnej veci dohodnúť, vždy na tom niektorý z nich tratí. Za akých podmienok si môžete nárokovať peňažnú náhradu, ak zo spoločnej veci... celý článok

Nákladné elektrobicykle zmenia pravidlá logistiky a mestá k lepšiemu

27. 8. 2023 | Redakcia

Nákladné elektrobicykle zmenia pravidlá logistiky a mestá k lepšiemu

V Nemecku stúpli predaje nákladných elektrobicyklov na viac ako 200 tisíc kusov za rok. Břetislav Hanzel z firmy Cargo Bike Daddy zameranej na predaj a požičiavanie nákladných elektrobicyklov... celý článok

Pozor na potraviny. Čo by ste mali sledovať, aby ste sa nenechali oklamať?

25. 8. 2023 | Barbora Magočová

Pozor na potraviny. Čo by ste mali sledovať, aby ste sa nenechali oklamať?

Prevádzky ponúkajúce potraviny či hotové jedlá musia plniť množstvo rôznych povinností. Prakticky všetky sú stanovené práve kvôli tomu, aby ste takpovediac nekúpili „mačku vo vreci“.... celý článok

Je lepšie požičať si od rodiny, alebo od finančnej inštitúcie?

23. 8. 2023 | Redakcia

Je lepšie požičať si od rodiny, alebo od finančnej inštitúcie?

Pokazené auto, chladnička alebo akútna rekonštrukcia kúpeľne? Nečakané situácie, ktoré si žiadajú väčšie investície. Čo robiť, keď momentálne nemáte dostatok voľných financií? Jedným... celý článok