Ako ušetriť počas sviatkov a Silvestra

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 18. 12. 2019
Vianoce, Silvester a obdobie sviatkov sa spája so zvýšenými výdavkami. Váš rozpočet však toto obdobie môže ustáť bez manka. Do nového roka dokážete vstúpiť aj bez dlhov a s dobrým pocitom, že nezačínate úplne od nuly, ale dokonca s úsporami.
Ako ušetriť počas sviatkov a Silvestra

Zdroj: Shutterstock

Nebojte sa zimy

Počas sviatkov sme častejšie doma a to v niektorých ľuďoch evokuje pocit, že potrebujú otočiť ventilom na radiátore štedrejšie a dopriať si dlhšie sprchy a vane. Podľa Slovenského zväzu výrobcov tepla sa počas najkrajších sviatkov roka zvyšuje spotreba teplej vody až o 93% oproti bežnému pracovnému dňu. Spotreba tepla bežne narastie až o 11%. Avšak s pár dobre mienenými radami toto navýšenie nemusí byť vašim prípadom.

„Zvýšenie teploty v byte o 1 stupeň Celzia znamená zvýšenie nákladov na teplo až o 6%. Pri neúmernom vykúrení miestnosti napríklad o 3 stupne Celzia stúpnu náklady na teplo v nej až o 18%, čo je už značný nárast. Dôležité je, aby spotrebitelia o tejto priamej úmere vedeli a zariadili sa podľa toho,“ povedal Stanislav Janiš, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT).

Niekedy sa pritom stačí len správne obliecť. Vianoce a Silvestra nemusíme tráviť v krátkom rukáve, akoby sme boli v tropickej krajine. Rovnako však SZVT radí, že netreba nikdy úplne vypínať kúrenie. Vykúriť po celodennom odstavení kúrenia miestnosť na normálnu teplotu, je omnoho nákladnejšie. Ak vetrať, tak  nárazovo 3 až 5 minút. Vďaka tomu vám v novom roku nepríde účet za energie, z ktorého vôbec nebudete šťastní.

Nakupujte bezpečne

Darčeky často kupujeme pár dní pred Vianocami a podľa prieskumov až polovicu z nich nakupujú online cez e-shopy. Zvlášť v predvianočnom strese treba byť pozorný a nenaletieť podvodníkom. Podľa poisťovne UNIQA môže byť práve snaha ušetriť podozrivá. Mimoriadne vysoké zľavy či chýbajúce kontaktné údaje sú výkričníkom, kedy by ste pri online nákupe mali spozornieť.

 „V prípade, že sa stanete obeťou podvodu alebo sa sporíte s e-shopom pre poškodený alebo nedodaný tovar, máte nárok na finančnú a právnu pomoc z poisťovne, pokiaľ máte k poisteniu domácnosti pripoistené aj kybernetické riziká,“ hovorí Silvia Vlasková z UNIQA. Poistné plnenie sa týka  aj zahraničných e-shopov, pokiaľ bol tovar zaslaný z európskeho územia členského štátu EÚ, Švajčiarska a Nórska.  

Využite lepšie ceny lyžovačky a silvestrovských pobytov

Sviatky si priam pýtajú relax a zimnú dovolenku na lyžiach. O tom vedia aj prevádzkovatelia hotelov a zimných stredísk. Silvestrovské pobyty bývajú drahšie o niekoľko percent a platí to aj o skipasoch. Ak si chcete dopriať lacnejšiu lyžovačku, môžete tento rok skúsiť ostať na Silvestra a doma a zábavu si užiť neskôr. Zaplatíte za ňu podstatne menej. Usporiť môžete desiatky až stovky eur, ak ide o lyžovačku s celou rodinou.

Na porovnanie uvádzame cenu skipasov vo vybraných strediskách

Tabuľka: Cena skipasov cez vianoce

Dátum Jednodňový skipas Tatranská Lomnica a Štrbské pleso Jednodňový skipas Veľká Rača
20.12.2019 30 € 22 €
25.12.2019 34 € 33 €
26.12.2019 35 € 33 €
28.12. 2019 až 6.1.2020 40 € 33 €
8.1.2020 27 € 30 €

Zdroj: gopass.sk, snowparadise.sk

Nezadlžujte sa

Najdrahšie sviatky sú tie na úver. Či už ide o nákup darčekov alebo silvestrovskej dovolenky. Základom je správne plánovanie rozpočtu. Žiadny darček alebo zábava jednoducho nestoja za zadlžovanie. V takomto prípade budete mať nový rok nie bohatší, ale práve chudobnejší o splátky úverov. Pri spotrebiteľských úveroch totiž Národná banka Slovenska uvádza priemernú ročnú percentuálnu mieru nákladov v októbri na úrovni 8,3 %. O toľko môžete mať sviatky lacnejšie, ak sa nezadlžíte.

Nakupujte premyslene

Nie je reč o darčekoch, ale o jedle, pokrmoch a pití. Mnoho ľudí akoby sa snažilo skonzumovať počas sviatkov všetko, čo nestihli počas roka. Urobte to inak. Naplánujte si jedálníček, koľko dní budete doma a na základe toho spravte domácu inventúru a zoznam na nákup. Sviatky totiž nebývajú len obdobím hojnosti, ale aj plytvania. Nezabudnite, že každé vyhodené jedlo je vyhadzovanie peňazí.

Pozor aj na akciové balíčky. Nemusia mať rovnako dlhý dátum spotreby, ako je váš plán konzumácie. Preto si tieto dátumy vždy skontrolujte.  Nepozerajte len na etiketu s akciovou cenou, ale na jednotkovú cenu. Často tak prídete na to, že iný tovar aj bez akcie je po prepočítaní na jednotkové ceny výhodnejší ako tovar akciový.

Zabudnite na pyrotechniku

Ak chcete na Silvestra ušetriť, najlepšie sa dá, ak vynecháte pyrotechniku. Vďaka hypermarketom sa stala dostupnou aj pre bežných ľudí, avšak už pri pohľade na ceny rakiet a petárd zistíte, že je výhodnejšie spraviť si príjemný večer pri dobrom jedle, ako rovnakú sumu vyhodiť do vzduchu. Silvester budete mať bezpečnejší, lacnejší a o zábavu, hluk aj ohňostroj sa aj tak postarajú susedia.

 

Anketa

Je podľa vás pyrotechnika nevhodná aj na Silvestra?

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Staňte sa investorom

Chcem vedieť viac

Investujte od 100 EUR s priemerným zhodnotením 12,5 % p.a. Investície sú zabezpečené nehnuteľným majetkom.

Najvýhodnejšie sporiace účty podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Praktický návod, ako znížiť výdavky domácnosti a neznížiť kvalitu života

2. 5. 2023 | Jan Müller

Praktický návod, ako znížiť výdavky domácnosti a neznížiť kvalitu života

Najviac sa dá ušetriť na tom, na čo míňame najviac peňazí. Na Slovensku medzi najväčšie výdavky patrí bývanie a energia (23 %), potraviny (18 %), tovar a služby (10 %) a doprava (8... celý článok

Hybrid, spaľovací motor alebo elektromobil: Čo sa oplatí viac a kedy?

25. 4. 2023 | Daniel Výcha

Hybrid, spaľovací motor alebo elektromobil: Čo sa oplatí viac a kedy?

Kupujete nové auto? Na výber máte tri kategórie: vozidlá so spaľovacím motorom (ICE), elektrické vozidlá (EV) a hybridné vozidlá. Každé z nich má výhody aj nevýhody. Pri rozhodovaní... celý článok

Ako môže usporiť naozaj každý? Stačí rozumne plánovať

18. 4. 2023 | Jan Müller

Ako môže usporiť naozaj každý? Stačí rozumne plánovať

V prvej časti nášho seriálu o riadení rodinných financií sme zobrali papier a spísali si všetky výdavky. Z nich sme vyčlenili tie, ktoré musíme poplatiť, inak nás čaká nejaká sankcia,... celý článok

Ocenenie: Najlepšie termínované vklady nad 10-tisíc má J&T BANKA

22. 6. 2022 | Marek Mittaš

Ocenenie: Najlepšie termínované vklady nad 10-tisíc má J&T BANKA

Termínované vklady predstavujú jednu z najkonzervatívnejších foriem sporenia. Mnoho Slovákov im však stále fandí. Majú na to dosť dôvodov. Predstavujú najbezpečnejšiu možnosť úschovy... celý článok

Zložené a pásmové úročenie: Aké sú rozdiely a kedy zarobí viac

18. 3. 2022 | Redakcia

Zložené a pásmové úročenie: Aké sú rozdiely a kedy zarobí viac

Ak hľadáte najvhodnejší bankový produkt zameraný na sporenie, úroková sadzba je jedno z hlavných kritérií výberu. Od tejto hodnoty do značnej miery závisí výnosnosť vašej investície.... celý článok