Nemáte na poplatky v dedičskom konaní. Čo vás čaká a čo s tým môžete robiť?

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 14. 12. 2023
Poplatky spojené s konaním o dedičstve spravidla nepredstavujú zanedbateľné sumy, s ktorými sa ľahko lúči. Dediči na ich úhradu často nemajú dosť prostriedkov a stresujú sa, že kvôli tomu o dedičstvo prídu. Môže sa to však v skutočnosti naozaj stať? Ako treba postupovať, ak momentálne dedičské poplatky nedokážete uhradiť?
Nemáte na poplatky v dedičskom konaní. Čo vás čaká a čo s tým môžete robiť?

Zdroj: Shutterstock

Čo bude treba v súvislosti s dedičským konaním zaplatiť? 

Aj dedičské konanie (podobne ako iné súdne konania) so sebou prináša trovy. Tieto zahŕňajú: 

1) súdny poplatok, ktorý sa určuje podľa zákona č. 71/1992 Zb., o súdnych poplatkoch

2) odmenu a hotové výdavky notára, ktoré môžu spočívať v:

- odmene a hotových výdavkoch notára ako súdneho komisára – ktoré sú spojené s každým konaním o dedičstve,

- odmene a hotových výdavkoch notára ako správcu dedičstva – správca dedičstva figuruje v dedičských konaniach, v ktorých je potrebné uskutočňovať nevyhnutné úkony na uchovanie majetkových hodnôt (napríklad riadne pokračovať v prevádzke podniku poručiteľa). Môže ním byť ustanovený aj notár; nesmie však ísť o toho notára, ktorý v danom konaní o dedičstve vykonáva aj funkciu súdneho komisára. 

Odmena notára ako súdneho komisára a správcu dedičstva sa stanovuje podľa kritérií uvedených vo vyhláške č. 31/1993 Z.z., o odmenách a náhradách notárov. 

O výške odmeny a hotových výdavkoch notára a o výške súdnych poplatkov v konaní o dedičstve sme písali napríklad v článku: Nové poplatky za dedičské konanie: Koľko zaplatíte v roku 2023? 

Čo ak nemáte na úhradu súdneho poplatku? 

V drvivej väčšine súdnych konaní vzniká povinnosť uhradiť súdny poplatok podaním príslušnej žaloby či návrhu na súd. Ak poplatok spolu s podaním žaloby nezaplatíte, súd vás písomne vyzve, aby ste tak urobili v ním určenej lehote (spravidla ide o 10 dní od doručenia výzvy). Pokiaľ napriek výzve poplatok v stanovenej lehote nezaplatíte, súd konanie zastaví. 

V konaní o dedičstve sa ale vyššie uvedený postup neuplatní. Dedičské konanie totiž súd môže začať aj bez návrhu (tzv. ex offo), len čo sa dozvie, že poručiteľ zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho. Poplatková povinnosť v konaní o dedičstve vzniká až vydaním rozhodnutia o dedičstve. Takéto riešenie plnenia poplatkovej povinnosti zákonodarca zvolil preto, že skutočnosti potrebné pre zaplatenie súdneho poplatku nie sú známe už na začiatku dedičského konania – vyplynú až zo zistení súdneho komisára. Výška súdneho poplatku sa totiž odvíja od čistej hodnoty dedičstva a poplatníkom je osoba, ktorá musí byť ako dedič určená uznesením o dedičstve. 

Ak je dedičov viacero, majú poplatok uhradiť spoločne a nerozdielne. Za jeho zaplatenie je teda zodpovedný každý z nich. V prípade, že ho celý uhradí len jeden z dedičov, môže od ostatných žiadať náhradu podľa ich podielu.   

Pokiaľ nemáte na úhradu súdneho poplatku, nemusíte sa dedičstva vzdať ani oň kvôli tomu automaticky neprichádzate. Nezaplatený súdny poplatok bude vymáhať tzv. justičná pokladnica. Výkon funkcie justičnej pokladnice je zverený Krajskému súdu v Bratislave. V prípade, že to bude justičná pokladnica považovať za účelné, vyzve vás, aby ste v lehote 15 dní odo dňa doručenia výzvy dlh z titulu nezaplateného poplatku uhradili. 

Pokiaľ nedokážete uhradiť celú sumu naraz, určite nezostaňte nečinní. Pokladnica s vami môže na základe vašej písomnej žiadosti uzavrieť dohodu:

1) o splátkach alebo
2) o odklade platenia.

V uvedenej dohode sa ale musíte zaviazať, že celú pohľadávku doplatíte naraz, pokiaľ nezaplatíte niektorú z dojednaných splátok včas alebo ak sa zlepšia vaše ekonomické či sociálne pomery. 

V prípade, že na to existujú závažné dôvody, môže vám justičná pokladnica na základe vašej písomnej žiadosti dlh z titulu neuhradeného súdneho poplatku celkom alebo aspoň čiastočne odpustiť, ak:

a) nepresahuje šesťnásobok minimálnej mzdy (pre rok 2024 má ísť o čiastku 750 Eur; jej šesťnásobok teda predstavuje čiastku 4 500 Eur);
b) nemáte voči justičnej pokladnici iné dlhy. 

Ak pohľadávka nezanikne vyššie uvedenými spôsobmi, môže ju justičná pokladnica vymáhať núteným výkonom rozhodnutia (napr. zrážkami z vašej mzdy, prípadne v spolupráci s exekútorom rôznymi spôsobmi speňaženia vášho majetku, a to napríklad aj toho, ktorý získate v dedičskom konaní). 

Čo ak nemáte na úhradu odmeny notára? 

Odmenu notára a jeho hotové výdavky platí v konaní o dedičstve dedič, ktorý nadobudol dedičstvo. Ak je dedičov viac, musia odmenu a hotové výdavky uhradiť podľa vzájomného pomeru ceny nadobudnutého dedičstva.

V prípade, že je dedičstvo predlžené (záväzky poručiteľa presiahnu jeho majetok) a vykoná sa likvidácia dedičstva, uhradí sa odmena notára a jeho hotové výdavky z výťažku likvidácie. Časť odmeny notára a jeho hotových výdavkov, ktorú sa nepodarí uspokojiť z výťažku likvidácie, uhradí štát. 

Ak nemáte prostriedky na úhradu odmeny a hotových výdavkov notára, neznamená to (podobne ako v prípade nezaplatenia súdneho poplatku), že by ste museli dedičstvo odmietnuť. Notár v takom prípade určí rozhodnutím sumu, ktorú mu budete musieť uhradiť. Zaplatiť možno v hotovosti do pokladne notárskeho úradu (preto notári dopredu informujú, že si môžete pri príležitosti doriešenia dedičstva doniesť aj príslušný peňažný obnos zodpovedajúci odmene a náhrade hotových výdavkov), ale tiež bezhotovostným prevodom na účet notára. 

V prípade, že peniaze nedokážete zohnať v termíne požadovanom podľa rozhodnutia, skúste sa aj s notárom dohodnúť na splátkach. Ak ich výšku nastavíte férovým spôsobom, máte veľkú šancu, že notár takéto riešenie akceptuje.

Podľa Etického kódexu notára totiž platí, že nezaplatená odmena sa má vymáhať s taktom a kým notár pristúpi k súdnemu vymáhaniu, mal by využiť všetky dostupné prostriedky zmierneho riešenia. V súlade s uvedeným teda opäť platí, že nútený výkon rozhodnutia o úhrade notárskych poplatkov prichádza do úvahy ako posledná možnosť, pokiaľ na svoj záväzok rezignujete a nebude sa ho snažiť vyrovnať aspoň formou čiastočných plnení. 

Na okraj treba podotknúť, že ak nadobudnete dedičstvo vyššej hodnoty, ktoré je dobre speňažiteľné a neslúži na uspokojovanie vašich základných potrieb, nemožno od notára očakávať, že odsúhlasí zdĺhavé a postupné splácanie. V uvedenom prípade treba rátať s tým, že podlžnosti bude treba vyrovnať čo najskôr.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Obľúbená pochúťka Slovákov tento rok zdražie o desiatky percent

23. 4. 2024 | Pavla Adamcová

Obľúbená pochúťka Slovákov tento rok zdražie o desiatky percent

Cena čokolády v obchodoch sa za posledný rok zvýšila už približne o 15 percent. Výraznejší nárast však ešte len príde, zhodujú sa analytici a maloobchodníci. Dôvodom je prudký nárast... celý článok

Výskyt rizikových tovarov v EÚ narastá: na toto treba dať pozor!

23. 4. 2024 | Barbora Magočová

Výskyt rizikových tovarov v EÚ narastá: na toto treba dať pozor!

Monitoring nebezpečných výrobkov v európskych krajinách priniesol znepokojujúce zistenia. Počet varovaní ohľadom rizikových produktov určených pre spotrebiteľov markantne narástol.... celý článok

10 trikov obchodníkov, ktorými nás lákajú míňať viac peňazí

22. 4. 2024 | Pavla Adamcová

10 trikov obchodníkov, ktorými nás lákajú míňať viac peňazí

Predajcovia chcú, aby ste u nich nakúpili čo najviac a vrátili sa. Pozrite si najčastejšie taktiky, ktoré na to používajú.

Na predražené Chorvátsko zabudnite. Toto sú najlacnejšie dovolenky pri mori na rok 2024

21. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Na predražené Chorvátsko zabudnite. Toto sú najlacnejšie dovolenky pri mori na rok 2024

Éra lacných leteniek za 5 eur sa skončila a inflácia nám povysávala peňaženky. Napriek tomu máme chuť ísť k moru. Peniaze.sk pre vás vybrali destinácie, ktoré sú vhodné aj pre ľudí,... celý článok

Slovákom zdražejú nápoje aj o 40 %. Štát ukázal ceny po novej „dani z cukru“ (Prehľad)

19. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Slovákom zdražejú nápoje aj o 40 %. Štát ukázal ceny po novej „dani z cukru“ (Prehľad)

Návrh zákona o „dani z cukru“ je už v pripomienkovom konaní. Ministerstvo financií ukázalo, ako chce zdaňovať sladené nápoje a dokonca vypočítalo, koľko by sme za ne mali platiť po... celý článok