Na čo dať pozor pri vianočných tovaroch a čo robiť, ak ste kúpili nebezpečný výrobok?

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 12. 12. 2022
Predvianočný čas je obdobím výpredajov a nadmerného utrácania peňazí. Intenzívne sa nakupuje výzdoba, hračky, svetelné reťaze ale aj iné druhy tovarov, ktorými chceme obdarovať svojich najbližších. Na čo by ste sa pri nákupe vianočného sortimentu mali zamerať z hľadiska bezpečnosti?
Na čo dať pozor pri vianočných tovaroch a čo robiť, ak ste kúpili nebezpečný výrobok?

Zdroj: Shutterstock

Tento rok kvôli vysokej inflácii možno siahnete aj po nepreverených lacnejších výrobkoch; v hektických dňoch tesne pred sviatkami sa ľahšie uchýlite k nerozvážnemu nákupu menších pozorností. Mnohé veci však môžu byť skôr danajským darom. Ako postupovať, ak ste si domov priniesli nebezpečný tovar? 

Na čo si dávať pozor pri nákupe konkrétnych tovarov? 

Svetelné reťaze 

Svetelné reťaze patria podľa zistení SOI medzi najproblematickejšie druhy vianočného sortimentu (SOI ich označuje ako svetelné „reťazce“). Pri jednej z posledných plošných kontrol zameranej práve na reťaze (realizovanej na prelome rokov 2018/2019) odobrali pracovníci SOI za účelom posúdenia bezpečnosti a zhody s predpísanými technickými vlastnosťami 18 druhov reťazí; z týchto až 8 druhov bolo nebezpečných, 7 nesplnilo technické požiadavky a len 3 druhy v kontrole obstáli. 

Pri nákupe svetelných reťazí SOI odporúča:

- uprednostniť obchodníkov so stálym miestom predaja (aj vzhľadom na možnú reklamáciu),

- reťaz ešte v predajni vyskúšať (nielen z hľadiska funkčnosti, ale aj kvôli overeniu požadovanej farby svetla),

- skontrolovať označenie CE,

- podľa zamýšľaného účelu použitia reťaze preveriť, či je určená do interiéru alebo exteriéru;

- parametre reťaze by mali byť nasledovné:

a) dĺžka kábla medzi vidlicou a 1. objímkou je aspoň 1,5 m,
b) vonkajší priemer vodičov s izoláciou je zhruba 1,5 mm.
c) ak ide o reťaz do exteriéru, je potrebný minimálny stupeň ochrany IP 44,
d) vhodná je aj kontrola celkovej mechanickej pevnosti reťaze – ak je nedostatočná, môže spôsobiť napr. úraz elektrickým prúdom. 

Hračky 

Podľa údajov z databázy RAPEX za rok 2021 sú na slovenskom trhu hračky najčastejšie notifikovaným nebezpečným výrobkom (týka sa ich až 46 % hlásení). S hračkami sa spájajú najmä riziká udusenia a prekročenie limitu niektorých chemických látok (napr. nadlimitný obsah ftalátov v plastových a nafukovacích hráčkach, olova či hliníka v rôznych druhoch prstových farieb alebo bóru v tzv. slizoch či modelovacích hmotách). 

Pri nákupe hračiek sa zamerajte na:

- kontrolu označenia CE,

- pri hračkách na batérie pre menšie deti skontrolujte, či je kryt batérií dostatočne zabezpečený proti tomu, aby dieťa batérie mohlo vybrať vlastnou silou; problematické sú napr. rôzne svietiace paličky, LED náramky či čelenky, ktoré sa môžu pri hre na spojoch rozlomiť a umožniť tak dieťaťu prístup k batériám,  

- menším deťom (najmä batoľatám) nedávajte hračky obsahujúce menšie časti, a to ani (na prvý pohľad) pevne spojené s hračkou (napr. plastové oči či nos na plyšovom zvieratku, prísavky, drevené puzzle s drobnejšími dielikmi); malé súčasti, ktoré vyzerajú pevne spojené s hračkou, sa môžu pomerne ľahko oddeliť (tento nedostatok patrí medzi jeden z najčastejšie zistených pri skúškach realizovaných zo strany SOI),

- pri zvukových hračkách nepodceňujte intenzitu vydávaného hluku – deti si hračky prikladajú blízko k tvári a ušiam a pri prílišnej hlasitosti môže hroziť až poškodenie sluchu,

- pri tzv. ťahacích hračkách by nemala byť šnúra príliš dlhá, inak hrozí riziko zaškrtenia. 

Bižutéria, šperky 

Pri šperkoch, resp. rôznych druhoch bižutérie je určite dobré zvážiť, či ich vôbec kupovať deťom (kupujú sa ako menšia pozornosť pre dievčatá). Bižutériu je vhodnejšie zakúpiť v overených predajniach; problematické výrobky z tohto sortimentu sa bohužiaľ spravidla nedajú rozpoznať na prvý pohľad či pohmatom.

Najčastejšie hlásenými rizikami bižutérie (hlavne ak je v kovovom prevedení) sú nadmerný obsah kadmia (ktoré je karcinogénne), niklu (karcinogén a silný senzibilizátor vyvolávajúci alergické reakcie) a olova. Pri jednej z posledných kontrol, ktorej výsledky SOI zverejnila v októbri tohto roka, patrili medzi najrizikovejšie výrobky náušnice a sety náušníc a náhrdelníkov. 

Kozmetika, parfumy 

Kozmetika a parfumy patria medzi obľúbené vianočné darčeky; ani ich výber ale netreba podceniť. Nahlásené nebezpečné kozmetické výrobky si môžete skontrolovať na stránkach Úradu verejného zdravotníctva SR. Za posledné mesiace je suverénne najfrekventovanejším problémom kozmetických výrobkov (a to hlavne parfumov) obsah látky Butylphenyl Methylpropional (Lilial/BMHCA).

Táto látka totiž bola zakázaná len tento rok a tovary, ktoré ju obsahujú, sa ešte na trhu môžu vyskytnúť. Je spájaná s rizikom poškodenia reprodukčného systému a senzibilizáciou pokožky. Ďalšou často hlásenou problematickou zložkou je aj Methylisothiazolinone (MI); ide o konzervačnú látku spôsobujúcu alergické reakcie povolenú len v zmývateľných výrobkoch. Obsah uvedených látok v konkrétnom prípravku si môžete preveriť aj vy – uvádza sa totiž v zozname jeho zložiek (ingredients). 

Aké sú vaše spotrebiteľské práva, ak zistíte, že ste zakúpili nebezpečný výrobok? 

V prípade, že ste ako spotrebiteľ zakúpili výrobok, ktorý je nebezpečný, môžete ho vrátiť nasledujúcim subjektom:

1) výrobcovi,
2) predávajúcemu,
3) dovozcovi
4) dodávateľovi. 

Všetky uvedené osoby sú povinné od vás nebezpečný výrobok prevziaťnajneskôr v lehote troch pracovných dní od jeho prevzatia vám musia vrátiť jeho kúpnu cenuvrátane účelne vynaložených nákladov, ak ich preukážete (napr. cestovných nákladov na vrátenie výrobku do predajne).

Ak vraciate výrobok predávajúcemu alebo dodávateľovi, mali by ste k nemu doložiť aj doklad o jeho kúpe. Pokiaľ ho však už nemáte k dispozícii, nezúfajte. Aj bez uvedeného dokladu ho môžete vrátiť výrobcovi a dovozcovi, ktorí ho od vás napriek chýbajúcemu dokladu musia prevziať. 

Dodajme, že právo vrátiť nebezpečný výrobok máte aj po uplynutí záručnej doby; toto právo totiž zákon neobmedzuje nijakou lehotou. Tovar zároveň nemusíte vracať v jeho pôvodnom balení. Aj keď je určitý výrobok notifikovaný ako nebezpečný v RAPEXe alebo na stránkach SOI či iného orgánu dozoru (bližšie viď Poznáte RAPEX a RASFF? Mal by ich sledovať každý. Podnikatelia však neustále), nemusí to automaticky znamenať, že aj vami zakúpená vec je riziková  – pri mnohých tovaroch je nebezpečná napr. len určitá šarža.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slovákom zdražejú nápoje aj o 40 %. Štát ukázal ceny po novej „dani z cukru“ (Prehľad)

19. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Slovákom zdražejú nápoje aj o 40 %. Štát ukázal ceny po novej „dani z cukru“ (Prehľad)

Návrh zákona o „dani z cukru“ je už v pripomienkovom konaní. Ministerstvo financií ukázalo, ako chce zdaňovať sladené nápoje a dokonca vypočítalo, koľko by sme za ne mali platiť po... celý článok

Ako sa nahrádza škoda, ktorú vám spôsobí medveď alebo iný chránený živočích?

17. 4. 2024 | Barbora Magočová

Ako sa nahrádza škoda, ktorú vám spôsobí medveď alebo iný chránený živočích?

Takmer každý týždeň sa v médiách objaví nová správa o útoku medveďa. Prítomnosť tohto zvieraťa v určitej lokalite ale nemusí viesť len k škode na zdraví; často býva poškodený aj majetok.... celý článok

Temu topí stovky miliónov v reklame a bombarduje trh. Nehrá fér, sťažujú sa konkurenti

16. 4. 2024 | Michal Hron

Temu topí stovky miliónov v reklame a bombarduje trh. Nehrá fér, sťažujú sa konkurenti

Len málokto si ešte internete nevšimol reklamu na čínske online trhovisko Temu. Agresívna kampaň, do ktorej čínsky dravec neváha naliať stovky miliónov dolárov, však komplikuje biznis... celý článok

Deti mali v darovanom dome bývať, chcú ho však predať. Môžete žiadať dar späť?

9. 4. 2024 | Barbora Magočová

Deti mali v darovanom dome bývať, chcú ho však predať. Môžete žiadať dar späť?

Mladí ľudia sa kvôli vysokým cenám nehnuteľností dostávajú k vlastnému bývaniu čoraz ťažšie. Často preto pomôžu rodičia či starí rodičia, ktorí im darujú dom alebo pozemok vhodný na... celý článok

Ako vysporiadať spoluvlastníctvo, ak je spoluvlastník pozemku neznámy?

8. 4. 2024 | Barbora Magočová

Ako vysporiadať spoluvlastníctvo, ak je spoluvlastník pozemku neznámy?

Vlastníte spoluvlastnícky podiel k pozemku so spolumajiteľmi, ktorí nie sú v liste vlastníctva označení dostatočnými identifikačnými údajmi? Môže ísť o viacero typov spoluvlastníkov... celý článok