5 zásad, ktoré sa oplatí dodržiavať v zime

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 12. 1. 2021
Chlad, zima, sneh, tma patria medzi definície zimy. Dodržaním pár zásad si toto obdobie môžete skvele užiť a vyhnúť sa nástrahám.
5 zásad, ktoré sa oplatí dodržiavať v zime

Zdroj: Shutterstock

Zima je ročné obdobie, z ktorého majú radosť predovšetkým deti. Obzvlásť tá na Slovensku má už v posledných rokoch od romantických  zasnežených pohľadníc ďaleko. Skutočne sneží viac menej na horách a pokiaľ už nasneží v meste, treba sa pripraviť na kalamitu: električky nejazdia, autá stoja v kolónach a cesta po chodníku je len na vlastné riziko.

1) Auto i obuv prispôsobte počasiu

Ak nesledujete predpovede počasia, tak aspoň v zimnom období by ste mali. Hlavne tie na druhý deň. Tie sú už pomerne presné. Ak využívate chytrý mobilný telefón existuje množstvo šikovných aplikácií, ktoré vám aktuálne počasie vo vašej lokalite predpovedajú na daný deň s presnosťou na každú hodinu. Najhoršie zimné počasie totiž nie je ani tak sneženie, alebo silný mráz. Podľa štatistík sa najviac nehôd a úrazov stáva práve vtedy, keď nastane poľadovica. Teploty okolo nuly až do mínus štyroch stupňov celsia, mrholenie či dážď a roztopený sneh na zemi povolí a opäť zamŕza. Vzniká súvislá ľadová vrstva. 

Pokiaľ môžete, z domu vôbec nevychádzajte. To platí hlavne pre dôchodcov, či rodičiov na rodičovskej dovolenke. Pre tých, ktorí sa potrebujú dostať do zamestnania, školy či nutne niekam inam platí, že by mali počasiu vonku prispôsobiť vhodnú obuv a kráčať obozretne, sledovať stav chodníka. Ak sa v takýto deň prepravujete autom, dbajte na zvýšenú opatrnosť, prispôsobte svoju jazdu vozovke a jazdite predvídavo. Taktiež by vám nemala chýbať odporúčaná zimná výbava do auta.

 

2) Na odev si obstarajte reflexné prvky

Najviac nehôd s chodcami býva práve v jesennom a zimnom období, kedý ubúda slnečného denného svetla a noci sa predĺžujú. Zákon už na to pamätá a chodec za zníženej viditeľnosti večer, v noci, skoro ráno ale aj za šera či počas hmly musí mať reflexné prvky. Reflexné prvky upozornia vodiča na chodca až na vzdialenosť 200 metrov.

Používajte prechody, vždy keď je to možné. Inak sa snažte prechádzať v mieste, ktoré je čo najlepšie osvetlené. A tiež sa dávajte pozor na používanie mobilného telefónu keď kráčate. Ani slúchadlá v ušiach sa neodporúčajú. Sluch vníma častokrát aj to, čo očami nevidíte. Obzvlášť v zimných obdobiach by ste mali venovať premávke zvýšenú pozornosť.

3) Dbajte na prevenciu bežných ochorení

Zimné obdobie vytvára skvelé prostredie pre vírusy. Práve tie chrípkové sú v mrazivom počasí životaschopnejšie. Angína, zápal dutín alebo zápal pľúc vás môže z pracovného procesu vyradiť aj na pár týždňov. V tomto období by sa mali mať na pozore aj ľudia so srdcovo-cievnymi ochoreniami.

Predchádzať týmto ochoreniam by ste mali predovšetkým zvýšeným prísunom vitamínov, prípadne využiť preventívne očkovanie. Pozor si dávajte na vianočných trhoch, aby ste pri popíjaní vianočného punču nepodcenili oblečenie a nepodchladili sa.

4) Na hory si okrem lyží pribaľte aj poistenie

Ak sa chystáte na lyžovačku, nezabudnite na poistenie na hory. Toto potrebujete nielen v Alpách ale aj v našich slovenských horách. V prípade, že toto poistenie nemáte a musela by kvôli vám zasahovať horská služba, bude po vás preplatenie nákladov požadovať. Poistenie nestojí viac ako euro na deň a môže vám ušetriť niekoľko tisíc eur.

V minuloročnej zimnej sezóne (december 2019 až marec 2020) zasahovala Tatranská horská služba - dobrovoľný zbor celkovo 404-krát. Z toho až 195-krát sa jednalo o stredne ťažké úrazy ako napr. zlomenina nohy a pod., 105-krát o ľahké úrazy a 84-krát o ťažké úrazy. Horská služba však zasahovala aj z iného dôvodu ako je úraz. Vlani sa jednalo o 20 takýchto prípadov. Napríklad sa pátralo po nezvestnej osobe, no horská služba už zasahovala aj pri žalúdočnej nevoľnosti, akútnom zápale spojiviek či asistovala pri neschopnosti lyžiara zísť kopec a dostať sa do bezpečia. 

Samozrejme pred úrazom na lyžiach, či snowboarde vás poistenie neochráni. Svojím lyžiarskym schopnostiam by ste mali prispôsobiť aj jazdu. Taktiež sa odporúča jazdiť s prilbou a nepodceniť správne nastavenie výstroje. Číslo na Horskú záchrannú službu 18300 by nemalo chýbať medzi kontaktmi vo vašom telefóne. Počas zimnej dovolenky určite sledujte snehové správy a oficiálne výstrahy (napr. lavínové nebezpečenstvo a pod.)

Poistenie na hory potrebujete na Slovensku: V Belianských Tatrách, vo Vysokých a Západných Tatrách, vo Veľkej a Malej Fatre, v Nízkych Tatrách, v Pieninách, Slovenskom raji a v Beskydoch.

5 ) Skontrolujte svoje životné poistenie

Vhodne nastavené životné poistenie vám pomôže prekonať nejpríjemné životné situácie, do ktorých sa môžete dostať aj vďaka zimnému počasiu. Ak ste si životné poistenie založili pred niekoľkými rokmi, je určite vhodné skontrolovať, aké riziká kryje. V čase sa menia i vaše potreby. Rodina sa rozrastá alebo naopak deti opúšťajú hniezdo. Preto je vždy vhodné aktualizovať si aj svoje finančné produkty.

Životné poistenie a pripoistenia chránia v nepríjemných situáciách, keď vážnejší úraz a dlhodobá liečba môžu sťažiť finančnú situáciu v domácnosti. Odporúčajú na najčastejšie tieto poistné krytia

  • pripoistenie pracovnej neschopnosti
  • pripoistenie hospitalizácie
  • pripoistenie odškodného za dobu liečenia úrazu
  • pripoistenie smrteľného úrazu a pod.

Anketa

Kedy prezúvate na zimné pneumatiky?

Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register