Koľko peňazí by ste mali mať, keď tento svet navždy opustíte? Ak vaša odpoveď znie „čo najviac“, autor knihy Die with Zero Bill Perkins by vám oponoval. Podľa neho je ideálnym cieľom minúť svoje peniaze zmysluplne ešte počas života tak, aby nám ostali krásne spomienky a pocit, že sme žili naplno — a zomrieť s nulou na účte.
Pozor, Die with zero nie je o bezbrehom míňaní peňazí a kašľania na budovanie bohatstva. V princípe ide o to, aby sme si bohatstvo vybudovali počas aktívneho života a neodkladali si potešenie z pasívneho príjmu až na starobu či na obdobie, kedy tu už nebudeme. Tiež nehovorí o tom, že by sme nemali budovať majetok pre svojich potomkov, práve naopak: dedičstvo by mali dostávať skôr. Peniaze si predsa do hrobu nevezmeme, tak aký význam má hromadiť ich do poslednej chvíle?
Kontroverzná kniha z roku 2020 prináša unikátny pohľad na šetrenie, investovanie, ale aj na dedičstvo. Predstavíme si niektoré jej princípy.
Die with Zero
Bill Perkins, úspešný investor, podnikateľ a profesionálny hráč pokeru, vo svojej knihe spochybňuje tradičný prístup k peniazom: To väčšnou znamená šetriť (a investovať) celý život, potom si niečo nechať na dôchodok a zvyšok bohatstva prenechať ďalšej generácii.
Perkins však tvrdí, že peniaze majú najväčšiu hodnotu, keď ich vieme premeniť na zážitky — a tie sú najlepšie vtedy, keď sme mladí a zdraví. Jeho myšlienky sú provokatívne, ale oslobodzujúce: peniaze nie sú cieľ, ale prostriedok k naplnenému životu.
Nie je to len o cestách okolo sveta a adrenalínových zážitkoch, ale napríklad aj o trávení času s rodinou a zážitkoch s deťmi, kým je človek ešte mladý a plný energie.
7 inšpiratívnych myšlienok z knihy
Cieľ nie je zomrieť bohatý, ale zomrieť „na nule“
V ideálnom prípade by sme mali využiť svoje peniaze počas života tak, aby sme ich premenili na zážitky, spomienky a naplnenie — nie ich odkladať donekonečna s vidinou, že budú „na starobu“.
Zbytočné je zomrieť s obrovským majetkom, ktorý si nikdy neužijeme a nemáme čas ho rozdať.
Zážitky sú cennejšie než peniaze
Najlepšia „investícia“ je do zážitkov, ktoré prinášajú šťastie a spomienky.
Peniaze majú najväčšiu hodnotu, keď sme mladší a zdravší, preto ich netreba odkladať len na dôchodok.
Čas a energia sú obmedzené
V každej fáze života máme inú úroveň energie a fyzických schopností. Čo sa dá v pohode urobiť v 30-ke, nemusí byť možné v 70-ke.
Preto si treba užívať život primerane veku — neváhať cestovať, športovať, venovať sa dobrodružstvám, rodine, deťom, kým to ide.
Plánujte darovanie za života
Ak chceme zanechať dedičstvo, je lepšie pomôcť svojim blízkym už počas života, keď to vedia oceniť a využiť.
Dedíť vo veku 60+ už mnohým ľuďom nič výrazne nezmení, zatiaľ čo v 30-ke to môže byť transformačné. Či už ide o peniaze alebo nehnuteľnosti.
Zbierajte spomienky, nie len peniaze
Navrhuje si robiť „memory dividends“ — spomienky, z ktorých budete čerpať celý život.
Napr.: výlet okolo sveta v 35-ke prinesie radosť aj spomienky na celý zvyšok života.
Peniaze optimalizujte, nie maximalizujte
Nemá zmysel pracovať nekonečne dlho len preto, aby sme nahromadili viac.
Premýšľajte, koľko potrebujete na pohodlný život a zvyšok času a peňazí využite zmysluplne.
Poistite sa rozumne, ale nepreháňajte to
Ako sa Die with Zero líši od FIRE
V našich zemepisných šírkach je populárnejší koncept FIRE, ktorý je akýmsi protipólom Die with Zero. Hnutie FIRE (Financial Independence, Retire Early) tiež kladie dôraz na to, aby sme si peniaze zariadili tak, aby sme nemuseli doživotne pracovať, ale robí to opačným spôsobom. FIRE zástancovia šetria agresívne v mladosti, investujú čo najviac, žijú veľmi skromne, aby mohli čím skôr prestať pracovať a „konečne začať žiť“.
Bill Perkins však hovorí: ži už teraz. Namiesto odkladania zážitkov na neurčitý (i keď skorší) dôchodok, ich treba realizovať vtedy, keď majú najväčšiu hodnotu. Kým teda FIRE je o odkladaní života, Die with Zero je o životnom tempe, ktoré zohľadňuje čas, energiu a zdravie.
Oba princípy sa však dajú kombinovať. Budovanie pasívneho príjmu je vždy dobrý nápad. Die with Zero má najbližšie k Barista FIRE. Barista FIRE buduje pasívny príjem, no popritom má prácu, ktorá ho síce baví, napĺňa a poskytuje dostatok voľného času, no pravdepodobne by ho neuživila. Nasporené peniaze si však užíva už počas života, nie iba na dôchodku.
Ako títo ľudia zarábajú, investujú a narábajú s peniazmi?
Ľudia, ktorí žijú podľa filozofie Die with Zero alebo aj miernejších verzií FIRE, majú niekoľko spoločných návykov — a tie sú inšpiratívne:
Myslia vedome: Majú jasnú predstavu o tom, čo chcú od života — a tomu prispôsobujú svoje peniaze, nie naopak. Neplytvajú ani na zbytočnosti, ani na statusové symboly, ale dávajú peniazom zmysel.
Zarábajú s rozumom: Často si volia kariéru alebo podnikanie, ktoré ich napĺňa aj finančne aj osobnostne. Niektorí robia klasickú prácu a dôsledne šetria, iní podnikajú a investujú, aby rýchlejšie dosiahli nezávislosť.
Investujú do zážitkov aj aktív: Peniaze dávajú do kvalitných zážitkov (cestovanie, športy, zážitkové vzdelávanie, dobrodružstvá), do vzťahov a zároveň do pasívnych príjmov (akcie, nehnuteľnosti), ktoré im zabezpečia istotu, ale neznamenajú hromadenie.
Dávajú druhým: Veľa z nich pomáha blízkym alebo podporuje charitu ešte počas života — vedia, že keď peniaze pomôžu dnes, majú oveľa väčší dopad, ako keby prišli neskôr.
Cenia si čas: Často si kupujú späť svoj čas — či už prostredníctvom delegovania, kratšieho pracovného času, alebo skoršieho „odchodu na dôchodok“ — aby mohli venovať energiu tomu, čo ich baví a napĺňa.
Prečo sa tým inšpirovať?
Možno nechcete zomrieť na nulu. Možno chcete zanechať dedičstvo alebo si užiť pocit bezpečia z vyššieho majetku. Ale myšlienky Die with Zero nám môžu pomôcť uvedomiť si, že peniaze majú skutočnú hodnotu iba vtedy, keď sa použijú na to, čo nám prináša radosť, zmysel a spomienky — či už pre nás samých, alebo pre iných.
Ako vraví Perkins: „Nezabudni, že čas a zdravie sú rovnako vzácne ako peniaze — a ani jedno z toho nemáš navždy.“
**
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.