Poistný trh na Slovensku sa mení. Konečne nám záleží viac na zdraví

Redakcia | rubrika: Článok | 4. 11. 2022
Nie je žiadne tajomstvo, že Slováci dlhodobo podceňovali starostlivosť o vlastné zdravie. S automobilmi sme chodili do servisu častejšie, ako s našim telom na preventívnu prehliadku. V súčasnosti sa však pomaly ale isto, aj vďaka generačnej výmene, začíname o zdravie zaujímať viac. A s tým sa mení aj systém poistenia, ktoré vyhľadávame.
Poistný trh na Slovensku sa mení. Konečne nám záleží viac na zdraví

Zdroj: Shutterstock

Problémom začínajú byť ochorenia

V minulosti sa ľudia najviac obávali, že ich o schopnosť pracovať pripravia úrazy. Avšak tých je v porovnaní s civilizačnými chorobami veľmi málo. To sa nutne musí objaviť aj na poistných rizikách.

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne stúpol počet invalidných dôchodcov za poslednú dekádu na Slovensku o 9 percent. Kým v roku 2010 ich bolo 206-tisíc, aktuálne invalidné dôchodky poberá vyše 224-tisíc. To je približne o tretinu rýchlejší nárast ako pri starobných dôchodcoch.  

Ešte varovnejšie vyznieva štatistika Union zdravotnej poisťovne. Medzi rokmi 2018 a 2021 narástol počet cievnych mozgových príhod (prípadov mŕtvice) u 40tnikov o alarmujúcich 48 percent. To znamená, že táto kritická choroba sa u ľudí stredného veku vyskytuje o polovicu častejšie. Omnoho viac ako napríklad úrazy.  

„Tieto a ďalšie čísla dokladajú, že ani ľudia v mladšom veku by sa nemali spoliehať na to, že im sa kritická choroba či úraz s následkami vyhnú. V skutočnosti je pravdepodobnosť, že vás prekvapí životná udalosť vyžadujúca dlhšiu liečbu a rehabilitáciu, vyššia ako kedykoľvek v minulosti. Preto by každý dospelý človek mal rozhodne zvážiť uzavretie životného poistenia,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.  

Pri vážnej udalosti, ktorá vás vyradí z práce a zoberie vám podstatnú časť príjmu, je životné poistenie účinná ochrana, ktorá nevráti zdravie, ale vám stratený príjem nahradí. A poskytne vám financie na liečenie či životné výdavky. Najefektívnejším druhom životného poistenia je rizikové životné poistenie, ktoré na Slovensku začína výrazne prevažovať. 

Životné poistenie opäť začína dávať zmysel

Na zlej povesti životného poistenia sa v minulosti podpísali agenti, ktorí často poistenia rušili a obnovovali len s cieľom získať provízie. Rovnako zle nastavené poistenie neuspokojilo ľudí v prípade problémov a v nemalej miere aj predaj poistenia ako „investície“ mu narobil zlé meno. S tým je však koniec a životné poistenie sa opäť stáva produktom, ktorý chráni ľudí.

Podľa štatistiky OVB Allfinanz Slovensko sa podiel rizikového životného poistenia za posledných 5 rokov viac ako zdvojnásobil. Kým v roku 2016 mala väčšina klientov uzavreté investičné životné poistenie a len necelých 40 % rizikové životné poistenie, v minulom roku presiahol podiel rizikového životného poistenia 85 percent.

OVB

RŽP – rizikové životné poistenie, KŽP – kapitálové životné poistenie, IŽP – investičné životné poistenie.

Problémom je aj „ubolená“ duša

V minulých rokoch bolo duševné zdravie považované za tabuizovanú tému. To sa mení a mení sa aj fakt, že Slováci si začínajú uvedomovať, že príčinou straty práce, či neschopnosti pokračovať v zabezpečení rodiny nie sú len telesné, ale aj duševné problémy.

 Nárast psychických problémov v posledných rokoch eviduje aj poisťovňa Allianz. „Počas pandémie nám klienti hlásili každý týždeň v priemere 4 až 5 poistných udalostí, súvisiacich s duševným zdravím. Ide najmä o depresie, úzkostné stavy, reakcie na ťažký stres, akútne psychotické poruchy, ale zaznamenali sme aj nárast škôd na psychike spôsobených požitím alkoholu,“ konštatuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Dárius Nógli.

Od začiatku pandémie v marci 2020 tak Allianz eviduje 539 psychických škôd v hodnote viac ako 264-tisíc eur. Viac ako polovica psychických škôd si vyžadovala hospitalizáciu pacienta a každá piata takáto škoda bola spôsobená požitím alkoholu, pričom štyri prípady skončili smrťou.

„Najvyššie vyplatené poistné plnenia za psychické škody, ktoré sme klientom vyplatili, boli takmer 44-tisíc eur za úmrtie a 27-tisíc eur za ušlý zárobok v dôsledku úzkostných porúch,“ dopĺňa D. Nógli. Slováci teda opäť získavajú dôveru v poistenie aj preto, že si už vedia vybrať krytia, ktoré ich život a životný štandard kryjú pred reálnejšími hrozbami. A to sa samozrejme odrazí aj na spokojnosti s poistením.

Do ochrany investujeme viac

Uvedomenie si, že životné poistenie má zmysel len ak je dobre nastavené už pochopili aj Slováci. Svoje poistné krytie začínajú prispôsobovať reálnym hrozbám, nielen snahe platiť čo najnižšiu cenu. Pozitívnou správou, ktorá svedčí o rastúcej finančnej zodpovednosti Slovákov za vlastné zdravie a život, je rastúce poistné pri rizikovom životnom poistení.

Za posledných 5 rokov stúplo poistné klientov OVB o  30 %. Kým v roku 2016 tvorilo priemerné ročné poistné 425 eur, v minulom roku to už bolo 552 eur. Výrazný nárast z jednotlivých rizík vidieť napríklad pri pripoistení kritických chorôb.

„Pri kritických chorobách narástla priemerná poistná suma za posledných 5 rokov o výrazných 38 percent. Z priemeru 7 409 eur v roku 2017 sme sa v tomto roku dostali na 10 246 eur. Samotné poistné pritom za rovnaké obdobie narástlo len o necelú štvrtinu. To znamená, že ľudia s vyššou poistnou sumou sú nielen adekvátnejšie chránení voči svojim príjmom, ale zároveň ich poistné voči poistnej sume vyjde menej,“ argumentuje M. Búlik.

Správne nastavená  poistná suma by mala dosahovať minimálne jeden ročný čistý príjem, aby pokryla obdobie, kedy sa už nevypláca PNka a ešte nebol schválený invalidný dôchodok. Samozrejme, za predpokladu, že popri kritických chorobách je poistená aj invalidita, čo je jedno zo základných odporúčaní.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+6
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Havarovali ste? Kedy od vás poisťovňa môže vymáhať preplatenie škody?

23. 3. 2023 | Barbora Magočová

Havarovali ste? Kedy od vás poisťovňa môže vymáhať preplatenie škody?

Povinné zmluvné poistenie uľahčuje život poškodeným aj vinníkom dopravných nehôd. Ani PZP však nevylučuje, že čiastku zodpovedajúcu spôsobenej škode nakoniec budete musieť celú hradiť... celý článok

Ak vás poisťovňa po nehode neodškodní správne, bude vám musieť priplatiť

27. 2. 2023 | Barbora Magočová

Ak vás poisťovňa po nehode neodškodní správne, bude vám musieť priplatiť

Povinné zmluvné poistenie by malo byť pre poškodených garanciou, že im škoda spôsobená dopravnou nehodou bude riadne nahradená. Nejde len o materiálne ujmy – pri nehodách často dochádza... celý článok

Ste dlžníkom Sociálnej poisťovne? Od februára máte šancu na odpustenie penále

31. 1. 2023 | Daniel Výcha

Ste dlžníkom Sociálnej poisťovne? Od februára máte šancu na odpustenie penále

Národná rada SR schválila novelu zákona o sociálnom poistení, vďaka ktorej bude Sociálna poisťovňa odpúšťať penále za nedoplatky. Zmena zákona nadobúda účinnosť 1. februára 2023 a bude... celý článok

Úrazy na lyžiarskom svahu: Kto za ne zodpovedá a čo môže poškodený žiadať?

27. 12. 2022 | Barbora Magočová

Úrazy na lyžiarskom svahu: Kto za ne zodpovedá a čo môže poškodený žiadať?

S vianočnými prázdninami sa každoročne rozbehne aj lyžiarska sezóna. Zimné športy sú obľúbenou rekreačnou aktivitou; spájajú sa však aj so zvýšeným rizikom úrazov a poranení. Aké pravidlá... celý článok

Ako zmeniť zdravotnú poisťovňu a na čo si dať pozor?

16. 9. 2022 | Redakcia

Ako zmeniť zdravotnú poisťovňu a na čo si dať pozor?

Finančný príspevok na zdravotnú starostlivosť pre celú rodinu, zľavy pri vyšetreniach či preplatenie doplatkov za lieky. To sú len niektoré z benefitov, na ktoré sa zdravotné poisťovne... celý článok