Rekreačné poukazy vs. príspevok od zamestnávateľa: čo sa oplatí viac?

Roland Regely | rubrika: Článok | 7. 8. 2019
Príspevok od zamestnávateľa a rekreačné poukazy sú zamestnanecké benefity, ktorých cieľom je podporiť cestovný ruch na Slovensku. Aký je však medzi nimi rozdiel? Čo je pre zamestnanca výhodnejšie?
Rekreačné poukazy vs. príspevok od zamestnávateľa: čo sa oplatí viac?

Zdroj: Shutterstock

Nárok na príspevok na rekreáciu od zamestnávateľa, resp. rekreačný poukaz, máte vtedy, ak má váš zamestnávateľ v tomto roku 50 a viac zamestnancov. Ak nemá, takýto príspevok je dobrovoľný a nemôžete si naň nárokovať. Nárok na benefit vám vzniká vtedy, ak ste u daného zamestnávateľa zamestnaný viac ako 2 roky. Obe formy príspevku nesú výhody i nevýhody pre zamestnanca i zamestnávateľa.

Výhody a nevýhody rekreačného poukazu

Jedným z dvoch spôsobov, ako môže firma hradiť prísevok na rekreáciu je rekreačný poukaz. Funguje to na približne rovnakom princípe, ako gastrolístky. To znamená, že od zamestnávateľa dostanete kartu, na ktorej je kredit vo výške maximálneho ročného príspevku. Túto kartu môžete použiť pri platbe za pobyt, pričom sa vám automaticky preráta 55 % z celkovej ceny pobytu.

Pre zamestnanca takéto kartičky predstavujú veľmi jednoduchú formu využitia rekreačného príspevku. Neriešia s ňou žiadnu byrokraciu. Nevýhodu pocíti zamestnávateľ, ktorý za takéto karty musí zaplatiť špecializovaným firmám, ktorým platí sprostredkovateľský poplatok. Províziu za použitie poukazu budú v tomto prípade platiť aj ubytovacie zariadenia, kde uvedený zamestnanec tento benefit využije.

  • Tip redakcie: Predtým, než budete chcieť využiť rekreačný poukaz v niektorom z ubytovacích zariadení si dopredu overte, či toto zariadenie prijíma platby rekreačnými poukazmi. Tento údaj uvidíte na webovej stránke hotela či apartmánu, prípadne si zavolajte na recepciu.
 

ako využiť rekreačný poukaz a príspevok na ubytovanie

Zdroj: Pixabay.com

Výhody a nevýhody príspevku na rekreáciu

Druhý spôsob, ktorý je výhodnejší pre firmy, avšak náročnejší na procesy je možnosť prispieť zamestnancovi na rekreáciu preplatením výdavkov.

Ako to funguje? V ubytovacom zariadení si dáte na svoje meno vystaviť faktúru za pobyt. S touto faktúrou prídete za svojím zamestnávateľom a ten vám zaplatí 55% zo sumy, maximálne však 275 eur. Môže tak urobiť v hotovosti, najčastejšie sa však tento rozdiel vyrovnáva pri nasledujúcej mzde.

Zamestnávateľ ani hotel v tomto prípade nemá vyššie náklady na províziu. Nevýhodou je byrokracia spojená s faktúrami a tiež skutočnosť, že nie všetky ubytovacie zariadenie môžu resp. chcú vystaviť faktúru za ubytovanie pre fyzickú osobu. Aj v tomto prípade by ste si pred rezerváciou ubytovanie mali overiť skutočnosť, či daný hotel alebo apartmán vystavuje faktúry za ubytovanie.

Výhodou môže byť pre vás tiež, že zamestnávateľ vám v rámci rekreačného príspevku musí uhradiť aj náklady na manželku, deti, súrodencov a kohokoľvek, kto s vami pobyt absolvuje. Môžete ním napríklad zaplatiť pobyt vášho dieťaťa v detskom tábore.

Rekreačný príspevok je oslobodený od daní a odvodov. Neplatíte z neho teda žiadne dane.

Na čo si dať pozor pri rekreačných poukazoch a príspevkoch

  • Zamestnávateľ vypláca len 55% z ceny pobytu v maximálnej výške 275 eur
  • Rekreačný poukaz môžete využiť len na dovolenku na Slovensku
  • Pred tým než sa ubytujete, overte si možnosť platenia s rekreačným poukazom resp. možnosť vystaviť faktúru na fyzickú osobu

SNS navrhuje rekreačné poukazy pre všetkých

Slovenská národná strana pred nedávnom informovala, že v Národnej rade už predložila návrh novely zákona o podpore cestovného ruchu, aby rekreačné poukazy mohli využívať všetci zamestnanci od začiatku roka 2021. V prípade vôle celého spoločenského spektra je strana pripravená navrhnúť účinnosť zmeny aj od 1. januára 2020.

V najbližšom období sa teda možno ešte dočkáme zmien týkajúcich sa aktuálnych rekreačných poukazov a príspevkov od zamestnávateľa na rekreáciu.

Anketa

Sú podľa Vás potrebné rekreačné poukazy?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci objavili kľučku v transakčnej dani, peniaze si posielajú takmer zabudnutým spôsobom

14. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci objavili kľučku v transakčnej dani, peniaze si posielajú takmer zabudnutým spôsobom

V snahe obísť traksakčnú daň sa niektorí podnikatelia vracajú k hotovostným transakciám, zatiaľ čo iní objavili staronovú možnosť: poštové poukážky. Slovenská pošta hlási zvýšený záujem... celý článok

Rodinná firma z Piešťan mení svet modernej stomatológie už viac ako 60 rokov

9. 4. 2025 | Redakcia

Rodinná firma z Piešťan mení svet modernej stomatológie už viac ako 60 rokov

Ak ste sa niekedy ocitli v zubárskom kresle v zahraničí, je tu šanca, že ste sedeli v slovenskom výrobku. Spoločnosť Diplomat Dental v Piešťanoch vyrába kreslá svetovej kvality. Nenechajte... celý článok

Aj menšinoví spoločníci s.r.o. môžu mať zásadný vplyv na chod firmy. V ktorých prípadoch?

7. 4. 2025 | Barbora Magočová

Aj menšinoví spoločníci s.r.o. môžu mať zásadný vplyv na chod firmy. V ktorých prípadoch?

V spoločnosti s ručením obmedzeným zvyčajne rozhoduje názor majoritných spoločníkov. Existujú však situácie, v ktorých im prevaha nepostačí. Niektoré vyplývajú zo zákona, iné si spoločníci... celý článok

Slovenskí podnikatelia zúria: Transakčná daň z nich za pár hodín vycicala stovky eur

3. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slovenskí podnikatelia zúria: Transakčná daň z nich za pár hodín vycicala stovky eur

Transakčná daň na Slovensku spôsobila v podnikateľskom prostredí nebývalý chaos, pričom sociálne siete zaplavili príspevky od firiem sťažujúcich sa na nové poplatky. Banky začali strhávať... celý článok

Radšej cash, prosím. Obchodníci prosia Slovákov, aby im platili v hotovosti

3. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Radšej cash, prosím. Obchodníci prosia Slovákov, aby im platili v hotovosti

Slovenské obchody a reštaurácie čelia novej výzve v podobe dane z finančných transakcií, ktorá vstupuje do platnosti od 1. apríla 2025. Táto daň spôsobila, že podniky začali uprednostňovať... celý článok