Ak si ešte nesporíte, začnite čím skôr

PR článok | rubrika: PR článok | 7. 11. 2022
Správny čas na sporenie je vždy. Stačí trochu disciplíny a môžete sporiť aj menšími čiastkami, ale je dôležité začať.
Ak si ešte nesporíte, začnite čím skôr

Zdroj: Shutterstock

Komerčná spolupráca

Predstavte si klasickú krivku vývoja ceny akcií alebo akciového indexu. Raz ide nahor, raz nadol. Aktuálne sa ceny akcií a akciových indexov nachádzajú skôr v dole, tzn. práve teraz je ten najvhodnejší čas začať investovať, lebo cenné papiere budete nakupovať lacnejšie.

Sporenie nie je iba odkladanie si na tzv. horšie časy. Sporenie by sme mali vnímať ako investovanie do svojej budúcnosti a do budúcnosti svojich blízkych. Ak sme  v produktívnom veku, tak časť našich príjmov je určená na vytváranie úspor na dôchodok prostredníctvom minimálne jedného alebo všetkých troch dôchodkových pilierov a ruku na srdce, koľkí z nás si sporia v druhom a/alebo v treťom pilieri?

Slovo diverzifikácia je dôležité práve v oblasti úspor. Doplnkové dôchodkové sporenie by malo byť samozrejmosťou a okrem toho by sme mali mať aj súkromný sporiaci účet, kam si budeme mesačne posielať finančné prostriedky. Vytvárame si tak finančnú rezervu a tá sa môže hodiť nielen na dôchodku, ale aj v prípade potreby neočakávaných výdavkov, kedy si nebudeme musieť vziať napr. spotrebný úver.

Ako si správne vybrať?

V poslednom období sa veľa hovorí o investovaní a o sporení si na dôchodok práve prostredníctvom investovania do rôznych typov fondov. Keď sa spomenie slovo investovanie, tak nás väčšinou napadne riziko a možnosť prísť o všetko.

Áno, s každou investíciou je spojené riziko a nič nie je vo svete investícií garantované, ale oveľa dôležitejšie je, že práve investovanie z dlhodobého hľadiska nám poskytuje príležitosť nasporiť si dostatok financií, aby sme sa práve na dôchodku nemuseli báť prípadnej zvýšenej inflácie, energetickej krízy či rastúcich cien potravín. Investovanie je beh na dlhú trať a teda očakávať rýchly zisk za pár mesiacov je nesprávne.

Investovanie do fondov už dávno nie je iba pre boháčov. Je dostupné naozaj pre každého. Pri výbere toho správneho sporiaceho programu je potrebné si najmä zodpovedať nasledovné otázky:

  • Aký je môj investičný cieľ – na čo chcem nasporené peniaze minúť?
  • Aký je môj investičný horizont – za koľko rokov, resp. kedy chcem použiť nasporené peniaze na svoj cieľ?
  • Aké veľké riziko som ochotný podstúpiť – viem si zachovať chladnú hlavu, keď trhy budú klesať? Som si vedomá/ý že nič nemám garantované?
  • Koľko si môžem dovoliť mesačne sporiť?

Toto sú iba tie najzákladnejšie otázky, na ktoré by sme mali poznať odpovede predtým, ako začneme s akýmkoľvek investovaním. Finančný sprostredkovateľ tých otázok bude mať určite viac 😊

V neposlednom rade je dôležité, kto stojí za správou fondov a aké ma skúsenosti v oblasti investovania a správy investícii.

Už 20 eur mesačne vám môže zabezpečiť dôchodok podľa vašich predstáv

ETF Sporenie program od najstaršej slovenskej správcovskej spoločnosti je určený pre každého, kto si chce sporiť napr. na dôchodok, kvalitnejšie vzdelanie pre svoje deti alebo si chce zabezpečiť finančnú rezervu do budúcnosti pre seba alebo pre svojich blízkych. Práve dlhodobé a pravidelné investovanie poskytuje príležitosť zmierniť infláciu a v dlhodobom horizonte zhodnotiť svoje úspory tak, že sa na odchod do dôchodku budete tešiť.

ETF Sporenie ponúka na výber z 3 investičných stratégií tvorených ETF fondami obchodovanými na burze medzinárodných popredných správcov fondov. Tieto ETF fondy pokrývajú globálne trhy a hlavné odvetvia svetovej ekonomiky tým, že kopírujú vývoj indexov ako napr.  S&P500, MSCI World, EURO STOXX a pod., vývoj komodít, dlhopisov alebo vybraných skupín aktív. Výška očakávaného výnosu závisí nielen od výberu investičnej stratégie, ale aj od doby sporenia a výšky pravidelného vkladu. Cieľom je prinášať vyššie výnosy pri strednom až vysokom stupni investičného rizika.

 

31-ročné skúsenosti v oblasti investovania

IAD Investments, správ. spol., a.s. je najstaršia slovenská správcovská spoločnosť pôsobiaca na slovenskom kapitálovom trhu od roku 1991. V rámci svojho pôsobenia spravuje aktíva najmä na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Poľsku v hodnote viac ako 1,7 miliardy EUR. Aktuálne spravuje 14 vlastných podielových fondov a svojim investorom ponúka aj individuálnu správu aktív a sporiace programy.

Medzi najviac oceňované podielové fondy odbornou a laickou verejnosťou patria Prvý realitný fond, Growth Opportunities a najstarší slovenský podielový fond 1.PF Slnko. IAD Investments, správ. spol., a.s. je súčasťou významnej investičnej skupiny Pro Partners Holding, a.s., ktorá pôsobí v najmä v sektoroch private equity, real-estate a financiách v krajinách strednej a východnej Európy.

Viac informácií o spoločnosti a jej produktoch sa dozviete na www.iad.sk . Ak ešte nie ste naším klientom alebo máte záujem o investovanie do podielových fondov alebo ETF Sporenia, obráťte sa na svojho finančného sprostredkovateľa.

Tento materiál je marketingovým oznámením. ETF Sporenie ponúka tri investičné stratégie so stredným až vysokým stupňom investičného rizika a je určené pre osoby, ktoré sú neprofesionálnymi klientami, rezidentmi  Slovenskej republiky, a ktoré sú ochotné podstúpiť stredné až vysoké riziko spojené s investíciou, a teda riziko kolísania jej hodnoty, prípadne aj straty investovaných prostriedkov, a ktorých investičné ciele smerujú k zhodnoteniu majetku a / alebo vytvoreniu finančnej rezervy. Pri poskytovaní ETF Sporenia je portfólio klienta tvorené cennými papiermi ETF, ktorými sú cenný papier fondu obchodovaného na burze tzv. ETF a peňažnými prostriedkami určenými na nadobudnutie cenných papierov ETF. S investíciou do cenných papierov ETF v ETF Sporení je spojené aj riziko, hodnota tejto investície sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy.

Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si všetky súvisiace informácie o ETF Sporení vrátane poplatkov, ktoré ako klient hradíte, v dokumentoch: Obchodné podmienky pre ETF Sporenie, Ponuka Investičných stratégií pre ETF Sporenie, Zmluva pre ETF Sporenie, Sadzobník poplatkov pre ETF Sporenie a Informácia o IAD a ňou poskytovaných službách, ktoré sú k dispozícii v slovenskom jazyku v sídle IAD, v sídle sprostredkovateľa resp. u sprostredkovateľov, ktorí sú podriadenými finančnými agentami a vykonávajú finančné sprostredkovanie na základe zmluvy uzavretej so sprostredkovateľom.

 

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

investícia, investovanie, sporenie

Toto ste už čítali?

Meď ako nové zlato? Nová príležitosť aj pre konzervatívnych investorov

29. 3. 2023 | Redakcia

Meď ako nové zlato? Nová príležitosť aj pre konzervatívnych investorov

Len málokoho pri slove komodity napadne niečo iné, než ropa, plyn či zlato. Čoraz populárnejšou položkou sa však za posledný rok stáva práve meď. Má totiž široké využitie v stavebníctve... celý článok

Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

9. 3. 2023 | Marek Mittaš

Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

Investovanie do akcií patrí medzi časté spôsoby zabezpečenia sa na dôchodok. Už aj na Slovensku je bežné, že ľudia, ktorí zbohatli dedením, podnikaním či inou aktivitou, často využívajú... celý článok

Ako sa líšia finančný agent a finančný poradca? Hradia škodu, ak poradili zle?

20. 2. 2023 | Barbora Magočová

Ako sa líšia finančný agent a finančný poradca? Hradia škodu, ak poradili zle?

Premýšľate, ako sa postarať o peniaze, aby zbytočne neležali na účte? Alebo potrebujete vyriešiť inú záležitosť súvisiacu s financiami? Možno ste už v kontakte s konkrétnou osobou,... celý článok

Plánujete investovať do nehnuteľnosti v zahraničí? Na toto si dajte pozor!

13. 2. 2023 | Redakcia

Plánujete investovať do nehnuteľnosti v zahraničí? Na toto si dajte pozor!

Kúpa nehnuteľnosti v zahraničí láka čoraz viac Slovákov. Niet sa čo čudovať, veď mnohých dovolenkových rajoch totiž za cenu garsónky v Bratislave kúpite luxusný apartmán s bazénom a... celý článok

Nad NFT sa zmráka: Ide o nový podvod na malých investorov?

7. 2. 2023 | Redakcia

Nad NFT sa zmráka: Ide o nový podvod na malých investorov?

Keď technológia blockchainu umožnila vytváranie NFT, trh zaplavil ošiaľ. Z malej skupiny krypto fanúšikov sa NFT rozšírili medzi celebrity, fanúšikov, organizátorov podujatí a ich účastníkov... celý článok