Najúspešnejší a najbohatší investori: Kam smerujú ich peniaze a čo všetko vlastnia?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 13. 7. 2022 | 1 komentár
Cieľom každého investora je zhodnotiť svoje peniaze. Avšak nie všetky investície vás k tomuto cieľu dokážu priblížiť. Pokiaľ chcete zvýšiť svoje šance na profit, je dobré učiť sa od profesionálnych investorov – ideálne od tých najúspešnejších. V tomto článku sa dozviete viac o tom, kde majú najbohatší investori investované svoje peniaze.
Najúspešnejší a najbohatší investori: Kam smerujú ich peniaze a čo všetko vlastnia?

Zdroj: Shutterstock

Warren Buffett

Warren Buffett sa vďaka svojim investičným rozhodnutiam stal milionárom vo veku 30 rokov. Vo veku 91 rokov je podľa Forbes 7. najbohatším človekom na svete. Ako to dosiahol? Jedným z kľúčov k jeho úspechu je to, že začal veľmi skoro zbierať skúsenosti – prvé akcie kúpil už ako 11-ročný. V súčasnosti väčšinu svojich investícií realizuje cez holdingovú spoločnosť Berkshire Hathaway. Od roku 1970 je jej CEO a dodnes vlastní najväčší podiel jej akcií.

Buffett sa v priebehu svojej kariéry držal názoru, že treba investovať do podhodnotených spoločností s kvalitným vedením. Dnes sú najväčšími položkami v portfóliu Berkshire Hathaway spoločnosti, ako Apple, Bank of America, American Express, Chevron a Coca Cola.

Jim Simons

Vyštudovaný matematik Jim Simons si vďaka investovaniu vybudoval majetok v hodnote takmer 30 miliárd dolárov. Veľkým krokom v jeho kariére bolo založenie spoločnosti Renaissance Technologies. Za najväčší úspech sa však dá považovať fond Medaillon, ktorý je určený najmä pre zamestnancov firmy.

Tento fond, na ktorého spravovaní sa podieľal aj Simons, dokázal za 30 rokov od založenia v roku 1988 vygenerovať 39 % zhodnotenie. Tým dosiahol rekord na Wall Street. Portfólio Renaissance Technologies obsahuje najmä akcie spoločností z oblasti technológií. Popri akciách, ako Apple, Tesla, Amazon či Zoom v ňom nájdete aj rôzne farmaceutické firmy.

Ken Griffin

Ken Griffin, zakladateľ a väčšinový vlastník spoločnosti Citadel, sa dnes môže vďaka svojim investíciám z minulosti pochváliť majetkom v hodnote 25,4 miliárd dolárov. Citadel je investičná hedge fondová skupina s viac ako 1400 zamestnancami.

Ken Griffin sa pri investovaní riadi matematickou analýzou. Portfólio jeho spoločnosti nie je kvôli tomu zamerané na konkrétny priemysel alebo špecifickú oblasť trhu. Medzi položkami s najväčšou hodnotou nájdete fond SPDR S&P 500, AT&T, Tesla, Visa alebo Booking.

Carl Icahn

Tento muž s majetkom v hodnote viac ako 15 miliárd dolárov opakovane dokázal, že patrí k jedným z najúspešnejších aktivistických investorov sveta. Jeho stratégia spočíva v nakupovaní akcií menších firiem a ich následnom pretvorení na úspešné spoločnosti.

Väčšinu investícií robí v mene vlastného konglomerátu Icahn Enterprises. Následkom jeho stratégie je portfólio tejto spoločnosti pomerne premenlivé. Keď Icahn vidí príležitosť, kúpi menšiu firmu, zabezpečí jej kvalitné vedenie, rozbehne biznis a následne akcie predá so ziskom. Medzi jeho dlhodobejšie investície patria väčšinové podiely v spoločnostiach Ferrous Resources a Viskase alebo menšie podiely na akciách, ako Pep Boys, CVR či Vivus.

Bill Gates

Meno Bill Gates je známe najmä v oblasti technológií, keďže je jedným zo spoluzakladateľov Microsoftu a 4. najbohatším človekom na svete. Prečo sa teda objavil na zozname najbohatších investorov? Lebo svoje majetky generované podnikateľskými aktivitami z minulosti začal vo veľkej miere investovať.

Na tento účel si dokonca založil vlastnú spoločnosť Cascade Investment. Veľké sumy vložil do akcií firiem zameraných na ochranu životného prostredia. Kúpil napríklad štvrtinu spoločnosti Ecolab, ktorá vyvíja systémy na čistenie vody. Taktiež vlastní TerraPower, firmu zameranú na návrh jadrových reaktorov. Okrem toho vlastní veľa nehnuteľností – od luxusných víl až po hotely.

Steve Cohen

Steve Cohen vybudoval veľkú časť svojej kariéry na dvoch hedge fondoch. Prvý z nich, SAC Capital Advisors, sa v roku 2014 dostal do problémov s nelegálnym využívaním informácií pri obchodovaní. To ho stálo 1,8 miliardy dolárov na pokutách. Svoje záväzky poctivo splatil a po dvojročnom zákaze sa vrátil späť k spravovaniu vonkajšieho kapitálu.

Firmu SAC Capital Advisors premenoval na Point72 Asset Management a tento hedge fond vlastní dodnes. Jeho fond aktuálne spravuje takmer 25 miliárd dolárov. Tieto financie sú investované do akcií spoločností, ako Booking, Merck & Co, Amazon, Fedex, Visa, Mastercard alebo Uber.

George Soros

S majetkom v hodnote „iba“ 8,6 miliardy dolárov možno nevyzerá ako najbohatší investor, no pri pohľade na jeho kariéru sa určite dá zaradiť medzi najúspešnejších. Začínal ako bankár, ktorý si v roku 1969 založil svoj prvý hedge fond Double Eagle v USA. O rok neskôr mal dosť peňazí na založenie ďalšieho fondu Soros Fund Management. Následne premenoval Double Eagle na Quantum Fund a 40 rokov sa venoval investovaniu prostredníctvom týchto fondov.

V roku 2018, keď sa hodnota jeho majetku pohybovala nad hranicou 25 miliárd dolárov, daroval viac ako 18 miliárd svojej nadácii Open Society Foundation, ktorá sa venuje podpore ľudských práv a rasovej rovnosti.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 1 komentárov

Toto ste už čítali?

Meď ako nové zlato? Nová príležitosť aj pre konzervatívnych investorov

29. 3. 2023 | Redakcia

Meď ako nové zlato? Nová príležitosť aj pre konzervatívnych investorov

Len málokoho pri slove komodity napadne niečo iné, než ropa, plyn či zlato. Čoraz populárnejšou položkou sa však za posledný rok stáva práve meď. Má totiž široké využitie v stavebníctve... celý článok

Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

9. 3. 2023 | Marek Mittaš

Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

Investovanie do akcií patrí medzi časté spôsoby zabezpečenia sa na dôchodok. Už aj na Slovensku je bežné, že ľudia, ktorí zbohatli dedením, podnikaním či inou aktivitou, často využívajú... celý článok

Ako sa líšia finančný agent a finančný poradca? Hradia škodu, ak poradili zle?

20. 2. 2023 | Barbora Magočová

Ako sa líšia finančný agent a finančný poradca? Hradia škodu, ak poradili zle?

Premýšľate, ako sa postarať o peniaze, aby zbytočne neležali na účte? Alebo potrebujete vyriešiť inú záležitosť súvisiacu s financiami? Možno ste už v kontakte s konkrétnou osobou,... celý článok

Plánujete investovať do nehnuteľnosti v zahraničí? Na toto si dajte pozor!

13. 2. 2023 | Redakcia

Plánujete investovať do nehnuteľnosti v zahraničí? Na toto si dajte pozor!

Kúpa nehnuteľnosti v zahraničí láka čoraz viac Slovákov. Niet sa čo čudovať, veď mnohých dovolenkových rajoch totiž za cenu garsónky v Bratislave kúpite luxusný apartmán s bazénom a... celý článok

Nad NFT sa zmráka: Ide o nový podvod na malých investorov?

7. 2. 2023 | Redakcia

Nad NFT sa zmráka: Ide o nový podvod na malých investorov?

Keď technológia blockchainu umožnila vytváranie NFT, trh zaplavil ošiaľ. Z malej skupiny krypto fanúšikov sa NFT rozšírili medzi celebrity, fanúšikov, organizátorov podujatí a ich účastníkov... celý článok