Kúpiť, držať, alebo predať? Kam investovať v neistých dobách? Odpovedajú experti

Marek Mittaš | rubrika: Očami expertov | 5. 4. 2022
Drobní investori majú v súčasnosti tiesnivý pocit, že sa zmietame v neistých časoch a ekonomika reaguje nepredvídateľne. Skúsenejší však trpezlivo sledujú paniku a dobre vedia, že nežijeme prvé „neľahké“ časy.
Kúpiť, držať, alebo predať? Kam investovať v neistých dobách? Odpovedajú experti

Zdroj: Shutterstock

Ľudstvo počas svojho vývoja zažilo pandémie, vojny a katastrofy aj zásadnejších rozmerov. A na konci boli víťazmi práve tí, ktorí nepodľahli emóciám, ale investovali s chladnou hlavou a strategicky. 

Odborníkov sme sa preto pýtali, ako investovať časoch, kedy pandémia COVID-19 ešte neodznela a svet je napätí z vojnových udalostí. 

Je čas meniť investičnú stratégiu, alebo s pokojom Angličana pokračovať v nastavenom kurze?

Stanislav Pánis

analytik J&T BANKY

Stanislav Pánis
+14
+
-

Z dlhodobého hľadiska nepochybujeme, že akciové trhy ako celok sa z tejto vojny, podobne ako z mnohých iných, spamätajú, vymažú straty a posunú sa na nové historické maximá, tak ako urobili nedávno po koronašoku. Žiada si to len trpezlivosť. 

Už investičný mág Warren Buffett povedal, že akciový trh je zariadenie, ktoré posúva peniaze od netrpezlivých k tým trpezlivým. Dôležité aj v dnešných pohnutých časoch s výraznými výkyvmi cien finančných aktív je zachovať si chladnú hlavu, byť disciplinovaný a nenechať sa vystrašiť najrôznejšími často až apokalyptickými projekciami. Koniec sveta nenastáva každý deň a netreba ho vidieť za každým rohom. 

Ostať „hlucho a slepo" zainvestovaný je to najlepšie, čo môžete urobiť. Snaha o časovanie vstupov či výstupov na trh a vyhnutie sa korekciám stojí väčšinu bežných investorov viac peňazí, ako keby počas poklesu ostali plne zainvestovaní, naznačil už dávnejšie legendárny asset manažér Peter Lynch. 

Pokiaľ je investičná stratégia dobre stanovená a sedí na daný profil investora, nie je potrebné ju zásadne meniť ani v súčasných pohnutých časoch. Jedine upraviť taktické váhy portfólií vzhľadom na makroekonomickú realitu a kroky centrálnych bánk smerom k podváženiu dlhopisov a nadváženiu komodít a energetickej expozície.

Matej Varga

head of Investments v 365.invest.

Matej Varga
+1
+
-

Súčasný stav na trhu a v ekonomike nie je zásadne odlišný od histórie. Do vývoja trhu a diania na ňom vstúpilo v minulosti viacero situácií, medzi ktorými bola aj rastúca inflácia, vojnové konflikty či geopolitické zmeny. Trhy sa týmto udalostiam neustále prispôsobujú.

Od roku 2008 prináša radikálnejšiu zmenu inflácia. Po viac ako desiatich rokoch sa musia investori zobudiť do sveta, v ktorom inflácia rastie. Súčasná realita je o vysokej inflácii a veľmi nízkych sadzbách. Držať preto hotovosť na účte sa neoplatí. 

Pri výbere aktív do portfólia je inflácia zásadným faktorom. Investor si pri dlhopisovej zložke potrebuje vyberať také dlhopisy, ktoré nejakým spôsobom dokážu odolávať vysokej inflácii alebo pri nej netrpia až tak ako klasické štátne dlhopisy s dlhou splatnosťou. Vhodné je vyberať si takzvaný inflation protected securities alebo cenné papiere, či štátne dlhopisy s kratšou splatnosťou. 

Je tu tiež preferencia voči americkým dlhopisom oproti tým európskym. Siahať sa pritom môže aj po high yield dlhopisoch z neinvestičného pásma, lebo tam má riziková prémia vo zvyku kompenzovať pokles zložky, ktorá je prispôsobená nárastom inflácie a sadzieb. Vďaka tomu dokážu zarábať v čase, keď štátne dlhopisy trpia. 

Príliš konzervatívne investície s dlhým investičným horizontom aktuálne nie sú vhodnou stratégiou. Ide napríklad o sporenie na dôchodok prostredníctvom investovania do dlhopisov. V takomto prípade sú preferované akcie aj v kontexte rastúcej inflácie. Očakáva sa tu stále kladné zhodnotenie, kým pri dlhopisoch zas negatívne. Zmeny je vhodné robiť v prípade, že investor investuje na dlhšie obdobie. Ak má klient dynamickejšie orientovaný fond, napríklad zmiešaný, možno ponechať investície v tejto stratégii, najmä, keď ide o aktívne riadený fond.

Marián Búlik

finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko

Marián Búlik
+4
+
-

Súčasná doba je extrémne neistá azda pre každého investora. Pandémia ešte neodznela a svet je napätí z vojnových udalostí. Ako dnes vidíte svet investícii? Je čas meniť investičné stratégiu? Niektoré aktíva možno odpredať, alebo ich časť, iné prikúpiť? Ako vnímate pohyby v investičnom svete?

Aj keď sa návrat globálnej ekonomiky na predpandemickú úroveň v dôsledku dopadov vojny, narušených obchodných tokov, ako aj inflácie (a s tým súvisiacich opatrení centrálnych bánk) o nejakú dobu oneskorí, nie je dôvod podliehať panike. Všeobecne sa očakáva, že finančné trhy, najmä tie v USA by mohli tento rok narásť o 5-7 percent. 

Pravdepodobne to nebude rekordný rast, aký sme videli v uplynulých dvoch rokoch, avšak investovanie na finančných trhoch je stále jediný nástroj, ktorý reálne dokáže dlhodobo porážať infláciu a k tomu prinášať udržateľný výnos. Aj keď úvod tohto roka poznamenala korekcia trhov, optimistický signál vyslalo zmazanie strát svetových trhov za necelý mesiac od vypnutia vojny.

Keďže investícia je beh na dlhú trať, nevidím žiadny dôvod v tomto čase meniť investičnú stratégiu. Práve naopak, za najlepšie rozhodnutie v aktuálnej situácii považujem dodržanie pôvodne zvolenej investičnej stratégie a investičných cieľov. Zároveň v čase poklesu dávam na zváženie dokupovanie podielov za aktuálne nižšiu cenu. Týmto spôsobom sa nákupná cena aktív priemeruje, čo v konečnom dôsledku zvyšuje výnos.

Je pochopiteľné, že ľudia v čase neistoty viac či menej podliehajú panike a aj na úvod vojny som čelil mnohým otázkam, či nie je lepšie predať aktíva a držať výrazne viac hotovosti. Klientom som vysvetľoval, že tento krok by im priniesol len vyššiu stratu, keďže inflácia má na hotovosť najhorší dopad. Aj keď záujem o pravidelné investovanie v úvode vojny poklesol, predpokladám, že zmazanie strát svetovými indexami za necelý mesiac klientov povzbudí, aby sa o pravidelné investovanie opäť začali zaujímať.Dominik Hapl

analytik Across Private Investment

Dominik Hapl
+1
+
-

Na trhy sa pozeráme vždy z dlhodobého hľadiska. Časovanie trhu je náročné a nedáva zmysel "preskakovať" z jednej triedy aktív do druhej len preto, že nás ovládne panika a bojíme sa, čo bude. Ukazuje sa, že najlepšie je zachovať si chladnú hlavu, skupovať poklesy, investovať priebežne a byť diverzifikovaný medzi všetky triedy aktív. To je recept na úspech. 

Ak vstúpite na trh hoci aj na lokálnych maximách, je až 90 %-ná pravdepodobnosť, že o päť rokov budú vyššie, ako keď ste kupovali. Dnes vieme povedať že trhy sú 10 až 20 % pod vrcholmi. To indikuje, že je vysoká šanca, že za päť rokov tam bude viac peňazí. Preto sa dnešná situácia dá hodnotiť aj ako atraktívna príležitosť aj napriek tomu, že ešte nevidíme svetlo na konci tunela. Očakávame, že skôr či neskôr sa konflikt podarí vyriešiť a ekonomiky sa adaptujú na nové prostredie.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

ETF: Ako využiť príležitosť zarobiť

12. 4. 2024 | Daniel Výcha

ETF: Ako využiť príležitosť zarobiť

ETF fondy patria medzi veľmi obľúbené finančné inštrumenty mnohých menších aj väčších investorov. Prinášajú zaujímavé zhodnotenie a investovanie do nich nie je vôbec náročné. Avšak... celý článok

Najzaujímavejšie investičné oblasti, ktoré sú mimo pozornosti investorov

20. 3. 2024 | Daniel Výcha

Najzaujímavejšie investičné oblasti, ktoré sú mimo pozornosti investorov

Investori majú v dnešnej dobe nespočetné možnosti, do čoho investovať. Okrem obľúbených a najrozšírenejších finančných inštrumentov, ako sú akcie a dlhopisy, si môžu vybrať aj zlato,... celý článok

Nad Bitcoinom lámali palicu, dnes láme rekordy

18. 3. 2024 | Redakcia

Nad Bitcoinom lámali palicu, dnes láme rekordy

Bitcoin má väčšiu kapitalizáciu ako striebro, Craig Wright nie je Satoshi, Ethereum prešlo ďalším upgradom a za novú Teslu môžete zaplatiť dogecoinami. Svet kryptomien je zasa plný... celý článok

Najväčšie investičné úspechy roka 2023

9. 2. 2024 | Daniel Výcha

Najväčšie investičné úspechy roka 2023

Rok 2023 bol pre investície veľmi zaujímavý. Po dlhej pandémii, ktorá výrazne ovplyvnila mnohé segmenty, sme si museli najmä v rámci financií a investovania zvyknúť na novú realitu.... celý článok

Podielové fondy sú atraktívne aj pre menších investorov. Môžu vďaka nim diverzifikovať investičné riziko

28. 12. 2023 | Redakcia

Podielové fondy sú atraktívne aj pre menších investorov. Môžu vďaka nim diverzifikovať investičné riziko

Podielové fondy sú spoľahlivou bránou do sveta investícii prakticky pre každého. Aj drobný, začínajúci a nesmelý investor s pár desiatkami eur sa vďaka nim môže podieľať na výnosoch... celý článok