Čo spôsobuje cenové rozdiely medzi hlavnými ropnými benchmarkmi?

Kamil Boros | rubrika: Článok | 25. 5. 2009
Vývoj cien dvoch hlavných ropných benchmarkov WTI a Brent bol v minulosti takmer perfektne korelovaný. V posledných mesiacoch však medzi nimi došlo k historicky najvyšším odchýlkam, hlavnú príčinu tohto javu netreba hľadať vo fundamentoch, ale najmä v logistike.
Čo spôsobuje cenové rozdiely medzi hlavnými ropnými benchmarkmi?

Zdroj: Shutterstock

Ropa WTI (West Texas Intermediate) je vysoko kvalitná ľahká ropa s nízkym obsahom síry, väčšina ktorej sa ťaží na americkom stredozápade a slúži ako podkladové aktívum pre futures kontrakty na Newyorskej komoditnej burze (NYMEX). Brent je ľahká ropa pochádzajúca zo Severného mora a slúži ako podkladové aktívum pre futures kontrakty na elektronickej Interkontinentálnej burze (ICE). Má však vyšší obsah síry, t.j. je menej kvalitná, a preto sa obvykle obchoduje zhruba o jeden dolár za barel lacnejšie ako WTI.

WTI - ponuka a dopyt po rope z Cushingu

Kým ponuka a dopyt po väčšine ropných produktov predstavuje ponuku a dopyt reprezentatívnej vzorky trhu, v prípade WTI je situácia iná, jej cena sa stanovuje na základe ponuky a dopytu po rope v skladoch oklahomskom Cushingu. Táto ropa pochádza z väčšieho množstva ropných polí a po vyťažení sa dopraví do texaského Midlandu, odtiaľ môže putovať buď do rafinérií v Mexickom zálive alebo práve do Cushingu. Z Cushingu sa následne ropa dodáva kupcom na Newyorskej komoditnej burze, alebo smeruje ďalej na sever do rafinérií v oblasti Chicaga. A práve tu nastáva kameň úrazu, v prípade výpadku dopytu zo strany chicagských rafinérií ropa ostáva v Cushingu a neexistuje ropovod, ktorý by ju dopravil do iných oblastí, kde je momentálne dopyt po rope väčší. Ponuka ropy v Cushingu tak prevyšuje dopyt a cena WTI klesá. Naopak, v prípade nadmerného dopytu po rope z Chicaga a burzy, ponuka nestačí pokryť dopyt a cena WTI rastie. Problémom je, že stav ponuky a dopytu v Cushingu neodzrkadľuje stav ponuky a dopytu v Spojených štátoch a už vôbec nie na svete. V poslednom období sa z dôvodu týchto logistických problémov vyskytli dva extrémy na ropných trhoch, kedy ceny WTI a Brent dosiahli historické odchýlky.

Prvý prípad sa stal v posledný deň obchodovania minuloročného októbrového futures kontraktu, (pozrite sa on-line údaje komodít a futures)kedy množstvo obchodníkov obchodovalo s trendom a špekulovalo na pokles cien ropy. Takáto špekulácia, nazývaná „short selling“ (predaj na krátko) zahŕňa požičanie si investičného nástroja (akcie, komodity, dlhopisu...) a jeho následný predaj s cieľom jeho opätovnej kúpy v budúcnosti za nižšiu cenu, pričom zisk investora je rozdiel medzi predajnou a nákupnou sumou. Samozrejme investor napokon požičaný investičný nástroj musí vrátiť späť. Oslabenie dolára však poslalo ropu nahor a obchodníkom neostalo nič iné len kúpiť späť októbrový kontrakt za nevýhodných podmienok aby ho mohli vrátiť, alebo nechať kontrakt vypršať a kúpiť ropu zo skladov v Cushingu a vykonať fyzickú dodávku. Problémom bolo, že výpadky ťažby ropy, ktoré boli spôsobené hurikánmi Gustav a Ike mali za následok nedostatok ropy v cushingských skladoch a mimoriadny dopyt po fyzickej rope v ten deň vyhnal spotové ceny o denný rekord 16 dolárov na 120,92 dolára za barel, pričom spotová cena severomorskej ropy vzrástla len o 6 dolárov, podstatne však aj k tomuto rastu prispela hystéria na trhu s WTI.

2009_05_25_xtb01.jpg

Zdroj: Bloomberg

Naopak na prelome rokov 2008 a 2009 dochádzalo k opačnej situácii, kedy boli sklady v Cushingu prezásobené kvôli nízkemu fyzickému dopytu z newyorskej burzy a z chicagských rafinérií, čo spôsobilo, že WTI sa obchodovala značne nižšie nielen ako brent, ale aj ďalšie americké ropné benchmarky. V 50. týždni roka 2008 vzrástli zásoby americkej ropy o 525 tisíc barelov, ale v samotnom Cushingu vzrástli až o 4,7 mil. barelov. Nebyť rastu zásob v Cushingu, americké zásoby ropy by pravdepodobne klesli, keďže WTI ale reprezentuje viac stav ponuky a dopytu v Cushingu ako v Spojených Štátoch, spotová cena WTI klesla po zverejnení týchto údajov na šesťročné minimá 31,4 dolára za barel, čo bolo o 7 dolárov menej ako cena severomorskej ropy. K najväčšiemu rozdielu medzi cenami WTI a Brent došlo 12. februára, kedy bol zverejnený pravidelný týždenný report EIA, podľa ktorého vzrástli zásoby ropy v Cushingu na 34,9 mil. barelov, doteraz najvyššiu hodnotu od roku 2004, kedy sa začali viesť štatistiky o cushingských zásobách. Rozdiel medzi cenami ropy WTI a Brent narástol nad 10 dolárov v prospech severomorskej ropy.

2009_05_25_xtb02.jpg
Zdroj: Bloomberg

Tieto anomálie vyvolávajú diskusiu o tom, či má byť WTI aj naďalej používaný ako hlavný benchmark pre oceňovanie ropy dováženej a obchodovanej v Spojených štátov, keďže nereprezentuje stav ponuky v celoamerickom merítku. Niektorí výrobcovia a importéri už prešli k iným americkým benchmarkom, ako napr. Louisiana Light Sweet, ďalší majú uzavreté kontrakty, podľa ktorých je odberateľ povinný doplatiť rozdiel medzi WTI a iným benchmarkom, WTI však aj napriek tomu ostáva najlikvidnejším ropným benchmarkom v Spojených Štátoch. Od marca s príchodom pozitívnej nálady na trhy rozdiely medzi hlavnými ropnými benchmarkmi opäť klesli a diskusia o reprezentatívnosti WTI sa odkladá až do ďalšieho šoku či už na strane ponuky alebo dopytu po rope v cushingských skladoch.

Autor pracuje ako analytik spoločnosti X-Trade Brokers logo_cz.jpg

 

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Minister Kamenický naznačil, ako chce štát vytiahnuť peniaze z účtov Slovákov

30. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Minister Kamenický naznačil, ako chce štát vytiahnuť peniaze z účtov Slovákov

Minister ako jednu z možností predstavil takzvané retailové dlhopisy. Čo to znamená?

Týždeň s kryptomenami: Hrajkanie sa s bitcoinom pokazilo ceny, halving je v tom nevinne

29. 4. 2024 | Tomáš Krause

Týždeň s kryptomenami: Hrajkanie sa s bitcoinom pokazilo ceny, halving je v tom nevinne

Polovičná hodnota nezvýšila cenu bitcoinu, ale ako sa zdraželi transakcie! Zatkli autorov peňaženky Samourai, MMF chváli bitcoin, Švajčiari ho (niektorí) chcú zapísať do ústavy a zakladateľ... celý článok

Najzaujímavejšie spôsoby, ako môžete investovať na burze

24. 4. 2024 | Marek Mittaš

Najzaujímavejšie spôsoby, ako môžete investovať na burze

Investovanie je v súčasnosti veľmi dôležité. Pomáha bojovať proti inflácii a zaisťuje, že keď si vyberiete správny finančný nástroj, môžete si prilepšiť o stovky až tisíce eur. Neláka... celý článok

Ako investovať do komodít: Môže to aj bežný Slovák?

22. 4. 2024 | Redakcia

Ako investovať do komodít: Môže to aj bežný Slovák?

Komodity sú lákavým finančným inštrumentom, ktorý môže priniesť zaujímavé zhodnotenie. Zvyčajne sa kombinujú s akciami, podielovými fondmi alebo ETF pre dosiahnutie najlepších výsledkov,... celý článok

ETF: Ako využiť príležitosť zarobiť

12. 4. 2024 | Daniel Výcha

ETF: Ako využiť príležitosť zarobiť

ETF fondy patria medzi veľmi obľúbené finančné inštrumenty mnohých menších aj väčších investorov. Prinášajú zaujímavé zhodnotenie a investovanie do nich nie je vôbec náročné. Avšak... celý článok