Do čoho investovať v roku 2009?

Radim Dohnal | rubrika: Článok | 2. 2. 2009
Rok 2009 bude najmä v znamení nezamestnanosti a jej dopadu na reálny produkt, trhy a sentiment. V 2009 sa dá teda odporúčať kupovať akcie firiem, ktoré toto všetko ustoja. Prinášame vám ich prehľad.
Do čoho investovať v roku 2009?

Zdroj: Shutterstock

V niektorých regiónoch bude známe určité oživenie, naproti tomu v krajinách predtým ťažiacich z úverového boomu, recesia zasiahne do značnej časti roku 2009. Vo väčšine krajín bude hlavnou témou deflácia. V prvej polovici roku bude naďalej problémom likvidita, zadlženosť a hotovosť.

Nedá sa povedať, že za tejto situácie do akcií nemá zmysel investovať, iste budú a existujú akcie s potenciálom rastu. Naďalej je možné zarábať na poklese kurzov akcií. V roku 2009 sa teda dá odporúčať kupovať akcie firiem, ktoré toto všetko ustoja:

  • akcie farmaceutických spoločností, najmä tých, čo produkujú generika
  • akcie telekomunikačných firiem, s hlavným podielom zo stabilného segmentu. Mnoho z nich okrem toho poskytuje zaujímavý dividendový výnos silno atraktívny v dobe nízkych úrokových sadzieb.
  • monopolné spoločnosti (majú dostatok hotovosti, nízke zadlženie, stabilný dopyt po ich produktoch)
  • poisťovne zaoberajúce sa neživotným poistením (tieto spoločnosti neinvestujú také sumy na kapitálových trhoch ako životné poisťovne, a tak nie sú tak citlivé na výkony akciových a kreditných trhoch). Okrem toho sa všeobecne na trh neživotného poistenia očakáva zvyšovanie sadzieb (tzv. hard market), a to i napriek tomu, že hurikánová sezóna nepriniesla žiadne silné poistné plnenie.
  • utility (distribúcia elektriny, plynu, vody) a výrobcovia elektriny. Ich výnosy nie sú a nebudú tak zasiahnuté spomalením ekonomík, pretože ich výstupy sú predávané na niekoľko mesiacov dopredu. Naproti tomu palivo a energie ako vstup zásadne zlacnel. Sledujte však ich ukazovatele zadlženia.
  • neskôr v roku 2009 je možné odporúčať kupovať výrobcov hardwaru, a to pokiaľ ekonomika prejaví známky oživenia. Výrobcovia hardwaru sú zvyknutí na prostredie deflácie. Tento rok okrem toho budú ťažiť z výrazne nižších cien priemyslových kovov. Taktiež oslabenie mien novo sa rozvíjajúcich ekonomík. Ázie je pre ne výhodou.
  • podľa mnohých analýz sú aerolinky na recesiu pripravenejšie než kedykoľvek predtým. Minulý rok vysokých cien ropy totiž celý sektor bol nútený obmedzovať kapacity a realizovať prísnejšiu nákladovú politiku. Zložité podmienky pre získavanie úverov a leasing ešte obmedzuje aj vznik nových nízko nákladových aeroliniek.

Ak ste presvedčení, že ceny energií už svoje dno našli, potom skôr než komodity samotné je možné odporúčať kupovať akcie ťažobných spoločností, ktoré boli vypredané ďaleko viac než komodity, a to napriek tomu, že mnohé majú naďalej značnú zásobu hotovosti. Ešte zaujímavejším obchodom môže byť špekulácia na posilnenie nórskej koruny proti EUR, USD alebo českej korune.

Od začiatku septembra do 5. januára nórska koruna oslabila o 27,7 % oproti USD a o 19,2 % oproti EUR. Návrat na novembrovú úroveň je očakávaný snáď celým trhom. Za držbu tejto pozície cez noc sa okrem toho dostávajú aj úroky.

Aj keď akcie a akciové indexy sú pomerne nízko, dá sa naďalej odporúčať špekulovať na pokles akcií developerov a maloobchodníkov na trhoch skôr profitujúcich z úverového boomu, teda Veľká Británia, Švédsko, Dánsko. V neposlednom rade by vašej pozornosti nemali utiecť spoločnosti zaoberajúce sa zábavou pre široké masy. Tieto spoločnosti sú často silne zadlžené a sú citlivé na defláciu. Pri nami predpovedanej vysokej nezamestnanosti sa nedá očakávať plné kiná, reštaurácie a zábavné parky.


Autor je konzultantom Saxo Bank pre ČR

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce