Sedem typov svetových ekonomických megamiest

Zlaťáky.sk | rubrika: Článok | 17. 2. 2017
Kým v roku 1800 žili v mestách len 3% svetovej populácie, dnes už je to 55 %. Vznikajú tak megamestá, v ktorých žijú milióny ľudí. Aký vplyv ma tento trend na ekonomiku a hospodárstvo?
Sedem typov svetových ekonomických megamiest

Zdroj: Shutterstock

Dnešný svet sa vyznačuje nielen svojou dynamikou, prepojenosťou, technologickým rozvojom, či problémami s životným prostredím, ale tiež s neustálym rastom populácie. Dnes je na planéte 7,4 miliardy ľudí a nasledujúce dekády by sa mali niesť v znamení ďalšieho zaľudňovania. Odhady hovoria o viac než 10 miliardách obyvateľov Zeme na konci tohto storočia.

Najviac zaľudnená je Ázia 

Rast populácie ale nie je rovnomerný. Najviac obyvateľov žije v Ázii. Tu vedie tomuto rebríčku Čína s 1,4 miliardy obyvateľstva (a zároveň drží prvú pozíciu najľudnatejšia krajina sveta), nasleduje India (1,3 miliardy ľudí), ktorá však spomínanú Čínu podľa predpokladov zavčasu predstihne. Najväčší prírastok bude pripadať na Afriku, zatiaľ čo západný svet bude starnúť.

Nárast počtu obyvateľov má výrazný vplyv na potenciál celej planéty, či už je to životné prostredie, prístup k zdravotnej starostlivosti, bývanie, práca, dostatok potravín atď.

Polovicu svetového bohatstva vlastní 8 ľudí

Podľa nedávnej správy, ktorú vydala charitatívna organizácia Oxfam, vlastní osem najbohatších ľudí sveta majetok rovnako veľký ako 3,6 miliardy ľudí. Takéto rozloženie bohatstva je neskutočné.

A nielen bohatstvo, ale tiež rozmiestnenie svetovej populácie do miest a dedín sa neustále mení v prospech miest. Zatiaľ čo v roku 1 800 žilo v mestách cca 3 % svetovej populácie, dnes je to už 55 %, teda viac než polovica. 

V roku 2050 má žiť v mestách okolo 70 % ľudí. Vďaka urbanizácii vznikajú megamestá, ktoré sú domovom pre milióny ľudí. Tento trend má vplyv na globálny ekonomický rast a hospodárstvo. Odhaduje sa, že dnešných 600 top miest predstavuje neuveriteľných 60 % celosvetového HDP.

Podľa Brookings Institute (americká spoločnosť zaoberajúca sa už od roku 1916 výskumom a vzdelávaním v spoločenských vedách, a to predovšetkým ekonómii, metropolitnej politike, správe, zahraničnej politike a svetového hospodárstva a rozvoja) je možné rozdeliť svetové veľkomestá do rôznych kategórií na základe ekonomických ukazovateľov. Nejedná sa o jednotlivé poradie miest, ale o určité porovnanie a postavenie v rámci sveta.

Rozdelenie miest podľa ekonomických ukazovateľov

1. Globálny giganti

Do tejto kategórie je možné zahrnúť šesť svetových miest, ktoré sú prednými svetovými ekonomickými a finančnými centrami. Predstavujú hlavné strediska na finančných trhoch a sú charakterizované veľkým počtom obyvateľov s vysokou koncentráciou bohatstva a talentu.  Patria sem mestá New York, Los Angeles, Londýn, Paríž, Ósaka-Kóbe a Tokio. Priemerné metropolitné HDP tvorilo v roku 2015 cca 1,062 biliónov dolárov.

2. Ázijské kotvy

Mestá v tejto skupine nie sú až tak bohaté ako mestá v kategórii globálnych obrov, každopádne a v nich sa snúbia atribúty ako prepojenie infraštruktúry či talentovaná pracovná sila s cieľom získať čo najviac priamych zahraničných investícií. Medzi tieto mestá patrí Moskva, Peking, Soul, Šanghaj, Hongkong a Singapur. Priemerné metropolitné HDP predstavovalo v roku 2015 cca 668 miliárd dolárov.

3. Priemyslová Čína

V Číne je 22 veľkých miest, ktoré sú závislé na exporte spracovateľského priemyslu a medzinárodnú spoluprácu. Aj keď priemyslová Čína vykazuje tempo rastu HDP, ktoré je vysoko nad priemerom, bohužiaľ zaostáva za úrovňou inovácií, talentovej základne a konektivity. Patrí sem napr. Čchang-čou, Wu-si, alebo Jen-tchaj. Priemerné metropolitné HDP predstavovalo v roku 2015 cca 206 miliárd dolárov.

4. Novo vznikajúce „vstupné brány“ (Emerging Gateways)

Do tejto kategórie je možné zahrnúť 28 miest, ktoré predstavujú veľké obchodné a dopravné uzly na významných národných a regionálnych trhoch v Afrike, Ázii, Latinskej Amerike a na Strednom východe.

Dosahujú stredne vysokých príjmov, každopádne stále ešte zaostávajú za inými globálnymi mestami v mnohých kľúčových faktoroch, ako je napr. konkurencieschopnosť alebo veľkosť HDP. Patrí sem napr. Mexiko, Istanbul, Bombaj, Kapské Mesto či Sao Paulo. 

Priemerné metropolitné HDP predstavovalo v roku 2015 cca 265 miliárd dolárov.

5. Mesta znalostí

Sem môžeme zahrnúť 19 stredne veľkých miest nachádzajúcich sa v USA a v Európe, ktoré sú považované za strediska inovácií s elitnými výskumnými centrami a univerzitami produkujúcimi talentovanú pracovnú silu. Patrí sem napr. Stockholm, Curych, Houston, Denver, San Diego, Chicago či Atlanta. Priemerné metropolitní HDP predstavovalo v roku 2015 cca 283 miliárd dolárov.

6. Americká stredná váha

V tejto kategórii sa nachádza 16 stredne veľkých amerických miest, ktoré sú relatívne bohaté a kde sa nachádzajú významné univerzity a iné dôležité inštitúcie. Patrí sem napr. Orlando, Phoenix, Miami, Tampa, Sacramento, Pittsburgh a Detroit. Priemerné metropolitní HDP predstavovalo v roku 2015 cca 234 miliárd dolárov.

7. Mezinárodné stredné váhy

Mestá zaradené do tejto kategórie sa nachádzajú na rôznych kontinentoch. Sú medzinárodne spojené tokom ľudského a investičného kapitálu. Patrí sem napr. Tel Aviv, Brusel, Berlín, Rím, Viedeň, Barcelona, Montreal, Toronto, Perth, Sydney alebo Nagoja. Priemerné metropolitní HDP predstavovalo v roku 2015 cca 149 miliárd dolárov.

Význam miest v 21. storočí bude narastať aj naďalej. Urbanizácia s rastúcim počtom ľudskej populácie bude pokračovať, avšak nebude prinášať len to pozitívne, ale bude predstavovať obrovský nápor na zdroje a kapacity. Rastú totiž nároky na životné prostredie, bývanie, energie atď.

Dnešné svetové megamestá sú už tak zaľudnené, že sú často krát ľudnatejšie než jednotlivé krajiny. Rastúca populácia bude predstavovať obrovskú výzvu pre celý svet a je potrebné vytvoriť čo možno najlepšie podmienky, ktoré však budú ohľaduplné k našej planéte. Ta je dnes bohužiaľ už hodne zničená.

Autor Jakub Petruška, investičný analytik, Zlaťáky.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Chystá sa najväčšia aukcia svojho druhu. Až 2 000 vzácnych mincí za viac ako 4 milión eur

22. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Chystá sa najväčšia aukcia svojho druhu. Až 2 000 vzácnych mincí za viac ako 4 milión eur

Zlatý svätováclavský dukát z československého pokladu a jedinečné historické mince z legendárnej zbierky Jaroslava Kokolusa sa objavia v prestížnej aukcii Macho & Chlapovič 25. apríla... celý článok

Ako investovať v kríze: nerobte unáhlené kroky a stavte radšej na „konzervy“

15. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Ako investovať v kríze: nerobte unáhlené kroky a stavte radšej na „konzervy“

Investičný svet v roku 2025 čelí novým výzvam, keď obchodné rozhodnutia amerického prezidenta vytvárajú neistotu na trhoch. Slovenskí investori reagujú presunom k bezpečnejším investíciám,... celý článok

Nie je všetko investícia, čo sa blyští. Oplatí sa teraz nakúpiť zlato?

11. 4. 2025 | Redakcia

Nie je všetko investícia, čo sa blyští. Oplatí sa teraz nakúpiť zlato?

Investovanie do zlata je často vnímané ako bezpečný prístav v časoch ekonomickej neistoty. V súčasnosti, keď sa trhy otriasajú a papierové meny sú pod tlakom, mnohí investori zvažujú... celý článok

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci si často sporia na dôchodok „mŕtvym“ produktom, ktorý má doma takmer každý

Investičné životné poistenie, kedysi populárny produkt na Slovensku, sa dnes dostáva pod drobnohľad odborníkov, ktorí ho považujú za zastaraný a nevýhodný. Kombinácia poistenia a investovania... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok