Nad Bitcoinom lámali palicu, dnes láme rekordy

Redakcia | rubrika: Článok | 18. 3. 2024
Bitcoin má väčšiu kapitalizáciu ako striebro, Craig Wright nie je Satoshi, Ethereum prešlo ďalším upgradom a za novú Teslu môžete zaplatiť dogecoinami. Svet kryptomien je zasa plný turbulentých udalostí.
Nad Bitcoinom lámali palicu, dnes láme rekordy

Zdroj: Shutterstock

Bitcoinu ide karta a prekonal už aj svoje historické maximá a niekoľkokrát po sebe bol najdrahší v histórii. Áno, bitcoin sa už predával aj na úrovni 73 777 USD (na burze Binance).

V rebríčku najhodnotnejších aktív podľa trhovej kapitalizácie už bitcoin nechal za sebou striebro a poskočil na ôsmu pozíciu, z ktorej má na dohľad Alphabet (Google) a Amazon. Pre zaujímavosť, taká Visa je šestnásta a Mastercard dvadsiaty štvrtý.

Samozrejme, rekordy lámali aj bitcoinové ETF a zdá sa, že ich apetít neutícha. V utorok do nich pritieklo viac ako 1 miliarda dolárov. Najväčšie sústo si z toho ukoristil iShares Bitcoin Trust spoločnosti BlackRock, do ktorého v tento deň zatiaľ prišlo rekordných 849 miliónov.

Súd rozhodol, že nie je Satoshi.

Sudca londýnskeho najvyššieho súdu vyhlásil, že Craig Wright, austrálsky "počítačový vedec", ktorý sa dlho vyhlasoval za tvorcu bitcoinu, nie je Satoshi Nakamoto.

Rozsudok je prehratou bitkou v právnej vojne Wrighta s Crypto Open Patent Alliance (COPA). Aliancia sa snaží dokázať, že Wright nie je pseudonymným tvorcom bitcoinu Satoshi Nakamoto, aby mu zabránila v žalobe na vývojára bitcoinu.

Počas právnych bojov už Wright ponúkol mimosúdne vyrovnanie tým, že aliancii a ďalším zainteresovaným stranám predložil ponuku, že sa vzdá svojich údajných autorských práv súvisiacich s bitcoinom, bitcoin cash a bitcoin ABC. Aliancia to odmietla s tým, že by to znamenalo akceptovať Wrightovu lož, že je Satoshi Nakamoto.

Sudca James Mellor vyniesol rozsudok minulý štvrtok. Podrobné odôvodnenie svojho rozhodnutia poskytne údajne neskôr.

Tipsport v Čechách vsádza na bitcoin

Najväčšia česká stávková kancelária Tipsport naskočila na vlnu záujmu o kryptomeny. Svojim používateľom umožňuje nakupovať a predávať kryptomeny priamo v rozhraní svojej služby. Novinka je určená pre všetkých registrovaných zákazníkov Tipsportu alebo Chance - stačí vyplniť registráciu do peňaženky Pluso, ktorá slúži na prácu s kryptomenami.

Technicky sa o nákup a predaj kryptomien stará česká burza Coinmate, ale používateľ Tipsportu nebude mať prístup ku všetkým jej funkciám. Chýba dokonca aj tá najzákladnejšia: bitcoin alebo iné kryptomeny nakúpené v Tipsporte si nemôžete previesť do vlastnej peňaženky. Údajne z legislatívnych dôvodov. Kupujete si teda len prísľub, že Tipsport vami nakúpené kryptomeny niekde zaregistruje a možno vám ich raz vydá. Bratia Česi sú tak zasa o niečo popredu a v našich zemepisných šírkach stávkové kancelárie podobnú možnosť neponúkajú, no banky začali veselo blokovať účty ľuďom, ktorí si nakupujú krypto. Iný kraj, iný mrav. Takt to už  u nás akosi vyzerá.

Deväťkrát lepšie ethereum

Ethereum je stále dosť ďaleko od svojho historického maxima, jeden sa pohybuje na úrovni okolo štyroch tisíc dolárov a rekord z novembra 2021 je vyše 4800 dolárov. Trhová dvojka však na seba tento týždeň upozornila niečím iným - v stredu popoludní bol na Ethereum úspešne spustený upgrade s názvom Dencun.

Ide o dlho očakávaný krok, od ktorého si komunita sľubuje výrazné zníženie transakčných poplatkov a lepšiu škálovateľnosť. Dencun obsahuje deväť rôznych návrhov na zlepšenie Etherea.

Spustenie Dencun prišlo takmer rok po upgrade v apríli 2023 v Šanghaji, ktorý umožnil účastníkom siete vybrať si svoje ethery po prechode siete na proof-of-stake.

Tesla pre šiba-in

Elon Musk pripustil, že spoločnosť Tesla by mohla pridať dogecoiny k platobným metódam, ktorými možno platiť za jej elektromobil. Reč o tom prišla v stredu počas diskusie v berlínskej Gigafactory, výrobnom závode spoločnosti Tesla.

Na otázku z publika, či by bolo možné v blízkej budúcnosti platiť za Tesly memecoinom s japonským psom v znaku, Musk odpovedal kladne: "Myslím, že v určitom okamihu by sme to mali umožniť." To okamžite vyvolalo vlnu nadšenia medzi investormi do tejto zvláštnej mince, ktorá pôvodne vznikla ako žart. Cena dogecoinu prudko vzrástla približne o desatinu. Musk jednoducho s kurzom dogecoinu vie poriadne zamávať. A pritom stačí, aby zavesil hoci jedinú vetu na svoju sociálnu sieť.

Avšak aj o tom je svet kryptomien. O skvelej možnosti zarobiť a z hodiny na hodinu zhodnotiť kapitál, ale jednou nohou musíte byť stále priparavení skrachovať.

Anketa

Investujete do kryptomien?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

-1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

ETF: Ako využiť príležitosť zarobiť

12. 4. 2024 | Daniel Výcha

ETF: Ako využiť príležitosť zarobiť

ETF fondy patria medzi veľmi obľúbené finančné inštrumenty mnohých menších aj väčších investorov. Prinášajú zaujímavé zhodnotenie a investovanie do nich nie je vôbec náročné. Avšak... celý článok

Najzaujímavejšie investičné oblasti, ktoré sú mimo pozornosti investorov

20. 3. 2024 | Daniel Výcha

Najzaujímavejšie investičné oblasti, ktoré sú mimo pozornosti investorov

Investori majú v dnešnej dobe nespočetné možnosti, do čoho investovať. Okrem obľúbených a najrozšírenejších finančných inštrumentov, ako sú akcie a dlhopisy, si môžu vybrať aj zlato,... celý článok

Najväčšie investičné úspechy roka 2023

9. 2. 2024 | Daniel Výcha

Najväčšie investičné úspechy roka 2023

Rok 2023 bol pre investície veľmi zaujímavý. Po dlhej pandémii, ktorá výrazne ovplyvnila mnohé segmenty, sme si museli najmä v rámci financií a investovania zvyknúť na novú realitu.... celý článok

Podielové fondy sú atraktívne aj pre menších investorov. Môžu vďaka nim diverzifikovať investičné riziko

28. 12. 2023 | Redakcia

Podielové fondy sú atraktívne aj pre menších investorov. Môžu vďaka nim diverzifikovať investičné riziko

Podielové fondy sú spoľahlivou bránou do sveta investícii prakticky pre každého. Aj drobný, začínajúci a nesmelý investor s pár desiatkami eur sa vďaka nim môže podieľať na výnosoch... celý článok

Simplea v roku 2024 chystá novinky. Klienti získajú aj fintech bankovú a poradenskú aplikáciu

12. 12. 2023 | Marek Mittaš

Simplea v roku 2024 chystá novinky. Klienti získajú aj fintech bankovú a poradenskú aplikáciu

Finančno-poradenská spoločnosť Simplea má aktuálne 150 certifikovaných finančných sprostredkovateľov a 18 pobočiek. Na ďalší rok chystá dynamický rast. Posilní ju spoločnosť Swell... celý článok