Najväčšie investičné úspechy roka 2023

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 9. 2. 2024
Rok 2023 bol pre investície veľmi zaujímavý. Po dlhej pandémii, ktorá výrazne ovplyvnila mnohé segmenty, sme si museli najmä v rámci financií a investovania zvyknúť na novú realitu. Čomu sa počas minulého roka darilo najviac a naopak, ktorá oblasť zaznamenala najväčší prepad?
Najväčšie investičné úspechy roka 2023

Zdroj: Shutterstock

Najmenej sa darilo zábavnému priemyslu

Po takmer dvoch rokoch obmedzení, keď väčšina z nás len sedela doma a pozerala televíziu, sme sa vrátili do normálu a zistili sme, že na seriály a filmy už nemáme toľko času. Túto skutočnosť pocítili aj veľké streamovacie spoločnosti, ktorým sa ako jedným z mála počas pandémie darilo.

Návrat do bežného života však znamenal, že ľudia začali rušiť svoje predplatné, ktoré už nevyužívali, čo vo výsledku znamenalo výrazné poklesy v ziskoch. Mnohé streamovacie spoločnosti na to reagovali zvýšením ceny predplatného, prípadne rôznymi obmedzeniami spojenými so zdieľaním hesiel.

Takéto riešenia mali skôr negatívny účinok a viedli k odlivu ďalších používateľov. Zisk spoločností tak buď klesol, alebo zostal veľmi podobný predchádzajúcim rokom. Tak či onak, nešlo o príliš výhodnú investíciu v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

Príliš dobre na tom neboli ani komodity

Komodity, ako napríklad zlato, striebro, káva či plyn, neboli tento rok príliš úspešné. V porovnaní s akciami alebo inými finančnými nástrojmi nepriniesli takmer žiadne zhodnotenie. Dôvodom bola najmä situácia súvisiaca so sankciami voči Rusku, ktorá stále doznievala, a slabé oživenie čínskej ekonomiky.

Z jednotlivých komodít bolo najúspešnejšie zlato, ktoré zaznamenalo dva výrazné skoky. Prvý skok nastal v marci po páde Silicon Valley Bank. Druhý nasledoval v priebehu jesene, keď sa zlato obchodovalo nad sumou 2 100 dolárov.

Najlepšou investíciou bola umelá inteligencia

O umelej inteligencii sa hovorí už od konca roku 2022. Nie je preto žiadnym prekvapením, že okrem bežných používateľov zaujala aj investorov. Tí počas roka 2023 investovali do rôznych spoločností, pričom najviac sa darilo týmto:

  • AppLovin Corporation – platforma určená vývojárom aplikácií, ktorá umožňuje predávať a ďalej rozvíjať rôzne aplikácie. Jej akciám sa darilo počas celého roka, no cena začala prudko stúpať v auguste, pričom tento nárast pokračoval až do konca roka.
  • Vertiv Holdings – ide o amerického predajcu IT a non-ICT infraštruktúry a komunikačných sietí pre dátové centrá a komerčné a priemyselné objekty. Jeho akciám sa darilo veľmi podobne ako akciám spoločnosti AppLovin Corporation. To znamená, že v prvom polroku rástli konzistentne, pričom v auguste zaznamenali výrazný rast.
  • NVIDIA Corporation – známy výrobca grafických čipov pre hráčov a umelú inteligenciu nie je v zozname spoločností, ktorým sa v roku 2023 darilo, žiadnym prekvapením. Jeho akcie rástli hneď od januára. Väčší nárast spoločnosť zaznamenala na konci mája, kedy oznámila, že jej výsledky sú výrazne nad trhovými očakávaniami.
  • DraftKings – spoločnosť pôsobiaca v oblasti športového stávkovania a fantasy športov zažila v novembri skok, po tom, ako oznámila 57 % medziročný nárast príjmov za tretí štvrťrok.
  • Palantir Technologies – firma špecializujúca sa na analýzu veľkoobjemových dát pre rôzne odvetvia mala úspešný rok 2023, aj napriek tomu, že na konci októbra zaznamenala pokles. Tento pokles však vyrovnal nasledujúci rast v novembri, ktorý nastal po tom, ako spoločnosť vykázala dobré výsledky za tretí štvrťrok.

Veľký návrat kryptomien

Po rekordoch, ktoré kryptomeny (najmä bitcoin) lámali v roku 2021, prišiel v roku 2022 útlm. Ich hodnota klesala, a zdalo sa, že ich tak skoro nič neoživí. To však nebola úplne pravda. V roku 2023 si znova získali pozornosť a ukázali, že sú skutočne dobrým nástrojom na investovanie.

Medzi obľúbené kryptomeny, do ktorých v minulom roku investovali mnohí, patrila klasika vo forme bitcoinu a etherea. Okrem nich sa však darilo aj menej známym kryptomenám, vhodným aj pre menších investorov.

Za najväčších skokanov roka v oblasti kryptomien sa považovali:

  • Injective (INJ) – ročné zhodnotenie o 3 047 %.
  • Solana (SOL) – ročné zhodnotenie o 782 %.
  • Immutable (IMX) – ročné zhodnotenie o 521 %.
  • Avalanche (Avax) – ročné zhodnotenie o 318 %.
  • Chainlink (Link) – ročné zhodnotenie o 171 %.

Skokani roka

Počas roka 2023 sme mohli zaznamenať veľa spoločností, ktorých ročné zhodnotenie predstavovalo stovky percent. Medzi ne patrila napríklad arizonská spoločnosť Carvana. Hodnota jej akcií sa v roku 2023 zvýšila o 1 052 %.

Podobne na tom bola aj spoločnosť ImmunoGen, ktorá rok 2023 skončila so zhodnotením 492 %.

Úspešné boli aj dlhopisy

Okrem akcií, ktoré boli v roku 2023 najúspešnejším finančným inštrumentom, boli na tom dobre aj dlhopisy. Tie zaznamenali historické maximá, pričom výnos z 10-ročných amerických dlhopisov dosiahol takmer 5 %.

Anketa

Investovali ste v roku 2023 so ziskom?

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Podielové fondy sú atraktívne aj pre menších investorov. Môžu vďaka nim diverzifikovať investičné riziko

28. 12. 2023 | Redakcia

Podielové fondy sú atraktívne aj pre menších investorov. Môžu vďaka nim diverzifikovať investičné riziko

Podielové fondy sú spoľahlivou bránou do sveta investícii prakticky pre každého. Aj drobný, začínajúci a nesmelý investor s pár desiatkami eur sa vďaka nim môže podieľať na výnosoch... celý článok

Simplea v roku 2024 chystá novinky. Klienti získajú aj fintech bankovú a poradenskú aplikáciu

12. 12. 2023 | Marek Mittaš

Simplea v roku 2024 chystá novinky. Klienti získajú aj fintech bankovú a poradenskú aplikáciu

Finančno-poradenská spoločnosť Simplea má aktuálne 150 certifikovaných finančných sprostredkovateľov a 18 pobočiek. Na ďalší rok chystá dynamický rast. Posilní ju spoločnosť Swell... celý článok

Tibor Boťánek: Na Slovensku budujeme poradenskú sieť. Slováci vďaka nej získajú viac peňazí

8. 12. 2023 | Marek Mittaš

Tibor Boťánek: Na Slovensku budujeme poradenskú sieť. Slováci vďaka nej získajú viac peňazí

Oproti Tiborovi Boťánkovi si človek sadá s rešpektom. Jeho úsmev a ľudský prístup však napätie rýchlo rozpustia. V jeho živote dominovali bojové športy, pôsobil v špeciálnych vojenských... celý článok

Investovať môžete aj vy. Návod pre začiatočníkov

8. 11. 2023 | Jan Müller

Investovať môžete aj vy. Návod pre začiatočníkov

Za peniaze, ktoré ste pred dvoma rokmi uložili na účet v banke, si teraz kúpite o dosť menej, než sa dalo zaobstarať vtedy. Čo s tým? Staňte sa investorom. Prinajmenšom s podielovými... celý článok

Bitcoin oslavuje 15 rokov, zakladateľ FTX čelí až 115 rokom väzenia...

7. 11. 2023 | Redakcia

Bitcoin oslavuje 15 rokov, zakladateľ FTX čelí až 115 rokom väzenia...

Pred 15 rokmi bola publikovaná biela kniha o bitcoinoch, zakladateľ FTX je vinný a hrozí mu 115 rokov väzenia, vyhľadávanie frázy o bitcoinoch na Googu prudko rastie, phishing útočí... celý článok