Slováci objavujú nové formy investovania. Prekonať infláciu môže byť hračka

PR článok | rubrika: PR článok | 23. 8. 2023
Túžba ochrániť peniaze pred znehodnotením priviedla Slovákov k investovaniu. Až 41 % Slovákov už pochopilo, že investovanie je najlepšou ochranou úspor pred infláciou. Vždy je však dôležité si vybrať správnu investičnú stratégiu, ktorá má potenciál prekonať infláciu s čo najmenším rizikom straty.
Slováci objavujú nové formy investovania. Prekonať infláciu môže byť hračka

Zdroj: Shutterstock

Komerčná spolupráca

Nielen investovať, ale správne investovať

Náročná ekonomická situácia núti ľudí hľadať alternatívne, nové spôsoby zhodnocovania svojich úspor. Najsilnejším dôvodom investovania je až pre 67 % ľudí, je pochopiteľne nízke zhodnotenie peňazí na účtoch v banke. Druhým najsilnejším dôvodom (57 %) je zabezpečenie sa na dôchodok. 

Až 64 % pravidelne mesačne investuje sumu do 100 eur. Rovnaký počet (64 %) ľudí investovanie zvažuje v najbližšom čase, každý druhý (52 %) plánuje investovanie do nehnuteľností. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu AKO INVESTUJÚ SLOVÁCI 2023 investičnej platformy Invest in Slovakia v spolupráci s agentúrou Ipsos*.

 „Trend hľadania nových foriem zhodnotenia svojich úspor potvrdzuje aj nárast záujemcov o investičný crowdfunding do nehnuteľností. Medziročne vzrástol počet klientov našej platformy Invest in Slovakia napriek postpandemickej dobe a inflácii až o 25 %. Záujemcov láka možnosť investovať už od malej sumy 100 eur, ale aj výber konkrétnej investície – teda nehnuteľnosti v realizácii, ktorá ich z našej ponuky najviac zaujala,“ prezrádza Ondrej Cirbus, zakladateľ realitnej crowdfundingovej platformy Invest in Slovakia. To je napríklad výhoda investičného crowdfundingu oproti realitným fondom,  kde investor vkladá peniaze do pevne daného portfólia rôznych projektov.

Najväčším nepriateľom investovania je strach

Slovákov od investovania podľa prieskumu najviac odrádza strach zo straty (40 %). Nehnuteľnosti však považujú za najmenej rizikové investície (54 %). Podľa O. Cirbusa špeciálne pri investičnom crowdfundingu do nehnuteľnosti patrí riziko straty k najnižším: „Vzhľadom na priemernú výšku inflácie za rok 2022 a priemerné zhodnotenie investícií našich investorov na platforme Invest in Slovakia sa nám podarilo vo všetkých projektoch ochrániť investície našich investorov pred infláciou a v niektorých prípadoch aj zhodnotiť. Realitný investičný crowdfunding je jedno z mála odvetví, ktoré najlepšie odolávajú inflačným tlakom. Navyše investície sú zaistené nehnuteľným majetkom z konkrétneho investičného projektu.“

Práve strach zo straty Slovákom paradoxne spôsobuje straty najväčšie. Podľa NBS majú totiž ľudia v bankách približne 43 miliárd eur. Z toho je až 60 % uložených na účtoch, kde ich znehodnocuje inflácia. Teda každý rok ich hodnota klesne o slušných pár percent. 

Investičný crowdfunding je budúcnosť

Investovanie formou crowdfunding je na vzostupe a v súčasnosti dosahuje hodnotu 14 miliárd eur celosvetovo. Do roku 2030 sa predpokladá jeho rast na viac ako 200 miliárd eur.

Aj na Slovensku takáto forma investovania oslovuje stále viac ľudí. Dôvodom úspechu je aj prísne riadenie rizík a posúdenie nielen projektov, ale aj samotných developerov tímom odborníkov platformy Invest in Slovakia z pohľadu právneho, stavebno-inžinierskeho i finančného due diligence. 

Priemerná výška investície investorov na platforme Invest in Slovakia je 2 000 eur, čo v prípade realitného projektu v objeme 200 000 eur predstavuje 100 investorov. Výnosy sa pohybujú v priemere na úrovni 12,5 % p. a. v závislosti od projektu. Doteraz sa cez Invest in Slovakia preinvestovalo vyše desať miliónov eur a investori získali výnosy v objeme dva milióny eur. 

* Pozn.: Prieskum Ako investujú Slováci 2023: zber dát bol realizovaný prostredníctvom aplikácie Instant Research agentúry Ipsos na vzorke 840 respondentov v júni 2023. 

O platforme Invest in Slovakia

Invest in Slovakia je najväčšia investičná crowdfundingová platforma na Slovensku, ktorá sa špecializuje na nehnuteľnosti. Slovenská platforma so sídlom v Poprade predstavuje formu tzv. hromadného investovania – spája investorov aj developerov rezidenčných projektov na Slovensku. Fyzické aj právnické osoby môžu investovať do konkrétnych projektov podľa výberu už od 100 eur, pričom výnosy sa pohybujú v priemere okolo 12,5 % p. a. v závislosti od konkrétneho projektu. Od vzniku platformy v roku 2019 sa cez Invest in Slovakia preinvestovalo vyše desať miliónov eur, investori získali výnosy v objeme viac ako dva milióny eur. Viac na investinslovakia.eu.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Crowdfunding: Moderný spôsob investovania sa rozbieha už aj na Slovensku

21. 9. 2023 | Redakcia

Crowdfunding: Moderný spôsob investovania sa rozbieha už aj na Slovensku

Slovo „crowdfunding“ sa v posledných rokoch stále častejšie objavuje aj na Slovensku. Doteraz sme o ňom zvyčajne počúvali ako o spôsobe financovania nádejných projektov a startupov.... celý článok

20 bitcoinov za jednu transakciu? Bitcoin má nový rekor

18. 9. 2023 | Redakcia

20 bitcoinov za jednu transakciu? Bitcoin má nový rekor

Vo svete krypta sa stále niečo deje. Investori v tomto odvetví už sú zvyknutí na rýchle a prudké zmeny, ale aj ich vie niekedy situácia zaskočiť. Minulý týždeň bol skutočne bohatý na... celý článok

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

12. 9. 2023 | Daniel Výcha

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

Sporiace účty už dávno nie sú jedinou možnosťou, kam si môžete odkladať peniaze. Čoraz viac ľudí objavuje svet investovania, ktorý je dnes dostupnejší než kedykoľvek predtým. Keď si... celý článok

Realitný crowdfunding prináša investície do nehnuteľností pre každého

11. 9. 2023 | Redakcia

Realitný crowdfunding prináša investície do nehnuteľností pre každého

Profitovať z rastu cien nehnuteľností, alebo mať príjem z ich prenájmu, neznamená nutne nehnuteľnosť vlastniť. Dokonca nepotrebujete ani veľký kapitál. Vďaka crowdfundingu môžete investovať... celý článok

Začíname investovať: Čo odporúčajú finanční guru v praxi?

24. 8. 2023 | Redakcia

Začíname investovať: Čo odporúčajú finanční guru v praxi?

Pre človeka, ktorý si celý život odkladá peniaze iba na sporiaci účet, môže svet investovania pôsobiť zmätočne. Avšak to vás nemá odradiť. Práve vďaka investíciám máte skvelú príležitosť... celý článok