Veľký prieskum medzi milionármi: Pohybov na trhu sa neboja, využívajú ich

PR článok | rubrika: PR článok | 20. 3. 2023
Milionári aj napriek turbulenciám na trhoch veria z dlhodobého hľadiska najmä akciovým investíciám. Vyplynulo to z aktuálneho prieskumu medzi dolárovými milionármi na Slovensku a v Česku J&T BANKA WEALTH REPORT. Milionári svoje investičné portfólio napriek poklesom nerozpredávajú, práve naopak, dokupujú aktíva, pretože veria v ich budúce zhodnotenie. Dôležitejší než časovanie trhu je pre nich výber akcií, do ktorých budú investovať.
Veľký prieskum medzi milionármi: Pohybov na trhu sa neboja, využívajú ich

Zdroj: J&T BANKA

Komerčná spolupráca

„Svedčí to o finančnej vyspelosti milionárov, keď štyria z piatich v našom exkluzívnom prieskume deklarovali, že napriek aktuálne vysokej inflácii svoj spôsob investovania nezmenili a uvedomujú si, že z dlhodobého hľadiska ich investičné portfólio infláciu prekoná, aj keď počas najbližšej doby môže za ňou zaostávať,“ vysvetľuje riaditeľka J&T BANKY na Slovensku Anna Macaláková.

Akcie, nehnuteľnosti a private equity

Za najzaujímavejšie investície z hľadiska potenciálneho zhodnotenia označili milionári už tretí rok po sebe investície do akcií (38 %). Za nimi nasledujú investície do stavebných pozemkov (28 %) a rezidenčných nehnuteľností (23 %). Milionári si totiž uvedomujú, že ponuka týchto nehnuteľností je veľmi limitovaná, čo bude mať aj v budúcnosti vplyv na rast ich cien, a tieto investície vnímajú aj ako zaistenie proti vysokej inflácii. Dvadsaťdva percent milionárov si myslí, že v najbližšom čase prinesú atraktívne zhodnotenie aj investície do private equity. Naproti tomu najväčší ústup dôvery zaznamenali kryptomeny, ktorým z hľadiska budúceho zhodnotenia neverí až 46 % bohatých.

Majetok bude rásť, aj keď pomalšie

Súčasnú vysokú infláciu spolu s energetickou krízou a vojnou na Ukrajine vnímajú ako faktory, ktoré najviac vplývajú na tvorbu a udržanie ich bohatstva. V porovnaní s posledným prieskumom, keď dve tretiny dolárových milionárov uviedli, že ich majetok za posledných 12 mesiacov narástol, v aktuálnom prieskume túto možnosť označila len tretina bohatých. Pozitívne však je, že takmer 40 percent slovenských milionárov očakáva, že hodnota ich majetku v roku 2023 porastie.

Inflácia má viacero príčin

Vysoká miera inflácie nemá podľa milionárov len jednu príčinu, ide o kombináciu viacerých faktorov. Politika lacných peňazí, vysoké štátne dlhy a nezodpovedná energetická politika na celoeurópskej úrovni vytvorili pre ňu podmienky, jej spúšťačmi boli následne proticovidové opatrenia a vojna na Ukrajine. Milionári si v prevažnej časti myslia, že ECB mala vzhľadom na ekonomický a inflačný vývoj úrokové sadzby zvyšovať skôr a rýchlejšie.

Ekonomickú situáciu hodnotia lepšie ako populácia

Súčasnú ekonomickú situáciu vzhľadom na investície považujú milionári síce za najhoršiu od začiatku merania prieskumu Wealth Report, no vnímajú ju o čosi pozitívnejšie než bežná populácia. Milionári si tiež vo väčšej miere než bežná populácia uvedomujú, že spoločná európska mena je v čase vysokej inflácie pre Slovensko pozitívom.

Riešenia energetickej krízy a inflácie

Riešenie energetickej krízy a vysokej inflácie vidia milionári v návrate k jadrovej ekonomike na európskej úrovni, v budovaní nových zdrojov výroby elektriny či v obmedzovaní neadresných výdavkov štátu. Preferujú zavedenie stimulačných mechanizmov na úsporu energií a kompenzácie pre ohrozené skupiny obyvateľstva.

Kompletné výsledky aktuálneho ročníka prieskumu nájdete tu.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

energie, inflácia, Nehnuteľnosť

Toto ste už čítali?

Toto je tajomstvo bohatých ľudí: Dávajte svojim deťom vreckové!

6. 6. 2023 | Jan Müller

Toto je tajomstvo bohatých ľudí: Dávajte svojim deťom vreckové!

Dávate deťom vreckové? Nejde len o peniaze, ktoré im dávate „na to, čo chcú“. Je to aj vynikajúci prostriedok, ako ich naučiť spracovať tému financií a naučiť ich správne finančné návyky... celý článok

Investujte ekologicky. Je to dobré pre vaše peniaze aj planétu

30. 5. 2023 | Redakcia

Investujte ekologicky. Je to dobré pre vaše peniaze aj planétu

Hľadáte segment investovania, ktorý sľubuje dlhodobý výnos aj v neistých časoch? Skúste investovať ekologicky, ohľaduplne a zodpovedne. Spoločenská zodpovednosť sa ukazuje ako kľúčová... celý článok

Potrebujete viac peňazí? Máme pre vás návod, ako si ich udržať

15. 5. 2023 | Jan Müller

Potrebujete viac peňazí? Máme pre vás návod, ako si ich udržať

Podelíme sa o jednoduchý trik, ktorý vám pomôže ovládnuť sklon utrácať peniaze. Najskôr si budete musieť upratať v rodinných financiách. Ak chcete viac sporiť, mať dovolenku bez úveru,... celý článok

Kúpili ste kryptomeny? Pozor na krádeže: Problémový môže byť aj WhatsApp či Youtube

14. 4. 2023 | Marek Mittaš

Kúpili ste kryptomeny? Pozor na krádeže: Problémový môže byť aj WhatsApp či Youtube

Kryptomeny v posledných rokoch získavajú na popularite medzi investormi. Mnohých ľudí zaujala možnosť decentralizovaných peer-to-peer transakcií bez potreby sprostredkovateľov, v ktorej... celý článok

Získajte výnos z nehnuteľností aj bez toho, aby ste ju vlastnili. Riešením sú realitné fondy

4. 4. 2023 | Redakcia | 1 komentár

Získajte výnos z nehnuteľností aj bez toho, aby ste ju vlastnili. Riešením sú realitné fondy

Slovensko je krajinou rezervovaných a konzervatívnych investorov. Maximálny zisk s najmenším rizikom nie je len investičný sen. V prípade realít ide o investíciu, kde je možné počítať... celý článok