Firmy majú obmedzené možnosti, ako kontrolovať očkovanie zamestnancov

Redakcia | rubrika: Článok | 29. 9. 2021
Podľa stanoviska, ktoré nedávno vydal Národný inšpektorát práce, majú slovenskí zamestnávatelia obmedzenú schopnosť požadovať od zamestnancov informácie o očkovaní alebo výsledkoch testovania na COVID-19.
Firmy majú obmedzené možnosti, ako kontrolovať očkovanie zamestnancov

Zdroj: Shutterstock

Napriek tomu, že stanovisko inšpektorátu nie je právne záväzné, toto usmernenie interpretuje existujúce slovenské a európske predpisy a objasňuje otázku, kedy môžu zamestnávatelia na Slovensku od zamestnancov požadovať dôkaz o očkovaní alebo negatívny test.

„Zdravie zamestnanca je súkromnou záležitosťou a informácie o stave očkovania jednotlivca sú osobnými údajmi. Zamestnávateľ tak potrebuje zákonné dôvody na spracovanie týchto informácií, ktoré momentálne na Slovensku neexistujú,“ vysvetľuje Pavol Kundrik, právnik na oblasť pracovného práva právnickej kancelárie CMS Slovensko.

 

So všetkými treba zaobchádzať rovnako

Zamestnávateľ musí voči všetkým zamestnancom správať v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania. „Preto žiadneho zamestnanca nemožno diskriminovať na základe jeho osobných rozhodnutí, a to ani v súvislosti s očkovaním proti COVID-19. Podľa inšpektorátu neexistuje platný ani účinný predpis, ktorý by oprávňoval zamestnávateľa zaobchádzať s neočkovanými zamestnancami inak ako s inými zamestnancami,“ vysvetľuje Pavol Kundrik.

Podpora očkovania proti COVID-19 musí byť z hľadiska pracovného práva podľa vyjadrenia inšpektorátu založená na nediskriminačných zásadách. Znamená to, že zamestnávatelia by mali byť opatrní pri zvýhodňovaní tých zamestnancov, ktorí predložia dôkaz o očkovaní (napríklad dostanú dodatočnú dovolenku alebo finančnú odmenu).

Vyžadovanie potvrdení

Inšpektorát práce uvádza, že vyžadovať od zamestnancov informácie o očkovaní alebo nariadiť povinné testovanie nie je v súlade so zákonom. „Okrem toho je v rozpore so zákonom, ak sa od zamestnanca požaduje, aby predložil dôkaz o negatívnom výsledku testu,“ hovorí Pavol Kundrik (pozn. v závislosti od aktuálnych opatrení Úradu verejného zdravotníctva).

Okrem toho neexistuje žiaden predpis, ktorý by oprávňoval zamestnávateľa získavať a spracovávať údaje o histórii očkovania zamestnanca. To znamená, že snahy zamestnávateľov vytvárať bezpečné a zdravé podmienky na pracovisku musia pri očkovaní a testovaní vychádzať z nediskriminačných zásad.

Obmedzenie alebo zamedzenie vstupu neočkovaných zamestnancov do určených priestorov zamestnávateľa predpokladá, že zamestnávateľ získal a spracoval informácie o očkovaní alebo o výsledkoch testovania. Tento prístup by navyše znamenal, že zamestnávateľ musí zamestnancov oddeľovať, čo nie je v súlade s ustanoveniami Zákonníka práce o rovnakom zaobchádzaní.

Firma sa nemá o čo oprieť

Stanovisko inšpektorátu zároveň uvádza, že ani zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ani zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci nedávajú zamestnávateľovi právo vykonávať povinné testovanie na COVID-19 ani obmedzovať neočkovaných zamestnancov na pracovisku.

Výnimku môžu predstavovať niektorí zdravotnícki zamestnanci. Inšpektorát tak uviedol, že ak zamestnávateľ obmedzí alebo zakáže vstup niektorým zamestnancom (napríklad nezaočkovaným) do svojich priestorov a v dôsledku toho nepridelí tejto skupine prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa a zamestnávateľ by mal zamestnancovi, ktorého sa to týka, poskytnúť náhradu mzdy vo výške jeho priemerného zárobku.

Najnovšie stanovisko inšpektorátu práce prináša určitú jasnosť v tom, čo môžu zamestnávatelia vyžadovať od zamestnancov pokiaľ ide o očkovanie a testovanie. „Toto stanovisko je však iba názorom inšpektorátu podľa súčasného právneho stavu. V závislosti od vývoja pandémie je preto možné, že v tejto otázke nebude posledným stanoviskom,“ uzatvára Pavol Kundrik.

Anketa

Poberáte štátnu podporu (Prvá pomoc) v čase pandémie?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok