Kedy (ne)máte nárok na platené voľno v roku 2021?

Redakcia | rubrika: Článok | 2. 9. 2021
Návšteva lekára či pohreb sa často odohrávajú v bežný pracovný deň. Hoci sa to zamestnávateľovi nemusí vždy páčiť, máte právo na platené voľno.
Kedy (ne)máte nárok na platené voľno v roku 2021?

Zdroj: Shutterstock

Mnohí z nás si zvyknú šetriť svoje dovolenkové dni na neočakávané udalosti, čo je správne, veď nikdy nevieme, kedy deň či dva voľna budeme potrebovať. Keď sa ale chystáte na svadbu alebo pohreb, dovolenku si brať nemusíte. Nárok na platené voľno však máte len v prípade, že to zamestnávateľovi relevantne preukážete.

 

Svadba alebo pohreb

V prípade úmrtia, napríklad potvrdením pohrebného ústavu alebo jeho prevádzkovateľa, v prípade svadby sobášnym listom.

V prípade svadby sa zo zákona poskytuje pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň. Musí ísť o účasť na vlastnej svadbe, prípadne dostanete pracovné voľno bez náhrady mzdy na účasť na svadbe dieťaťa alebo rodiča.

Podmienkou poskytnutia pracovného voľna v oboch prípadoch je, že sa svadba koná v deň, keď mal zamestnanec pracovať. To zvyčajne znamená pracovný týždeň.

Nárok na platené voľno podľa vzťahu k osobe

V prípade úmrtia rodinného príslušníka sa nárok na voľno líši podľa príbuzenského vzťahu zamestnanca k zosnulému. Pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytuje na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa. V prípade, že sa zúčastňujete na pohrebe týchto osôb, máte nárok na ďalší deň pracovného voľna.

Na jeden deň voľna má zamestnanec nárok pri účasti na pohrebe rodiča a súrodenca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca. Ten príbuzný, ktorý obstaráva pohreb týchto osôb, má nárok na ďalší deň voľna. Na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, má pracovník nárok na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka, prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti.

Ako vybaviť voľno kvôli lekárovi

  • Vyšetrenie u lekára musíte nahlásiť zamestnávateľovi,
  • na tzv. priepustke vypíšete svoje údaje,
  • lekár alebo zdravotnícke zariadenie vám na nej vyznačí dátum a dĺžku vyšetrenia,
  • zamestnávateľovi treba priepustku doručiť bez zbytočného odkladu, najlepšie hneď po vyšetrení, respektíve na druhý deň.

Lekárske vyšetrenie

Platené voľno:

  • Najviac 7 dní za rok.
  • Preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom.

Neplatené voľno:

  • Nad rámec 7 dní.

Narodenie dieťaťa

Platené voľno:

  • Ak potrebujete previezť matku dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť.

Sprevádzanie u lekára

Platené voľno:

  • Najviac 7 dní za rok na sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia.
  • Najviac 10 dní na sprevádzanie zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy.

Anketa

Aká je výška Vašej čistej mzdy?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+34
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slovensko je proti zákazu spaľovacích motorov: Aké máme šance?

30. 5. 2023 | Marek Mittaš

Slovensko je proti zákazu spaľovacích motorov: Aké máme šance?

Dňa 18. 05. 2023 slovenský parlament prijal stanovisko týkajúce sa zákazu predaja spaľovacích motorov v EÚ. Toto stanovisko je v úplnom rozpore s tým, o čom hlasovala Slovenská republika... celý článok

Krachy najznámejších firiem na Slovensku: Čo sa s nimi stalo?

22. 5. 2023 | Daniel Výcha

Krachy najznámejších firiem na Slovensku: Čo sa s nimi stalo?

Posledné roky boli plné zmien, a to najmä na trhu. Kým niektorým druhom biznisu zmeny prospeli, mnohé zasiahli negatívne. Tak, ako mnohé firmy na trh vstupovali, zažili sme aj odchody... celý článok

Zadlžená Európa: Ako sme na tom s požičanými peniazmi?

10. 5. 2023 | Marek Mittaš

Zadlžená Európa: Ako sme na tom s požičanými peniazmi?

Na konci apríla dočasne poverený minister financií, Eduard Heger, predstavil hospodárenie štátu za rok 2022. Na tlačovej besede sa pochválil výnimočne dobrými hospodárskymi výsledkami.... celý článok

Nemecko vyplo posledné jadrové elektrárne: Prečo to robí a aký to bude mať dopad na Slovákov?

4. 5. 2023 | Marek Mittaš

Nemecko vyplo posledné jadrové elektrárne: Prečo to robí a aký to bude mať dopad na Slovákov?

Od 16. apríla 2023 Nemecko už nevyrába elektrinu z jadrových elektrární. Ukončenie využívania jadrovej energie bolo oznámené už v roku 2011. Aké dôvody stoja za týmto rozhodnutím a... celý článok

Vláda schválila ceny energií v roku 2024: Aké budú pre domácnosti?

19. 4. 2023 | Daniel Výcha

Vláda schválila ceny energií v roku 2024: Aké budú pre domácnosti?

Pandémia ochorenia COVID-19 zmenila náš život v mnohých smeroch. Jedným z nich sú rapídne stúpajúce ceny energií, ktoré odštartovala. Od roku 2021 sa ceny elektriny zvyšujú na všetkých... celý článok