Udalosti týždňa: Novinka v aplikácii záchrany, ďalšia poisťovňa preplatí Covid a ako chce štát pomáhať rodinám?

Redakcia | rubrika: Článok | 3. 9. 2021
Redakcia portálu Finance.sk na konci každého týždňa prináša prehľad krátkych správ a najdôležitejších udalostí vo financiách a ekonomike. Pozrite si, čo zaujímavé priniesol uplynulý týždeň.
Udalosti týždňa: Novinka v aplikácii záchrany, ďalšia poisťovňa preplatí Covid a ako chce štát pomáhať rodinám?

Zdroj: Shutterstock

1. Ďalšia poisťovňa rozširuje krytie na Covid-19

Vzhľadom na zmeny v pravidlách cestovania a zrušenie cestovateľského semaforu poisťovňa Uniqa rozširuje krytie ochorenia na Covid-19 v liečebných nákladoch na všetky krajiny a pre všetky platné zmluvy cestovného poistenia. Zmena je platná od 17. augusta 2021 a okrem nákladov na liečbu zahŕňa aj krytie karanténneho ubytovania v zahraničí.

Čo v prípade karantény: Cestovné poistenie sa automaticky zdarma predĺži, ak poistený vycestoval v súlade s opatreniami a uviazol v zahraničí v preventívnej karanténe. Klienti majú v prípade umiestnenia do karantény v zahraničí nárok na preplatenie nákladov na ubytovanie do limitu 1 500 eur.

Znamená to, že všetci klienti s cestovným poistením v Uniqa bez ohľadu na typ zmluvy už majú kryté náklady na liečbu Covid -19 pre všetky krajiny a zároveň aj náklady na ubytovanie v prípade uviaznutia v karanténe. Rozšírenie krytia sa týka všetkých zmlúv cestovného poistenia, teda nielen krátkodobého, ale aj ročného, vrátane zmlúv uzatvorených cez bankopoistenie alebo cestovné kancelárie.

Platí aj storno: Ochorenie na Covid-19 nie je vylúčené z poistenia storno poplatkov. Znamená to, že poistený si môže uplatniť náhradu storno poplatkov aj v prípade nákazy koronavírusom a následnej hospitalizácii, domácej liečby alebo povinnej karantény. Platí to aj v prípade, ak bol pred vycestovaním do zahraničia pozitívne testovaný PCR testom. Poistenie storna sa ale nevzťahuje na udalosti, ktoré nastali v dôsledku epidemiologickej situácie v cieľovej krajine alebo na Slovensku.

2. Aké vylepšenia ponúka aplikácia Horská záchranná služba

Aplikácia Horská záchranná služba, ktorú spustila záchranná služba v spolupráci s poisťovňou Generali, je na horách k dispozícii všetkým turistom už vyše roka. Na základe dopytov horských záchranárov aj ľudí teraz prichádza jej rozšírenie o ďalšie užitočné funkcionality. Do dnešného dňa si aplikáciu stiahlo už viac ako 100-tisíc užívateľov.

Najzásadnejšou novinkou je spustenie nového webového portálu aplikácie, ten umožňuje operátorom tiesňovej linky nielen lepšie zobraziť informácie prenesené z aplikácie, ale naviac dokáže lokalizovať aj volajúceho, ktorí nemá aplikáciu stiahnutú vo svojom mobile. Súčasne je možné s volajúcim zahájiť online chat, prostredníctvom ktorého môže zasielať aj fotografie z miesta nehody alebo konkrétnych zranení.

Jednou z noviniek v aplikácii je aj možnosť zvoliť si ako jazyk aplikácie angličtinu alebo nemčinu, aby si pomoc prostredníctvom aplikácie dokázali privolať aj turisti zo zahraničia.  Okrem toho je už aplikácia dostupná na stiahnutie prostredníctvom App Store alebo Google Play na celom svete. Veľký záujem je aj o funkciu Kniha vychádzok a túr, ktorá naplánuje turistiku tak, aby sa každý do plánovaných cieľov vrátil bezpečne a včas.

3. Štát ide zriadiť rodinné poradne

Ministerstvo práce pripravuje národný projekt „Rodinné poradne – poradensko-psychologické služby pre jednotlivcov, páry a rodiny“. Očakáva od toho zmiernenie napätia v rodinách, zlepšenie komunikácie v domácnostiach, ale aj predchádzanie negatívnym javom v rodinách. Pilotné poradne vzniknú začiatkom budúceho roka v piatich okresných mestách.

Prvé poradne vzniknú v Trnave, Nových Zámkoch, Žiline, Košiciach a v Humennom. Miesta boli vybrané na základe aktuálne dostupných informácií z oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately či sociálnych služieb s dôrazom napríklad na nedostupnosť poskytovaných služieb, najvýraznejšie sociálnopatologické javy či veľkosť mesta.

Tieto poradne bude môcť navštíviť každý, kto sa cíti nekomfortne v dôsledku osobnostného, sociálneho a spoločenského rozpoloženia, kde zároveň nájde kvalifikovanú odbornú pomoc prvého kontaktu. Odborné činnosti budú poskytovať psychológovia, sociálni pracovníci, ale aj iní odborníci a to za dodržania maximálnej anonymity a mlčanlivosti.

So spustením projektu rezort práce ráta v 3. štvrťroku tohto roka a jeho realizácia potrvá 28 mesiacov. Národný projekt bude financovaný zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu s celkovými výdavkami v predpokladanej výške zhruba 3,1 milióna eur.

1/10 V ktorej z uvedených oblastí Slovenska neoperuje Horská záchranná služba?

2/10 Kto platí náklady horskej služby spojené s výkonom záchrannej činnosti?

3/10 Od ktorého roku je povinné hradenie nákladov horskej služby?

4/10 Kto nie je povinný uzatvárať poistenie na hory?

5/10 Platí ročné poistenie na hory aj do zahraničia?

6/10 V akom prípade pre vás horská služba nepríde do hôr?

7/10 Ktorý šport nie je zahrnutý v základnom balíku horského poistenia?

8/10 Poznáte číslo horskej záchrannej služby?

9/10 Čo robiť v prípade úrazu?

10/10 Čo sa stane v prípade, že nemáte poistenie a potrebujete zásah horskej služby?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Kiná umierajú a z hudobníkov sú otroci. Temná stránka streamovacích služieb

22. 6. 2024 | Michael Durčák

Kiná umierajú a z hudobníkov sú otroci. Temná stránka streamovacích služieb

Ak niektoré odvetvie hospodárstva od základu zmenilo model predplatného, je to jednoznačne zábavný priemysel. Zatiaľ čo zdieľanie áut a ďalšie nápady sa rozbiehajú, hudbu a filmy už... celý článok

Táto krajina je pre starých. Slovensko má najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ

21. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Táto krajina je pre starých. Slovensko má najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ

Približne tretina ľudí na Slovensku poberá nejakú dôchodkovú dávku. Je to najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ. Vyplýva to z najnovších dát Eurostatu. Zároveň ale na dôchodky dávame... celý článok

Štát zo Slovákov potichu vysáva viac a viac peňazí

21. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Štát zo Slovákov potichu vysáva viac a viac peňazí

Pracujete a platíte dane? Potom by vás mohlo zaujímať, ako sa daňové zaťaženie pracujúcich na Slovensku zmenilo za posledné roky. Jozef Mihál, odborník na dane a bývalý minister práce,... celý článok

Nový podcast: Vzťah k peniazom si vytvárame do siedmich rokov života

19. 6. 2024 | Redakcia

Nový podcast: Vzťah k peniazom si vytvárame do siedmich rokov života

Ako naše postoje k peniazom ovplyvňujú rodičia a prostredie? A ako si z detstva nesieme zlé návyky, ktoré nás môžu sprevádzať celý život? Nový podcast No Money, No Funny! od portálu... celý článok

Blíži sa najväčšia revolúcia kapitalizmu. Moderné je nič nevlastniť

16. 6. 2024 | Michael Durčák

Blíži sa najväčšia revolúcia kapitalizmu. Moderné je nič nevlastniť

Cool už nie je vlastniť, ale predplatiť si. V angličtine sa tento jav nazýva "subscription economy", ale my sme ho nazvali „život na predplatné". Čo to presne znamená? Aké sú jej hranice... celý článok