Komentár: Dočasná komoditná rely

Lukáš Baloga | rubrika: Článok | 7. 5. 2021
Komodity poskytujú signál o globálnych rovnováhach medzi ponukou a dopytom. S postupným vakcinačným programom, ktorý v USA a ostatných krajinách naberá na obrátkach a opätovné otváranie ekonomík, umožňuje zvýšiť výrobnú produkciu a doplniť spoločnostiam zásoby.
Komentár: Dočasná komoditná rely

Zdroj: Shutterstock

Komentár hlavného analytika ProfitLevel Lukáša Balogu.

Mnohý analytici sa v súčasnosti vyjadrujú, že sa nachádzame v komoditnom supercykle. Okrem priemyselných komodít, ktoré zažívajú spanilú jazdu s rastúcou chuťou spoločností produkovať, môžeme pozorovať aj nárast cien poľnohospodárskych komodít, čo môže v krajných prípadoch vyvrcholiť v potravinovú krízu.

Dopady potravinovej krízy

Komoditný supercyklus je definovaný viacročnými pohybmi cien komodít, ktoré sú ovplyvnené krátkodobými faktormi, ako sú vojny, hladomor, nadprodukcia, recesia a ďalšie cyklické faktory. Ak dôjde k týmto krátkodobým šokom, môže to vyvrcholiť až ku komoditnému supercyklu.

Priložený graf zobrazuje vývoj poľnohospodárskych komodít. Môžeme pozorovať, že komodity sa približujú svojim maximám z roku 2011 zatiaľ, čo komodity zapájané do výroby domov sa nachádzajú na svojich maximách.

Zdroj: Zerohedge

Rozvojové trhy sú tomuto vývoju najzraniteľnejšie. Hlavným dôvodom je, že spotrebitelia míňajú oveľa väčší podiel svojich príjmov na potraviny v porovnaní s rozvinutými krajinami. Trend vyšších cien potravín vedúci k sociálnym nepokojom siaha ďaleko do histórie a môže vyvrcholiť v mnohé historické zvraty.

Francúzska revolúcia v roku 1789, ktorá zvrhla režim Ancien Régime, nasledovala po slede zlej úrody, ktorá viedla k veľkému zvýšeniu cien potravín. Podobný príbeh je pozorovateľný v čase európskych revolúcií v roku 1848, ktoré nasledovali po zlyhaní úrody zemiakov v 40. rokoch 19. storočia a súvisiacom silnom hladomore vo veľkej časti Európy.

Naštartovanie súčasného supercyklu

Rok 2020 sa niesol v znamení mnohých obmedzení spôsobených koronavírusom, čo vyvolalo prudké zníženie úrokových sadzieb a umožnilo mnohým ľuďom nákup nových príbytkov.

Komodity poskytujú signál o globálnych rovnováhach medzi ponukou a dopytom. S postupným vakcinačným programom, ktorý v USA a ostatných krajinách naberá na obrátkach a opätovné otváranie ekonomík, umožňuje zvýšiť výrobnú produkciu a doplniť spoločnostiam zásoby. Pri pohľade na vývoj cien komodít je možné predikovať obavy z očakávania na zrýchlenej inflácie v najbližších niekoľkých rokoch, avšak inflácia a rast cien môžu byť len dočasné. Ak však proces opätovného otvárania bude pokračovať, je pravdepodobnejšie, že významnejšia časť komodít sa vráti do svojho „cenového normálu.“

Významnejšia časť spotrebiteľských výdavkov bude skôr zameraná na služby (ako je voľný čas a cestovanie), a nie na tovar. Pracovná sila predstavuje najväčšie náklady na väčšinu tovaru a väčšina rozvinutých krajín má veľké odvetvie služieb, kde ceny komodít priamo neprispievajú k nákladom. Posledným a najzásadnejším faktorom, ktorý indikuje postupné zmiernenie tlaku na rast cien komodít je samotný trh, ktorý nám ukazuje, že cena kontraktov komodít s dodaním v budúcnosti je nižšia, než je súčasná trhová cena.

Tak aký komoditný supercyklus?

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

20. 9. 2023 | Daniel Výcha

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

Inflácia síce spomaľuje a vrchol má už za sebou, no jej vplyv v našej ekonomike stále pretrváva. Preto vláda pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť najviac zraniteľným skupinám... celý článok

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

8. 9. 2023 | Barbora Magočová

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

Voľby do NR SR sa blížia a politickým stranám ide o veľa. Nesúperia len o spravovanie krajiny, ale aj o štedré príspevky zo štátneho rozpočtu. O koľko si môžu po voľbách polepšiť z... celý článok

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

7. 9. 2023 | Redakcia

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

Zabudnite na nostalgiu za voľným letom. Máme pre vás plán oddychu už aj na rok budúci. Štátne sviatky a dni pracovného pokoja predstavujú pre väčšinu ľudí čas na oddych doma alebo na... celý článok

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

31. 8. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

Investície s výnosom na úrovni niekoľkých desiatok percent. Sporenie, vďaka ktorému si o 25 rokov môžete kúpiť dom. Aj tieto klamstvá zazneli pri najväčších slovenských finančných podvodoch.... celý článok

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

22. 8. 2023 | Daniel Výcha

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

Prežívame revolúciu, ktorú poháňa umelá inteligencia. Dnes už nie je toto tvrdenie prehnané. Umelej inteligencii sa počas posledných mesiacov podarilo preniknúť do viacerých oblastí... celý článok