Komentár: Dočasná komoditná rely

Lukáš Baloga | rubrika: Článok | 7. 5. 2021
Komodity poskytujú signál o globálnych rovnováhach medzi ponukou a dopytom. S postupným vakcinačným programom, ktorý v USA a ostatných krajinách naberá na obrátkach a opätovné otváranie ekonomík, umožňuje zvýšiť výrobnú produkciu a doplniť spoločnostiam zásoby.
Komentár: Dočasná komoditná rely

Zdroj: Shutterstock

Komentár hlavného analytika ProfitLevel Lukáša Balogu.

Mnohý analytici sa v súčasnosti vyjadrujú, že sa nachádzame v komoditnom supercykle. Okrem priemyselných komodít, ktoré zažívajú spanilú jazdu s rastúcou chuťou spoločností produkovať, môžeme pozorovať aj nárast cien poľnohospodárskych komodít, čo môže v krajných prípadoch vyvrcholiť v potravinovú krízu.

Dopady potravinovej krízy

Komoditný supercyklus je definovaný viacročnými pohybmi cien komodít, ktoré sú ovplyvnené krátkodobými faktormi, ako sú vojny, hladomor, nadprodukcia, recesia a ďalšie cyklické faktory. Ak dôjde k týmto krátkodobým šokom, môže to vyvrcholiť až ku komoditnému supercyklu.

Priložený graf zobrazuje vývoj poľnohospodárskych komodít. Môžeme pozorovať, že komodity sa približujú svojim maximám z roku 2011 zatiaľ, čo komodity zapájané do výroby domov sa nachádzajú na svojich maximách.

Zdroj: Zerohedge

Rozvojové trhy sú tomuto vývoju najzraniteľnejšie. Hlavným dôvodom je, že spotrebitelia míňajú oveľa väčší podiel svojich príjmov na potraviny v porovnaní s rozvinutými krajinami. Trend vyšších cien potravín vedúci k sociálnym nepokojom siaha ďaleko do histórie a môže vyvrcholiť v mnohé historické zvraty.

Francúzska revolúcia v roku 1789, ktorá zvrhla režim Ancien Régime, nasledovala po slede zlej úrody, ktorá viedla k veľkému zvýšeniu cien potravín. Podobný príbeh je pozorovateľný v čase európskych revolúcií v roku 1848, ktoré nasledovali po zlyhaní úrody zemiakov v 40. rokoch 19. storočia a súvisiacom silnom hladomore vo veľkej časti Európy.

Naštartovanie súčasného supercyklu

Rok 2020 sa niesol v znamení mnohých obmedzení spôsobených koronavírusom, čo vyvolalo prudké zníženie úrokových sadzieb a umožnilo mnohým ľuďom nákup nových príbytkov.

Komodity poskytujú signál o globálnych rovnováhach medzi ponukou a dopytom. S postupným vakcinačným programom, ktorý v USA a ostatných krajinách naberá na obrátkach a opätovné otváranie ekonomík, umožňuje zvýšiť výrobnú produkciu a doplniť spoločnostiam zásoby. Pri pohľade na vývoj cien komodít je možné predikovať obavy z očakávania na zrýchlenej inflácie v najbližších niekoľkých rokoch, avšak inflácia a rast cien môžu byť len dočasné. Ak však proces opätovného otvárania bude pokračovať, je pravdepodobnejšie, že významnejšia časť komodít sa vráti do svojho „cenového normálu.“

Významnejšia časť spotrebiteľských výdavkov bude skôr zameraná na služby (ako je voľný čas a cestovanie), a nie na tovar. Pracovná sila predstavuje najväčšie náklady na väčšinu tovaru a väčšina rozvinutých krajín má veľké odvetvie služieb, kde ceny komodít priamo neprispievajú k nákladom. Posledným a najzásadnejším faktorom, ktorý indikuje postupné zmiernenie tlaku na rast cien komodít je samotný trh, ktorý nám ukazuje, že cena kontraktov komodít s dodaním v budúcnosti je nižšia, než je súčasná trhová cena.

Tak aký komoditný supercyklus?

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

1. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom júnovom rozpočtovom semafore prináša znepokojivé správy: deficit verejnej správy na rok 2025 sa odhaduje na viac ako 7 miliárd eur,... celý článok

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

30. 6. 2025 | Redakcia

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

Minister financií Ladislav Kamenický stojí pred výzvou, ktorá môže zmeniť tvár ekonomiky krajiny. S plánovanou sumou opatrení, ktorá by mohla presiahnuť 2,3 miliardy eur, sa očakáva... celý článok

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

24. 6. 2025 | Anna Kubešková

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

Rodina je bezpečný prístav. Pocit bezpečia, ktorý nám rodina poskytuje, však môžu narušiť hádky, medzigeneračné rozpory alebo strach z neschopnosti postarať sa o chorých členov rodiny.... celý článok

Slovákov čaká mimoriadne drahé leto. Inflácia je jedna z najhorších v eurozóne

23. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Slovákov čaká mimoriadne drahé leto. Inflácia je jedna z najhorších v eurozóne

Slovensko sa v máji 2025 opäť ocitlo na nelichotivom treťom mieste v rámci eurozóny, čo sa týka medziročného rastu cien. Harmonizovaná inflácia u nás dosiahla 4,3 %, čo je viac než... celý článok

Slováci patria medzi najpracovitejšie národy v Európe, no dlhé hodiny v práci ešte nič nezaručujú

20. 6. 2025 | Natália Stašíková

Slováci patria medzi najpracovitejšie národy v Európe, no dlhé hodiny v práci ešte nič nezaručujú

Inofest 2025 prinesie do Trnavy kľúčové diskusie o budúcnosti slovenského priemyslu, výzvach digitalizácie, umelej inteligencii a inováciách vo výrobe. Festival spojí odborníkov, firmy... celý článok