Komplikácie po očkovaní proti COVIDU-19 či neúčinnosť vakcíny už kryje aj poistenie

Roland Regely | rubrika: Článok | 28. 4. 2021
Poistenie poskytuje krytie tak pre prejavy vedľajších účinkov vakcíny ako aj pre prípad neúčinnosti očkovania v prípade, že je kvôli nim nevyhnutná hospitalizácia.
Komplikácie po očkovaní proti COVIDU-19 či neúčinnosť vakcíny už kryje aj poistenie

Zdroj: Shutterstock

Jedinou cestou k zamedzeniu šírenia koronavírusovej infekcie a uvoľňovaniu opatrení je podľa odborníkov očkovanie. V súvislosti s plošným očkovaním ľudí na Slovensku pripravila UNIQA špeciálne krytie pre prípadné vedľajšie účinky či komplikácie, ktoré by sa mohli v ojedinelých prípadoch vyskytnúť po podaní vakcíny.  Poistenie je v ponuke od apríla v rámci skupinových poistných zmlúv, prevažne vo forme zamestnaneckého poistenia (employee benefits), ktoré poskytujú firmy svojim zamestnanom ako benefit.

„Poistením komplikácií po očkovaní chceme v tomto kritickom období v spolupráci so zamestnávateľmi ponúknuť riešenie pre veľké skupiny ľudí, ktoré má práve teraz dôležitú pridanú hodnotu,“  vysvetľuje Roman Holček z oddelenia rozvoja obchodu zamestnaneckých benefitov UNIQA.

Ktoré prípady kryje poistenie očkovania?

Poistenie poskytuje krytie tak pre prejavy vedľajších účinkov vakcíny ako aj pre prípad neúčinnosti očkovania v prípade, že je kvôli nim nevyhnutná hospitalizácia, a to za takýchto podmienok:

  • Prejavy vedľajších účinkov vakcíny v prípade, keď je kvôli nim nevyhnutná hospitalizácia postihnutého klienta minimálne na 2 dni, a to v čase do 30 dní od očkovania.
  • Neúčinnosť očkovania, ak dôjde k ochoreniu na COVID-19 do 90 dní od podania poslednej dávky vakcíny a ak je súčasne nutná hospitalizácia pacienta minimálne na 2 dni.
  • Poistné sumy sú stanovené v oboch prípadoch paušálne, pre hospitalizáciu v dĺžke 2-4 dni ide o sumu 2000 Eur, pre hospitalizáciu v dĺžke 5 dní a viac je suma 4000 Eur.

Poistenie zároveň kryje aj prípadné úmrtie, a to tak v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo komplikáciami s ním spojenými (napríklad embólia, zlyhanie pľúc a pod.), v súvislosti s očkovaním alebo z akejkoľvek inej príčiny.

 

Ktoré vakcíny kryje poistenie?

Poistenie platí pre všetky vakcíny, ktorými sa na Slovensku očkuje a ktoré boli schválené príslušným lokálnym úradom, ktorým je Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) alebo európskym orgánom, ktorým je Európska lieková asociácia (EMA).

„Vzhľadom na fakt, že EMA má aktuálne v procese registrácie ďalšie vakcíny, poistenie bude automaticky platiť aj pre vakcíny, ktoré získajú registráciu alebo súhlas príslušných orgánov v budúcnosti,“ upresňuje Roman Holček z UNIQA .

Pre toto poistné krytie neplatí žiadna čakacia doba a nie je obmedzená jeho územná platnosť. Znamená to, že nárok na plnenie máte v rámci podmienok poistenia prakticky okamžite po ukončení likvidácie poistnej udalosti a platí aj v prípadoch, ak sa nežiadúce účinky očkovania alebo neúčinnosť vakcíny prejavia v zahraničí. Pre nahlásenie poistnej udalosti stačí lekárska správa, v ktorej je informácia o diagnóze a dĺžke pobytu v nemocnici. V prípade smrti sa dokladá nárok úmrtným listom.

Vstupný vek do poistenia je 15 rokov, pri dosiahnutí veku 70 rokov poistenie končí.

Nové poistenie je v ponuke od apríla 2021. V kolektívnych zmluvách ho bude možné uzavrieť buď ako ďalšie pripoistenie v rámci existujúcich hromadných poistení, alebo ako novú zmluvu. Primárne je určené pre firmy s 50 a viac zamestnancami, uzatvára sa na jeden rok a poistení sú všetci zamestnanci poistníka. Osoby, ktoré sa očkovania nemôžu zúčastniť, je možné z hromadnej zmluvy vybrať a oznámiť to UNIQA poisťovni.

Anketa

Necháte sa zaočkovať na COVID-19?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok